SUD BOSNE I HERCEGOVINE PRESUDIO: Bivši direktor UIO-a BiH Kemal Čaušević proglašen krivim, osuđen je na...

Presuda je izrečena nakon skoro četvorogodišnjeg suđenja.

  • Vijesti

  • 27. Maj 2021  27. Maj 2021

  • 3

Bivši direktor UIO-a Kemal Čaušević osuđen je na devet godina zatvora.

Bivši direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH proglašen je krivim zbog toga što je počinio krivična djela primanje dara i drugih oblika koristi, zloupotreba službenog položaja i pranje novca. Čaušević je uhapšen u junu 2014. godine. Novcem od mita kupio je jedanaest nekretnina u Sarajevu.

“Kriv je”, kazala je sutkinja Suda BiH Biljana Ćuković nakon što je pročitala ime Kemala Čauševića “sa podacima kao u spisu”.

Bivši direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH proglašen je krivim zbog toga što je počinio krivična djela primanje dara i drugih oblika koristi, zloupotreba službenog položaja i pranje novca pa ga je Sud BiH osudio na kaznu zatvora u trajanju od devet godina. Naloženo je i oduzimanje njegovih nekretnina koje je stekao izvršenjem krivičnog djela.

Uvoznik testila Anes Sadiković u istom je predmetu osuđen na dvije godine zbog krivičnog djela davanje dara.

Prema optužnici koju je protiv njih podiglo Tužilaštvo BiH, nepravosnažno osuđeni Kemal Čaušević je, kao direktor UIO-a, zahtijevao mito da u okviru svoje funkcije izvrši što ne bi smio izvršiti, a optuženi biznismen Sedinet Karić, koji je priznao krivicu, službenoj je osobi u institucijama BiH Kemalu Čauševiću, dakle, predavao novčane iznose optuženom Čauševiću za uvoz tekstila po broju uvezenih kamiona u periodu od 2007. godine do februra 2011. godine. Tokom tog perioda Karić je Čauševiću predao ukupno 425.000 KM u zamjenu za favoriziranje njegove firme kao uvoznika tekstila. Tokom suđenja, Tužilaštvo BiH je dokazalo da je optuženi Kemal Čaušević novac za koji je znao da potječe iz krivičnih djela, upotrijebio za kupovinu brojnih nekretnina, vrijednih 1.261.760.43 KM.

Sud BiH osudio ga je i zbog toga što je posao vršenje usluga štampanja poreznih markica na vrijednosnom papiru sa zaštitom dodijelio firmi „Glas Srpski – Grafika“ A.D. Banja Luka, čime im je pribavio protupravnu imovinsku korist u iznosu od 200.000 KM.

“Ovo mi je najsretniji dan u životu”, kazao je Kemal Čaušević 18. juna 2014. godine dok su ga pripadnici SIPA-e uvodili u jednu od ukupno jedanaest njegovih nekretnina koje je kupio u centru Sarajeva.

Njegovu imovinu Sud BiH blokirao je godinu ranije. U pitanju su, uglavnom, bile nekretnine u zanatskom centru Stakleni grad u epicentru grada.

Centar za istraživačko novinarstvo objavio je te godine da je Čaušević tokom 2006. i 2007. kupio tri stana u blizini zanatskog centra Stakleni grad u Sarajevu, koje je platio oko 262.000 KM, zatim poslovni prostor (na istoj lokaciji), vrijednosti 76.000 maraka, te još dva poslovna prostora, također u Staklenom gradu, čija vrijednost nije procijenjena. Na listi Čauševićevih nekretnina su i dva stana u ulici Ferhadija, u vrijednosti od oko 221.000 KM. Pored toga, Čaušević ima još tri parcele na Poljinama.

No, sjenu na ovaj predmet baca nekoliko činjenica. Prema naredbi o provođenju istrage koju su provodili tužioci Oleg Čavka i Dubravko Čampara, čak je 36 osoba povezano sa slučajem "Pandora", u okviru kojeg je i uhapšen Kemal Čaušević.

alt

Ovo su imena svih osumnjičenih: Kemal Čaušević, Zdravko Cvjetinović, Alija Mašić, Goran Marinković, Edin Nuhić, Almir Kadić, Anes Sadiković, Radovan Đurić, Nedeljko Milovanović, Janko Jovanović, Milanko Nikić, Avdija Škahić, Jasna Liović, Miroslav Kragulj, Sveto Miljić, Ljubomir Vlajnić, Dragan Tomić, Dejan Pavić, Nermin Hrustić,  Aleksandar Petrović, Saša Jovanović, Hajrudin Muminović, Faruk Šušnjar, Danijel Stojčić, Bore Marjanović,  Radan Kuzmanović, Mišo Novković, Veseljko Starčević, Edvina Ađulović, Dejan Nožica, Mirko Ivić, Josip Kovačević, Zoran Cvjetinović, Ivica Čajić, Miroslav Kraljević i Lejla Bilajac.

Od njih 36, u optužnici Tužilaštva BiH u predmetu našla su se samo tri imena, i to Kemal Čaušević, Anes Sadiković i Sedinet Karić, koji je, inače, naknadno hapšen. Drugoosumnjičeni Zdravko Cvjetinović (SNSD) bestraga je nestao. On je i danas visoki službenik Uprave za indirektno oporezivanje BiH, kojom rukovodi HDZ-ov kadar Miro Džakula.

Druga bitna činjenica u ovom predmetu je čuveni iskaz Kemala Čauševića koji je gao državnim tužiocima nakon hapšenja. Novinska agencija Patria 1. marta 2015. godine objavila je njegov iskaz.

Čaušević je tada priznao istražiteljima Tužilaštva BiH da je UIO 2009. godine, na insistiranje Dragana Čovića, kupio zgradu "Sokola" u Mostaru, po cijeni od dva miliona KM, iako je vještak procijenio da ta zgrada vrijedi tek oko 900.000 KM. Tužilaštvo BiH, međutim, ove navode nikada nije provjerilo niti je Dragan Čović u vezi s ovim iskazom saslušan.

(SB/Istraga)

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 3

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...