Žena
SAVJET ZA BUDUĆE MAME: Evo kako da spriječite grčeve tokom trudnoće
20. Jun. 20250
Smrt Belme Šoljanin, majke troje djece i aktivistice, koja je preminula u sarajevskom izolatoriju tri dana nakon rođenja sina, potresla je bh. javnost, ali i otvorila brojna pitanja, prvenstveno pitanje puta i tretiranja trudnica koje su zaražene koronavirusom.
Društvo
10. Avg. 2020 10. Avg. 2020
0
Sve trudnice, uključujući one kod kojih je potvrđena infekcija ili se sumnja na Covid-19, imaju pravo na visokokvalitetnu zdravstvenu zaštitu prije, za vrijeme i nakon porođaja. To uključuje antenatalnu zaštitu, postnatalnu zaštitu, zdravstvenu zaštitu novorođenčeta i zaštitu mentalnog zdravlja. Iako im se u normalnim uslovima, zbog osjetljivosti, daje prednost, posebno u zdravstvenim ustanovama, kod nas se trudnice testiraju na istim mjestima i po istom postupku kao i ostali građani.
"Znači, javlja se svom porodičnom ljekaru, koji na osnovu anamneze (kontakt sa pozitivnom osobom, pozitivni slučajevi u porodici ili okruženju, ostale epidemiološke situacije) ili na osnovu kliničke slike (temperatura, kašalj, kratak dah, otežano disanje, gubitak čula mirisa i okusa itd.) ili kombinacijom ovih faktora, a u dogovoru s nadležnim epidemiologom, odluči za svaki pojedinačno slučaj da li je potrebno testiranje ili samo izolacija ili oboje. Ako se utvrdi postojanje potrebe za testiranje, ono se vrši najčešće u Covid-ambulantama Doma zdravlja, shodno mjestu stanovanja", kazao je za Klix.ba direktor Zavoda za zaštitu žena i materinstva Kantona Sarajevo Enis Hasanović.
Kao i svim ostalim pacijentima koji su pozitivni na Covid-19, određuje im se izolacija i redovan kontakt sa porodičnim ljekarom, koji, na osnovu simptoma i eventualne kliničke slike koja se pogoršava, procjenjuje da li ima potrebe za dodatnom dijagnostikom i, eventualno, da li je potrebno uputiti trudnicu u bolnicu. Ukoliko se pacijentica mora primiti u bolnicu, prijem i lokacija ovise o mjestu stanovanja te dostupnosti posebno odvojenih prostorija. Tačno određen i odvojen prostor trudnicama je potrebno osigurati i ukoliko joj je potreban UZV pregled prije hospitalizacije.
"Ukoliko postoji ginekološka hitna potreba, neovisno o stadiju trudnoće, onda se nakon telefonske najave javlja u zdravstvenu ustanovu. Prijem i porod takvih pacijentica se obavljaju i u porodilištu OBS "Dr. Abdulah Nakaš" i u porodilištu Jezero, ovisno o stanju pacijentice, eventualnim simptomima i upali pluća (kada ide obavezno u UKCS), te i želji pacijentice oko mjesta poroda, ukoliko to stanje pacijentice dozvoljava. Sva teža stanja, koja zahtijevaju smještaj u izolatorij Podhrastovi, te tretman infektologa i tercijarni nivo zdravstvene zaštite odlaze u UKCS, a lakši slučajevi bez izražene kliničke slike ili s lakom kliničkom slikom mogu se pregledati, tretirati i poroditi i u Općoj bolnici", navodi doktor Hasanović.
A ukoliko završe na Podhrastovima, opet bivaju tretirane kao ostali. Uprkos tome što je trudnoća sama po sebi osjetljivo stanje, nemaju posebno odjeljenje nego borave s drugim zaraženim pacijentima.
"Izolatorij pripada UKCS-u. Ono što znamo je da se tamo smještaju teški i izuzetno teški slučajevi i tretiraju se po svim svjetskim protokolima i trenutnom medicinom zasnovanom na dokazima, šta je najbolji tretman za te osobe. Također, znamo da se odluka za stavljanje neke osobe na respirator donosi u jako teškim i kritičnim situacijama, kada je život osobe u pitanju i u skladu sa protokolima", kaže naš sagovornik.
Na pitanje kada je potrebno obaviti porođaj ukoliko je trudnica zaražena i šta su indikacije za to, direktor Zavoda za zaštitu žena i materinstva navodi da to ovisi o brojnim faktorima.
"To zavidi od toga koja je sedmica trudnoće, da li je beba dovoljno zrela za vanmaterični život, do toga da li trudnica ima simptome i kakve. Na sreću, najveći procent Covid-pozitivnih trudnica nema nikakve ili ima veoma blage simptome Ii tada se odluka o vremenu i načinu poroda donosi u skladu s akušerskim nalazom, stanjem trudnoće te u skladu sa protokolima koji vrijede i za sve ostale trudnice. Nažalost, kod pozitivnih trudnica koje imaju težu ili jako tešku kliničku sliku, gdje može biti ugrožen i život trudnice, kao i preživljavanje ploda, konzilij ljekara donosi odluke za svaki pojedinačni slučaj uzimajući u obzir sve navedene faktore, prije svega život i zdravlje majke i djeteta", zaključuje Hasanović.
Nažalost, u slučaju Belme Šoljanin bilo je ovo drugo. Obostrana upala pluća i teško zdravstveno stanje rezultirali su carskim rezom i priključenjem na respirator. Život bebe je, srećom, spašen, ali Belmin nije.
Put i tretman trudnica u vrijeme pandemije koronavirusa morao bi, bez sumnje, biti drugačiji, bolji. Prije svega, trebali bi im biti omogućeni prednost prilikom testiranja, pregleda, ali i hospitalizacije. Nažalost, nerijetko smo svjedoci da trudnice u domovima zdravlja i bolnicama satima i u gužvi čekaju na red kako bi bile pregledane, izlažući se tako zarazi i teškom oboljenju.
Žena
SAVJET ZA BUDUĆE MAME: Evo kako da spriječite grčeve tokom trudnoće
20. Jun. 20250
Žena
TRUDNOĆA I POROĐAJ: Evo šta kažu istraživanja, koliko je ženi potrebno da se u potpunosti oporavi od trudnoće
17. Apr. 20250
Žena
“TO JE JAKO RIJETKO I ZASTRAŠUJUĆE STANJE”: Meghan Markle progovorila s kojom se dijagnozom suočila nakon poroda (FOTO)
09. Apr. 20250
Društvo
DJECA RAĐAJU DJECU: Imala je samo 13 godina kada je rodila, bila je najmlađa majka u BiH…
23. Feb. 20250
Vijesti
APOKALIPTIČNI PRIZORI IZ HERCEGOVINE: Niko nije spavao, branile su se kuće od požara (VIDEO)
Prije 9 min0
Politika
AMIDŽIĆ NA SANKCIONIRANOJ TELEVIZIJI: "BiH je svake godine sve manje..."
Prije 12 min0
Show
SMJELA FILMSKA INICIJATIVA: Turska predstavlja svoju prvu originalnu mini-seriju
Prije 37 min0
Mini market
POLITIČKI INFLUENSERI IZ RS-a: Nešić i Banjac se snimali tokom vožnje (VIDEO)
Prije 41 min0
Društvo
KOLUMNA ANDREJA NIKOLAIDISA: U Zagrebu smo u punom sjaju vidjeli estetiku političkog hrišćanstva. Pa ipak, Balkanom i dalje kruži bauk političkog islama
07. Jul. 20252
Društvo
IMA LI PRAVDE: Korisnici najnižih penzija u FBiH uvijek dobiju najmanje povećanje - "Mi tu ne možemo ništa"
07. Jul. 20250
Društvo
VOJIN PAVLOVIĆ UTIHNUO TEK PRED SUDOM: Kad pravosuđe konačno progovori protiv onih koji negiraju genocid (VIDEO)
08. Jul. 20251
Društvo
VUKANOVIĆ PRAVO U METU: "Da je Dino Merlin slavio zločince, danima bi grmjelo"
07. Jul. 20251
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.