Vijesti
MATERIJALI SE NE MOGU DOVESTI U VEZU S POČINJENJEM KRIVIČNIH DJELA: Tužilaštvo BiH odbacilo prijavu za postavljanje krstova na mezarju u Srebrenici
30. Sep. 20250
Stigao odgovor iz ureda premijera Kanade Marka Carneyja, u vezi sa zaštitom osoba povezanih s Memorijalnim centrom Srebrenica.
Društvo
Prije 1h
0
Bosanskohercegovačka zajednica u Kanadi i Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK) poslali su pismo najvišim kanadskim zvaničnicima povodom informacija o policijskim saslušanjima sadašnjih i bivših zaposlenika te saradnika Memorijalnog centra Srebrenica, tražeći od Kanade da upotrebom snažnog ugleda, koje ima u međunarodnoj zajednici, zaštiti integritet Memorijalnog centra Srebrenica.
Institut za istraživanje genocida Kanada dobio odgovor iz ureda premijera Kanade Marka Carneyja, u vezi sa zaštitom osoba povezanih s Memorijalnim centrom Srebrenica.
- Hvala vam za pismo u vezi sa zaštitom osoba povezanih s Memorijalnim centrom Srebrenica. Navode iz pisma smo uzeli veoma ozbiljno u razmatranje. Ofis premijera Kanade je vaše pismo poslao direktno ministrici vanjskih poslova Aniti Anand radi informasanja, razmatranja i preduzimanja mjera iz svoje nadležnosti po navodima iz vašeg pisma.
Najbolji odgovor vlastima entiteta RS koji su sadašnje i bivše zaposlenike Memorijalnog centra Srebrenica pozvali na saslušanje dali su gradonačelnici kanadskih gradova: Ottawa Mark Sutcliffe, Toronta Olivia Chow, Hamiltona Andrea Horwath, Mississauge Carolyn Parrish i Burnabia, Mike Hurley, koji su prihvatili inicijativu da se u navedenim gradovima jedna ulica nazove Srebrenica, izgradi spomenik žrtvama genocida u Srebrenici i da mladi u kanadskim školama uče o genocidu u Srebrenici.
Navedeni i mnogi dugi gradovi u Kanadi rezolucijama i proklamacijama već više od 15 godina proglašavaju 11. juli Danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici. Kanada je 2010. godine proglasila 11. juli Kanadskim danom sjećanja na Srebrenici, te bila kosponzor rezolucije Generalne skupštine UN o Srebrenici - navodi se, između ostalog, u odgovoru iz ofisa premijera Kanade, saopćeno je iz Institut za istraživanje genocida Kanada.
Vijesti
MATERIJALI SE NE MOGU DOVESTI U VEZU S POČINJENJEM KRIVIČNIH DJELA: Tužilaštvo BiH odbacilo prijavu za postavljanje krstova na mezarju u Srebrenici
30. Sep. 20250
Kultura
SVEČANO U ITALIJI: Srebrenici dodijeljena Mediteranska nagrada za mir i posvećen Totem mira u...
08. Jun. 20250
Društvo
BURNO U SREBRENICI: Osude svakog vida podrivanja zajedničkog života na prostorima...
23. Jan. 20250
Vijesti
DJECA SU VOJSKA NAJJAČA: Veliki broj mališana sa zastavama i balonima obilježio Dan nezavisnosti u Srebrenici (FOTO+VIDEO)
01. Mar. 20240
Show
NICOLE KIDMAN SE PRISJETILA BRAKA S CRUISEOM: "Zaljubljena sam. Naravno da ću odbaciti karijeru"
Prije 8 min0
Vijesti
POLICIJA U AKCIJI: Priveden federalni ministar zdravlja Nediljko Rimac, oduzet mu mobilni telefon...
Prije 11 min0
Društvo
ŠTA SE DOGAĐA U DOBOJU: Ovakvi incidenti nisu izolovani slučajevi...
Prije 21 min0
Regija
ALEKSANDAR MARTON ZA „SB“: Šta se krije iza najnovije Vučićeve odluke koja je uzburkala javnost...
Prije 37 min0
Društvo
NAPETO U SREBRENICI: Mehmedović zatražio hitno održavanje vanredne sjednice Skupštine...
13. Avg. 20260
Društvo
SARAJEVSKI PROFESOR ZGROŽEN UZNEMIRUJUĆOM SNIMKOM: „Ovo nije samo snimak. Ovo je dokaz kako se mržnja sistematski prenosi na djecu...“
12. Avg. 20261
Društvo
UN-ov VOJNIK TRAŽIO TRI DJEVOJČICE IZ BiH KOJIMA JE POKLONIO LUTKE '95.: Cijela zemlja dijelila sliku, a onda se desilo neočekivano
11. Avg. 20260
Društvo
DAJE SE NA ZNANJE: Federalno ministarstvo rada i socijalne politike dodjeljuje 700.000 maraka, evo šta je potrebno uraditi...
11. Avg. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.