Kultura
SVEČANO U ITALIJI: Srebrenici dodijeljena Mediteranska nagrada za mir i posvećen Totem mira u...
08. Jun. 20250
Povodom navoda crnogorskog ministra pravde o događajima u Srebrenici, oglasile su se, između ostalih, Ujedinjene nacije, Evropska unija te brojne zapadne ambasade, među kojima i američka u Podgorici, porukom da se genocid ne smije poricati niti relativizovati.
Mini market
31. Mar. 2021 31. Mar. 2021
0
Predsjedavajući američke Helsinške komisije, senator Ben Cardin izjavio je da je uznemiren zbog izjava kojima se dovodi u pitanje zaključak međunarodnih sudova o događajima u Srebrenici.
– Činjenice u vezi s onim što se u julu 1995. godine dogodilo u Srebrenici su dokumentovane. Međunarodni sudovi su potvrdili, a međunarodna zajednica široko prihvatila, da te činjenice ispunjavaju definiciju genocida – poručio je Cardin za "Glas Amerike".
– Uznemiren sam time što bi bilo koji zvaničnik jedne zemlje koja je susjed Bosne i Hercegovine, dovodio u pitanje taj zaključak – naročito neko ko razumije opasne ekstreme nacionalizma na Balkanu i ko je odgovoran za unapređenje vladavine prava – ukazao je senator Cardin u pisanom odgovoru na upit "Glasa Amerike" da Helsinška komisija prokomentariše nedavnu izjavu crnogorskog ministra pravde Vladimira Leposavića u Skupštini da će priznati genocid u Srebrenici “kad se činjenice nedvosmisleno utvrde”.
Cardin, demokratski senator iz Merilenda i član senatskog Vanjskopolitičkog odbora, preuzeo je prošle sedmice funkciju predsjedavajućeg Helsinške komisije, u kojoj je od 1993. godine.
State Department u ponedjeljak je, također u odgovoru na upit "Glasa Amerike", poručio da je “stav Sjedinjenih Država o genocidu u Srebrenici dugotrajan i nepokolebljiv” i da to “bolno poglavlje evropske historije nikada ne smije biti negirano niti zaboravljeno”.
Povodom navoda crnogorskog ministra pravde o događajima u Srebrenici, oglasile su se, između ostalih, Ujedinjene nacije, Evropska unija te brojne zapadne ambasade, među kojima i američka u Podgorici, porukom da se genocid ne smije poricati niti relativizovati.
Opozicione stranke u Crnoj Gori zatražile su ostavku Leposavića, koji je u ponedjeljak saopćio da ništa od onoga što mu se spočitava povodom izjava o priznanju genocida u Srebrenici, nije istina te da ostavku neće dati.
Međunarodni sud pravde u Haagu presudom iz 2007., donesenom po tužbi Bosne i Hercegovine protiv Savezne republike Jugoslavije (SRJ), utvrdio je odgovornost Srbije, koja, prema mišljenju Suda, nije spriječila i kaznila zločin genocida u vezi s događajima u Srebrenici u julu 1995, dok su istom presudom direktnim izvršiocima genocida označeni Vojska i policija Republike Srpske (RS).
U periodu od 11. do 22. jula 1995., nakon što je područje Srebrenice, koje je bilo pod zaštitom Ujedinjenjih nacija, prešlo pod kontrolu Vojske Republike Srpske, kojom je komandovao prvostepeni haški osuđenik Ratko Mladić – ubijeno je više od 8.000 Bošnjaka.
Kultura
SVEČANO U ITALIJI: Srebrenici dodijeljena Mediteranska nagrada za mir i posvećen Totem mira u...
08. Jun. 20250
Društvo
BURNO U SREBRENICI: Osude svakog vida podrivanja zajedničkog života na prostorima...
23. Jan. 20250
Vijesti
DJECA SU VOJSKA NAJJAČA: Veliki broj mališana sa zastavama i balonima obilježio Dan nezavisnosti u Srebrenici (FOTO+VIDEO)
01. Mar. 20240
Društvo
TURISTIČKI BUM NA ISTOKU BOSNE: Nakon 30 godina otvoreno skijalište, stigli gosti sa svih strana
21. Jan. 20230
Mini market
I ISKUSAN I POLITIČKI PODOBAN: Pljušte reakcije na društvenim mrežama na izbor Bakira Hadžiomerovića za direktora FTV-a...
Prije 26 min0
HiTec
KINEZI SVE IZNENADILI: Ne, ovo nije komarac, ovo je ORUŽJE!" (VIDEO)
Prije 44 min0
Politika
ZA VIŠE NOVCA KUPOVAT ĆEMO MANJE: Povećali minimalnu platu, a sada nema kraja poskupljenjima!
Prije 52 min0
Politika
REAKCIJA ALME ČOLO PODIGLA PRAŠINU: "Gdje su Bošnjaci, ima li ih u ovoj zemlji?"
Prije 58 min0
Mini market
„OBIČAN UHLJUP S* KOŠEVA“: Kako je Nenad Janković, (vječiti) student koji hoće da pjeva, izmislio anegdotu iz Sarajeva koja se nije desila
28. Jun. 20250
Mini market
KRATKA VUČIĆEVA OBJAVA NAKON SUKOBA SRBIJANSKE POLICIJE I GRAĐANA: "Na kraju uvijek..."
29. Jun. 20250
Mini market
POZNAT IDENTITET SKAKAČA U NERETVU KOJEG SU LOKALCI PRETUKLI: Pravo je poznat i ovo je pomno pripremao
28. Jun. 20250
Mini market
POZNATI SELEFIJSKI PREDAVAČ USIJAO DRUŠTVENE MREŽE: Tvrdi da je "Hrvatska najviše pomogla BiH tokom rata", uslijedile brojne osude... (VIDEO)
Prije 18h1
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.