U BiH RASPRODAJA HOTELA: Milionski vrijedna imovina prodaje se ispod cijene, u Sarajevu i Banjoj Luci nude se ovi objekti...

Tako je trenutno na prodaju hotel "Hayat" u sarajevskom naselju Kovači, koji košta 4,5 miliona KM, a njegova ukupna korisna površina iznosi oko 2.000 kvadratnih metara.

  • Ekonomija

  • 26. Jan. 2021  27. Jan. 2021

  • 0

Turistički i ugostiteljski sektor u BiH tokom prošle godine doživio je enormne gubitke i sigurno je najpogođeniji pandemijom virusa COVID-19.

Zatvorene granice, nemogućnost putovanja i dolaska turista, policijski sat i ograničeno kretanje koje traje mjesecima, ograničen broj ljudi koji mogu boraviti u istom prostoru, ali i štednja građana usljed neizvjesnosti i gubitka poslova, samo su neki od razloga zašto hotelijeri, moteli, restorani, kafići i slični objekti već skoro godinu bilježe ogroman pad prihoda.

Kao posljedica, najprije je došlo do smanjenja broja uposlenih i sličnih "rezanja" troškova, no posljednjih mjeseci dolazi do gašenja i zatvaranja sve većeg broja objekata ugostiteljskog i hotelskog tipa. Također, evidentan je trend prodaje ovih objekata i biznisa, o čemu svjedoče puni oglasi u dnevnoj štampi i na internetu.

Za one najatraktivnije i na najboljim lokacijama, novi vlasnici morat će izdvojiti milione. Najviše objekata nalazi se u glavnom gradu BiH i Banjoj Luci. Tako je trenutno na prodaju hotel "Hayat" u sarajevskom naselju Kovači, koji košta 4,5 miliona KM, a njegova ukupna korisna površina iznosi oko 2.000 kvadratnih metara.

- Informaciju o razlozima prodaje može vam dati samo direktor – rekli su nam na recepciji ovog hotela, a odgovor nismo dobili ni od direktora koji nije odgovarao na pozive.

alt

U oglasima je i hotel "Alem" u Novom Sarajevu, površine 2.160 kvadrata, za koji sadašnji vlasnik traži 2,9 miliona KM.

- Nažalost, pandemija je uradila svoje. Ne prodaju se hoteli, moteli i ostali ugostiteljski objekti samo u BiH, nego širom svijeta. Za sada, naša grupacija je stabilna i ne razmišljamo o prodaji. Blagi sam optimista i vjerujem da će se već od aprila početi popravljati situacija u turizmu u cijeloj BiH. Zimska sezona je obećavajuća na planinama i vjerujemo da će se taj trend nastaviti na proljeće i u većim gradovima. Vlasnicima hotela i ugostiteljskih objekata bih poručio da budu strpljivi i da turizam ima budućnost u BiH - kaže Rasim Bajrović, generalni direktor "Europe Group", koji je vlasnik sarajevskih hotela "Europa" i "Holiday".

U drugim gradovima cijene su niže, pa je tako na prodaju jedan objekat u bijeljinskom naselju Janja, gdje hotel s restoranom košta 804.200 maraka. Zanimljiva je i ponuda motela. Na prodaju je motel "Konak" u općini Ilijaš, a potencijalni kupci morat će izdvojiti 1,1 milion KM. U oglasima je i motel "Nana" u Banjoj Luci, izgrađen 1987, a renoviran 2003. godine. Cijena je, kako se navodi, po dogovoru.

- Ne prodajemo motel zbog koronavirusa, nego zbog činjenice da nasljednici neće da nastave sa našim biznisom – rekli su nam vlasnici motela "Nana".

U Banjoj Luci je moguće kupiti i nekoliko restorana, uključujući i Rafting centar "Kanjon" - restoran "Pastir", uz obalu Vrbasa, čija cijena je 1,8 miliona maraka.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...