Sjećanje
OD ZATVORENIKA DO PREDSJEDNIKA: Na današnji dan prije 22 godine preminuo je Alija Izetbegović
Prije 15 min0
Članovi donjeg doma američkog Kongresa optužili su Trampa da je podsticao na pobunu uoči upada dijela njegovih pristalica u kompleks Capitol Hilla. Slijedi suđenje u Senatu, ali čini se da bi do njega moglo doći tek nakon što Trumpu istekne mandat.
Vijesti
13. Jan. 2021 14. Jan. 2021
1
Zastupnički dom američkog Kongresa glasao je u srijedu za opoziv predsjednika Donalda Trumpa, formalno ga optuživši za poticanje pobune tjedan dana nakon što su njegovi pristaše nasilno upali u Kongres, što je ocijenjeno napadom na američku demokraciju.
Za opoziv su glasala 232 kongresnika, dok je protiv bilo 197 kongresnika. Za opoziv republikanskog predsjednika bilo je i deset republikanskih kongresnika.
Zastupnički dom glasao je o jednoj formalnoj optužbi za opoziv - "poticanju na pobunu" - koja se odnosi na Trumpov govor tisućama njegovih pristaša nedugo prije nego su oni nasilno upali u zgradu Kongresa na Kapitolu, prekinuvši sjednicu 6. siječnja na kojoj je trebala formalno biti potvrđena pobjeda Joea Bidena na izborima 3. studenoga. U sukobima na Kapitolu život je izgubilo pet osoba. Tijekom svog govora Trump je ponavljao lažne tvrdnje o namještanju izbora i pozivao svoje pristaše da marširaju na Kapitol.
Trump je tako postao prvi američki predsjednik koji je dva puta opozvan u Zastupničkom domu Kongresa, no male su šanse da se opoziv potvrdi i u Senatu u kojem većinu i dalje imaju republikanci, iako su je izgubili nakon nedavnih izbora u saveznoj državi Georgiji. Senat s republikanskom većinom je na pauzi do 19. siječnja, što je dan prije inauguracije izabranog predsjednika Bidena.
Peter Alexander, NBC-jev izvjestitelj iz Bijele kuće, na Twitteru je otkrio da je samo nekoliko minuta nakon opoziva Donald Trump u Ovalnom uredu uručio nacionalnu medalju za umjetnost country pjevačima Rickyju Skaggsu i Tobyju Keithu.
Trump is currently in the Oval Office awarding the National Medal of Arts to singers Toby Keith and Ricky Skaggs, minutes after becoming the first president ever impeached twice.
— Peter Alexander (@PeterAlexander) January 13, 2021
Republikanski vođa Senata Mitch McConnell odbacio je mogućnost ranijeg sazivanja sjednice, što traže demokrati, premda je izjavio da ne isključuje mogućnost da će glasati za opoziv Donalda Trumpa bude li mu se sudilo u gornjem domu Kongresa. "Još nisam odlučio kako ću glasovati, kanim saslušati pravne argumente kada budu izneseni u Senatu", napisao je republikanskim kolegama u bilješci koja je izašla u javnost.
Predsjednica američkog Kongresa Nancy Pelosi pozvala je tijekom rasprave zastupnike da opozovu Trumpa, rekavši da on mora odgovarati za poticanje na prošlotjedni nasilni napad na zgradu Kongresa. "Znamo da je predsjednik SAD-a potaknuo taj ustanak, tu oružanu pobunu protiv naše zemlje. On mora otići. On je očita i stvarna prijetnja naciji koju svi volimo", izjavila je Pelosi. Dodala je da Trump vodi "rat protiv demokracije" i da je na zgradu Kongresa nahuškao "pobunjenike" i "unutarnje teroriste".
Pošto je Trumpa opozvao Zastupnički dom, za osudu u Senatu kojim dominiraju republikanci potrebne su dvije trećine senatora, što znači da najmanje 17 republikanaca u domu od 100 članova mora Trumpa proglasiti krivim.
Trump, jedan od samo trojice predsjednika protiv kojih je pokrenut postupak opoziva, prvi je kojemu se to dogodilo dvaput. Dosad nijedan američki predsjednik nije izbačen iz Bijele kuće kroz proces opoziva. Trojica - Trump 2019., Bill Clinton 1998. i Andrew Jackson 1868. - opozvani su u Zastupničkom domu, ali su oslobođeni u Senatu.
Sjećanje
OD ZATVORENIKA DO PREDSJEDNIKA: Na današnji dan prije 22 godine preminuo je Alija Izetbegović
Prije 15 min0
Politika
DODIK NAPAO STANIVUKOVIĆA: Kakav pokret, to je znak nemoći...
Prije 17 min0
Svijet
DRAMA U FRANCUSKOJ: Opljačkan muzej Louvre, nestali...
Prije 24 min0
Regija
VLADA OŠTRO UPOZORILA: Ko radnicima ne isplati zimski bonus bit će kažnjen do 20 hiljada eura...
Prije 28 min0
Vijesti
SVE OTKRIVENO PRED KAMERAMA I PRIJAVILI GA POSKOK-u: Vlasnik firme priznao da im je Vojin Mijatović obećao kroz "javni" poziv dati 1,2 miliona KM (VIDEO)
16. Okt. 20250
Vijesti
SKUPŠTINA RS U KASNIM SATIMA PONIŠTILA SVE DODIKOVE ZAKONE: Ovo su svi detalji...
Prije 15h3
Vijesti
REUF BAJROVIĆ OTKRIVA STRATEŠKU IGRU BIVŠEG PREDSJEDNIKA RS: "Evo kako je Dodik prevario aktuelnu vlast u BiH" (VIDEO)
Prije 15h0
Vijesti
NAKON ZAKONA O UKIDANJU PRAVA: Prijeti li BiH, Srbiji... ponovno uvođenje viza za EU
16. Okt. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.