Ekonomija
NA RUBU KATASTROFE: Poljoprivrednici u BiH razmišljaju o prestanku proizvodnje kukuruza, naša zemlja bi uskoro mogla ostati bez hrane...
17. Sep. 20216
Na ekstremnim vrućinama ne pomaže ni navodnjavanje.
Ekonomija
Prije 1h
0
Ekstremne temperature i sedmice bez ozbiljnijih padavina donijele su velike probleme ratarima. Kukuruz je skoro spržen na njivama, a procjene su da će prinos biti i do 70 odsto niži od očekivanog.
Suhi listovi, sitni klipovi – spržen kukuruz. To je trenutna slika na semberskim njivama pod kukuruzom. Ratari kažu, gubici će biti i do 70%.
„Na pojedinim parcelama u Semberiji očekujem i neki 60–70% niži prinos od onog što je višegodišnji prosjek“, ističe za BHRT Branimir Andrić iz Poljoprivrednog dobra „Semberija“.
Na ekstremnim vrućinama ne pomaže ni navodnjavanje.
„Navodnjava se stalno, vidite, i derivati, cijene su otišle, ali moramo nekako, snalazimo se, prebacujemo se, dokle će ovako, ne znam. Krenuli su ljudi da siliraju, daj šta bilo da se iskoristi, tako da vidjećemo. I to ćemo tek da osjetimo u proljeće kad budemo zasnivali novu proizvodnju“, objašnjava poljoprivrednik Đorđe Vakčić.
Nezavidna situacija je i u ostatku Evrope, a s obzirom na to da BiH zavisi od uvoznog kukuruza, sasvim su izvjesne nestašice i porast cijena na jesen, prognoze su naših sagovornika.
„Ali i u okruženju je jako teška situacija, kako na Balkanu, tako i u zapadnoj i sjevernoj Evropi, gdje je baš pogođeno i veće su mnogo štete nego kod nas. I ove godine za očekivati je da će kukuruza nedostajati u regionu pa i kod nas“, naglašava Branimir Andrić iz Poljoprivrednog dobra „Semberija“.
Klimatske promjene više nisu izuzetak, nego realnost, a poljoprivredna proizvodnja se mora prilagoditi tome, kažu agronomi.
„Činjenica je da klimatske promjene, o kojima godinama pričamo, da su uveliko došle, da su to veoma visoke temperature, dug period bez padavina, neravnomjerna količina padavina, sve lošije utiče na ovu klasičnu proizvodnju kukuruza koju smo mi imali. Tako da poljoprivredni proizvođači se uglavnom baziraju na hibride kraće vegetacije“, kaže agronom Radmila Nešković.
Kao da problemi izazvani sušom nisu dovoljni, poljoprivrednici strahuju i od pojave aflatoksina u kukuruzu. Ukoliko se pojavi u većim koncentracijama, kukuruz postaje neupotrebljiv za ishranu ljudi, a njegova upotreba u stočnoj ishrani podliježe strogim kontrolama.
Gastro
LJETO JE IDEALNO ZA OVU POSLASTICU: Na brzinu napravite ljetni tiramisu s voćem...
Prije 13 min0
Zdravlje
MORSKA VODA NIJE SAMO SLANA: Evo šta se događa s našim tijelom prilikom kupanja u moru...
Prije 23 min0
Auto
IZNENAĐENJE IZ NJEMAČKE: BMW donio neočekivanu odluku koja mijenja sve...
Prije 36 min0
Društvo
SARAJEVSKI PROFESOR ZGROŽEN UZNEMIRUJUĆOM SNIMKOM: „Ovo nije samo snimak. Ovo je dokaz kako se mržnja sistematski prenosi na djecu...“
Prije 51 min0
Ekonomija
ODLUKA JE PALA: Isplata uvećanih invalidnina kreće uskoro, važne vijesti i za penzionere...
10. Avg. 20260
Ekonomija
TEŠKE MAŠINE USKORO NA TERENU: Sve je spremno za izgradnju nove dionice autoceste kroz BiH, povezat će dva grada...
09. Avg. 20260
Ekonomija
EVO KO STOJI IZA APLIKACIJE LOVA: Kum Igora Dodika preuzima e-novac u FBiH
09. Avg. 20263
Ekonomija
DODATNI NOVAC DOBIT ĆE 21.000 ZAPOSLENIH U BiH: Nekima na račun stiže oko 1.200 KM
09. Avg. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.