Vijesti
SLUČAJ GRAS-a PROSLIJEĐEN POSKOK-u: Tužilaštvo KS poništilo prethodnu odluku o neprovođenju istrage
07. Mar. 20260
Cijeli proces provodi se u okviru projekta poboljšanja kvaliteta zraka, konkretno kroz komponentu podrške niskoemisjijskom saobraćaju.
Ekonomija
23. Feb. 2026
0
Sarajevo se priprema za historijski iskorak u javnom prijevozu. Federalno ministarstvo okoliša i turizma raspisalo je javni tender za nabavku prvih elektrobuseva u historiji bosanske prijestolnice, a isporuka je planirana za 2027. godinu, piše austrijski medij Kosmo.at.
Grad koji se godinama bori s jednim od najlošijih kvaliteta zraka u Evropi konačno mijenja smjer. Federalno ministarstvo okoliša i turizma raspisalo je javnu nabavku za pet niskopodnih elektrobuseva, zajedno s pratećom infrastrukturom za punjenje – ili šest pojedinačnih ili četiri dvostruke punjačke stanice. Uz elektrobuseve, nabavlja se i pet dodatnih dizel-buseva.
Cijeli proces provodi se u okviru projekta poboljšanja kvaliteta zraka, konkretno kroz komponentu podrške niskoemisjijskom saobraćaju. Korisnik sredstava je Ministarstvo saobraćaja Kantona Sarajevo, a postupak se vodi prema pravilima nabavke Svjetske banke, koja osigurava kreditna sredstva. Ovo je ujedno i prva formalna saradnja ove vrste između kantonalnog ministarstva saobraćaja i Svjetske banke.
Paralelno s nabavkom elektrobuseva, još ove godine pokreće se novi tendrski postupak – ovog puta za tramvaje. Do 2030. godine planira se nabavka 30 novih tramvajskih garnitura, s ciljem potpune obnove voznog parka javnog prijevoza i njegovog uvođenja na moderniziranu infrastrukturu.
Adnan Šteta, ministar saobraćaja Kantona Sarajevo, podsjetio je na već ostvarene rezultate. Između 2021. i 2025. godine u saobraćaj je pušteno 50 novih vozila – 25 tramvaja i 25 trolejbusa. Još ove godine očekuje se dolazak dodatnih 35 vozila: deset autobusa, 15 minibusa i deset trolejbusa.
"Time će period od 2021. do 2027. godine u cjelini biti obilježen nabavkom 95 novih vozila za javni prijevoz", izjavio je Šteta.
Vijesti
SLUČAJ GRAS-a PROSLIJEĐEN POSKOK-u: Tužilaštvo KS poništilo prethodnu odluku o neprovođenju istrage
07. Mar. 20260
Vijesti
VAŽNO ZA PUTNIKE: GRAS najavljuje privremene izmjene trolejbuskog saobraćaja
07. Mar. 20260
Vijesti
VOZI LI GRAS GRAĐANE U SMRT: Pruga nije imala dozvolu zbog problema sa strujom, ali to nije sve (VIDEO)
23. Feb. 20260
Vijesti
ŠTETA NAJAVIO DA ĆE OTKRITI SVE ŠTA SE RADILO U GRAS-u: "Krali su, krali su godinama. I njihove sjene još su tu"
21. Feb. 20262
Rat u zalivu
GALBIAF ISMIJAVA TRUMPOVE IZJAVE: "Uživajte Amerikanci u trenutnim poskupljenjima. Uskoro ćete biti nostalgični prema cijenama od 4-5 dolara po galonu"
Prije 4h0
Sport
ODBRANILI NASLOV: OKI Fantomi peti put zaredom prvaci Evrope
Prije 5h0
Evropa
DONALD TRUMP I J. D. VANCE SU NAPRAVILI SVE DA ORBAN POBIJEDI: Razbijen je na izborima...
Prije 5h0
Rat u zalivu
VELIKE DEMONSTRACIJE ŠIROM SVIJETA: Globalni protesti protiv rata SAD i Izraela s Iranom (VIDEO)
Prije 5h0
Ekonomija
NOVA MAPA ŠIRI SE INTERNETOM: Preko Bosne piše 11.2 a preko Hrvatske 4.5
10. Apr. 20260
Ekonomija
ZBOGOM GUŽVAMA: Od Mostara do Makarske rivijere stizat će se brže nego ikada prije!
Prije 12h1
Ekonomija
PELET PRED EKSPLOZIJOM CIJENA: Proizvođači upozoravaju, energenti iz Bliskog istoka dižu potražnju, građanima poručeno...
11. Apr. 20260
Ekonomija
ŠTA SPREMA LIDL: Njemačka kompanija u Bosni i Hercegovini u milionskim gubicima, otvaranje trgovina očekuje se...
Prije 19h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.