BOŽO LJUBIĆ UZBURKAO JAVNOST: "U ovom trenutku Hrvati imaju izgleda izabrati legitimnog predstavnika, oni koji su instalirali Komšića su..."

Pitanje izbornog zakona često se povezuje i s angažmanom međurodne zajednice.

  • Politika

  • 13. Apr. 2026  

  • 2

Izmjene izbornog zakona, posebno onaj dio koji se odnosi na izbor članova Predsjedništva te takozvano „legitimno predstavljanje“, najdugotrajnije je pitanje na kojem istraje Dragan Čović i satelitske stranke HDZ-a BiH.

Ilija Cvitanović, lider HDZ-a 1990, kazao je za RTVHB, medijsko glasilo Čovićevog HDZ-a, kako reforma Izbornog zakona ključno pitanje za dobrobit Bosne i Hercegovine, te kako se izmjenom, ne čini ustupak Hrvatima, nego svim građanima.

"Bezobrazno je i licemjerno napravljena percepcija da izmjenom Izbornog zakona se šteti nekom drugom. To je vrlo lažno napravljena percepcija i na taj način je formiran strah da se promjenom Izbornog zakona Hrvatima nešto previše daje. Ništa se ne daje, nego se najviše daje BiH. Pitanje Izbornog zakona nije hrvatsko pitanje, to je bosanskohercegovačko pitanje. Ključno pitanje njezine europske budućnosti i europske perspektive", kazao je Cvitanović.

Božo Ljubić, predsjednik Glavnog odbora HNS-a, ističe kako „u ovom trenutku Hrvati imaju izgleda izabrati legitimnog predstavnika“.

"Posebice što na bošnjačkoj strani nemamo osobu koja ima određenu karizmu i podršku u bošnjačkom nacionalnom spektru. Tim više što su oni koji su instalirali Komšića sami opekli", navodi Ljubić.

Pitanje izbornog zakona često se povezuje i s angažmanom međurodne zajednice.

Bez obzira na na to hoće li međunarodna zajednica vršiti pritisak za rješavanjem ovog pitanja, bez dogovora domaćih političkih aktera, gotovo je izvjesno kako će građani ovogodišnje Opće izbore dočekati po postojećim pravilima, navodi se u prilogu Čovićeve televizije.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...