REPRESIJA U UAE: London traži objašnjenje zbog hapšenja turiste koji je snimao iranske napade na Dubai

Britanski turist u Dubaiju uhapšen zbog snimanja iranskih raketa

  • Rat u zalivu

  • 12. Mar. 2026  

  • 0

Britanski turist iz Londona suočava se s kaznom zatvora od dvije godine u Dubaiju zbog navodnog snimanja raketa koje su udarale grad, dok Ujedinjeni Arapski Emirati pojačavaju represiju prema onima koji dijele ono što vlasti nazivaju "glasinama". Šezdesetogodišnjak je uhapšen u ponedjeljak navečer i optužen zajedno s još 20 osoba zbog videa i objava na društvenim mrežama povezanih s iranskim raketnim napadima na Dubai, piše Middle East Eye.

Optužen za širenje "lažnih glasina"

Prema navodima, muškarac je odmah obrisao snimak kada je to od njega zatraženo i tvrdio da nije imao namjeru prekršiti zakon. Njegovo ime nije objavljeno u javnosti. Optužen je za "emitovanje, objavljivanje, ponovno objavljivanje ili širenje glasina ili provokativne propagande koja bi mogla narušiti javni red i mir" – krivično djelo za koje je predviđena maksimalna kazna zatvora od dvije godine. UAE je saopštio da će zatvoriti svakoga ko dijeli informacije koje "rezultiraju izazivanjem panike među stanovništvom".

Rada Stерling, izvršna direktorica zagovaračke organizacije Detained in Dubai, upozorila je: "Prema zakonima o kibernetičkom kriminalu UAE-a, jedna jedina objava može dovesti do brojnih hapšenja. Svako ko podijeli, ponovo objavi ili komentariše isti sadržaj može se suočiti s istim optužbama i biti naveden u istoj optužnici." Dodala je da su optužbe "nejasne i široko postavljene, ali svejedno ozbiljne" te da optuženi mogu dobiti dugotrajne zatvorske kazne. "Stanovnici bi takođe mogli biti pritvori na temelju zakona o nacionalnoj bezbjednosti, zadržani na neodređeno vrijeme, uskraćeni pristupa svojoj ambasadi i izloženi kršenjima ljudskih prava. U vremenima napetosti, savjetuje se krajnji oprez", naglasila je Sterling.

Andreas Kreg, docent na Odsjeku za odbrambene studije King's College London, ocijenio je: "UAE bi trebao biti pametniji od toga da zatvara britanskog turista zbog kibernetičkog krivičnog djela u trenutku kada treba uvjeravati strance da ostanu ili se vrate u Dubai."

Dubai gubi imidž sigurnog raja

Globalni imidž Dubaija kao sigurnog, porezno povoljnog poslovnog i turističkog odredišta drastično je narušen u protekle dvije sedmice, otkako su iranske rakete i bespilotne letjelice pogodile niz objekata – uključujući gradski aerodrom i kultni hotel Fairmont na poluotoku Palm Jumeirah. Iranski napadi odnijeli su živote najmanje 12 civila širom zemalja Perzijskog zaljeva, a svaka civilna žrtva u UAE-u bila je migrantski radnik.

Vlada je pokrenula opsežnu represiju prema objavama na društvenim mrežama i videima koji prikazuju napade, nastojeći ograničiti reputacijsku štetu po zemlju. Zapadni influenseri u Dubaiju, pak, dijelili su propodne sadržaje i video-isječke u kojima veličaju vladara Dubaija, šeika Mohameda bin Rašida Al Maktuma. U Dubaiju trenutno živi oko 240.000 britanskih državljana, a grad je i dalje meta iranskih raketnih i dronerskih napada.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...