FIFA U VELIKIM PROBLEMIMA: Odustajanje Irana od SP moglo bi pokrenuti lavinu...

"Te disciplinske sankcije mogu uključivati isključenje dotičnog saveza iz budućeg FIFA takmičenja ili zamjenu tog saveza drugim. Vijeće FIFA-e ili nadležni odbor mogu odlučiti, posebno, zamijeniti taj savez drugim“, navodi se u propisima.

  • Sport

  • Prije 2h  Prije 1h

  • 0

Ako Iran zaista zvanično odustane od nastupa na Svjetskom prvenstvu 2026. u nogometu, kao što je danas najavio tamošnji ministar sporta, to izaziva niz scenarija i utječe na mogo toga uoči najvećeg sportskog događaja na planeti koji je na rasporedu od 11. juna do 19. jula u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku.

Prvo, ranije jutros predsjednik FIFA (Svjetska nogometna federacija) Gianni Infantino otkrio je da se sastao s predsjednikom SAD Donaldom Trumpom te razgovarao o činjenici da se Iran kvalificirao za Svjetsko prvenstvo.

Trumpova izjava

Prema Infantinu, Trump je "ponovio da je iranska ekipa, naravno, dobrodošla takmičiti se na turniru u SAD".

Kasnije poslijepodne, The Guardian je objavio da je iranski ministar sporta Ahmad Donyamali rekao da "ni pod kojim uvjetima ne možemo nastupiti na Svjetskom prvenstvu".

alt

Sada, ako Iran ispadne sa Svjetskog prvenstva, Irak, koji je bio najbolje rangirana selekcija nakon Irana u Aziji, sada bi išao direktno na Svjetsko prvenstvo, a ne u baraž.

To bi bio poklon za Irak koji se trenutno suočava s poteškoćama u osiguravanju viza za putovanje u Meksiko na baraž.

Sportski novinar Eric Njiru u analizi ove situacije u objavi na mreži X dodaje da bi se u tom slučaju Ujedinjeni Arapski Emirati plasirali u baraž za Svjetsko prvenstvo koje se održava krajem ovog mjeseca u Meksiku.

Emirati bi igrali u finalu interkontinentalnog baraža protiv pobjednika meča Bolivija - Surinam za priliku da se kvalificiraju na Mundijal.

Promjene u grupama

Također, grupa G sada bi se promijenila i u njoj bi igrali Belgiju, Meksiko, Irak i Novi Zeland.

UAE, Bolivija ili Surinam priključili bi se grupi I u kojoj su Francuska, Senegal i Norveška.

Konačno, turnir 2026. daje Aziji osam mjesta, tako da bi FIFA vjerovatno zadržala taj broj nepromijenjen odabirom druge selekcije s ovog kontinenta.

FIFA-ina pravila dopuštaju upravnom tijelu da izabere drugu reprezentaciju po vlastitom nahođenju ako se kvalificirana selekcija ne pojavi.

Kad su u pitanju sankcije za odustajanje, a koje prijete Iranu, u propisima se navodi da "ako se reprezentacija povuče sa Svjetskog prvenstva u nogometu 2026. ne kasnije od 30 dana prije prve utakmice završnog takmičenja, Disciplinska komisija FIFA izreći će minimalnu kaznu od 275.000 eura.“

Moguće sankcije

"Učesnici koji se povuku u bilo kojoj fazi Svjetskog prvenstva u nogometu 2026. moraju nadoknaditi sva sredstva primljena od FIFA za pripremu svoje reprezentacije, kao i sve doprinose vezane uz taknmičenje primljene od FIFA“, dodaje se u propisima.

alt

Sankcije bi mogle također utjecati na učešće Irana na budućim turnirima.

"Te disciplinske sankcije mogu uključivati isključenje dotičnog saveza iz budućeg FIFA takmičenja ili zamjenu tog saveza drugim. Vijeće FIFA-e ili nadležni odbor mogu odlučiti, posebno, zamijeniti taj savez drugim“, navodi se u propisima.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...