SRBIJA PLANIRA PROIZVODNJU ROBOTA, VUČIĆ SE HVALI: "Bit ćemo jedna od dvije ili tri zemlje u Evropi"

“Očekujemo i neke nove investicije i važna putovanja. Dat ćemo sve od sebe da u junu krenemo s izgradnjom robota."

  • Regija

  • 13. Apr. 2026  

  • 3

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je tokom večerašnjeg gostovanja na Radioteleviziji Srbije da će njegova zemlja biti jedna od tri u EVropi koja će proizvoditi humanoide robote.

“Mi smo kroz istoriju imali vrlo slojevite i teške odnose s Mađarskom. Ponosan sam na to što Viktor Orbán, djelomično ja i još neki ljudi, uspjeli izgraditi najbliže odnose između naših naroda. To je rezultat ozbiljne i odgovorne politike. Zahvalan sam Orbánu na tome. To nije lako srušiti”, rekao je.

Govoreći o saradnji s energetskim sektorom, istaknuo je. “Danas smo obavili razgovor sa Žoltom, predstavnikom MOL Grupe. Vjerujem da će biti spremni za dogovor. Oni imaju neke teške uslove, mi neke za njih. Naši se tiču rada rafinerije i činjenica je da ne možemo preuzeti dodatne obaveze, ali vjerujem da ćemo naći kompromisno rješenje. Opredjeljenje MOL-a je da se razgovori nastave“.

Dodao je da bi se uskoro mogle očekivati povoljne vijesti po tom pitanju. “Sukob s Iranom počeo je jer su neki htjeli smjenu iranskog režima, uništenje njihovih nuklearnih i balističkih kapaciteta. Onda su Iranci odgovorili zatvaranjem Hormuškog zaljeva. Nafta je naglo porasla i raste ogromnom brzinom. Prve ćemo promjene osjetiti kod kerozina. Sreća je što smo osigurali značajne vojne rezerve. Vjerujem da ćemo imati nešto više nego drugi, ali je li to dovoljno, nikome nije dovoljno. Odrekli smo se dodatnih pet posto akciza”.

Najavio je i nove investicije u Srbiji. “Očekujemo i neke nove investicije i važna putovanja. Dat ćemo sve od sebe da u junu krenemo s izgradnjom robota. Bit ćemo jedna od dvije ili tri zemlje u Evropi koje će proizvoditi humanoidne robote. To će biti od ogromnog značaja za Srbiju. Sve počinje i završava ekonomijom. Ljudi cijene da žive bolje”.

Dodao je da očekuje više investicija nego ranije te naglasio: “Uvjeren sam da ćemo osigurati mir i stabilnost.”

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 3

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...