VON DER LEYEN DEMOLIRALA PROJEKAT "OTVORENI BALKAN": Đukanović joj otvorio oči koja je to opasnost za ZAPADNI BALKAN! (VIDEO)

Komentarišući tekst Reutersa koji je objavio da Brisel ne može garantovati članstvo u EU za šest balkanskih zemalja i da li to znači da se odustalo od procesa proširenja, Von der Leyen je poručila da je ovdje zbog ohrabrenja.

  • Regija

  • 29. Sep. 2021  29. Sep. 2021

  • 0

"Crna Gora nije primorana ni na šta", jasno je poručila nakon razgovora sa predsjednikom Crne Gore Milom Đukanovićem, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, odgovarajući na pitanje CdM-a, da li će Crna Gora morati da postane dio projekta Otvoreni Balkan.

Đukanović je rekao da je tokom razgovora Von der Leyen ukazao da je stabilnost Zapadnog Balkana na iskušenju.

Tu je Berlinski proces, to je najvažnije. Taj proces daje okvir sa ciljem razvoja zajedničkog regionalnog tržišta. Naravno da u okviru tog procesa želimo napredak. Otvoreni Balkan mora biti inkluzivan i u skladu sa evropskim normama”, kazala je Von der Leyen.

Đukanović je istakao da je predsjednici EK ukazao na realne političke procese u Crnoj Gori i regionu.

“Važna je ova posjeta u ovom trenutku kada region prolazi neka nova iskušenja, koja provociraju dosadašnji nivo stabilnosti Zapadnog Balkana”, rekao je Đukanović, novinarima nakon današnjeg susreta sa Fon der Lajen, koja boravi u prvoj radnoj posjeti Crnoj Gori.

“Živimo vrijeme u kojem je stabilnost Zapadnog Balkana na iskušenju zahvaljujući ofanzivi geopolitičkih interesa suprostavljenih evropskom sistemu vrijednosti. Interes tih uticaja da se osujete integracije Zapadnog Balkana u EU. Ukazao sam na našu čvrstu riješenost na dostizanju evropskih vrijednosti”, rekao je Đukanović.

Đukanović je istakao da je sa Fon der Lajen razgovarao i o političkim procesima unutar Crne Gore. Podsjetio je da je Crna Gora prošla kroz promjenu vlasti, kao i na sve ono što su ostvarenja kroz 30 godina prije smjene vlasti, od očuvanja mira i stabilnosti, obnove nezavisnosti, članstvo u NATO i otvorena sva pregovaračka poglavlja ka članstvu u EU.

“Pozdravili smo promjenu vlasti. Danas možemo da sumiramo učinke te vlasti. Saopštio sam predsjednici EK da nijesam zadovoljan ostvarenjima ove vlasti ali da je to dio našeg unutrašnjeg političkog života. Vjerujemo da će EU puštati kroz svoja vrata u zavisnosti od sposobnosti da realizuju vrijednosti i usvajaju standarde, po principu regate”, naveo je Đukanović između ostalog.

O tekstu Reutersa

Komentarišući tekst Reutersa koji je objavio da Brisel ne može garantovati članstvo u EU za šest balkanskih zemalja i da li to znači da se odustalo od procesa proširenja, Von der Leyen je poručila da je ovdje zbog ohrabrenja.

“Daleko ste dogurali i važno je da ostanete na tom putu. Ako vam treba dokaz – svi radimo na pristupanju. Držimo se toga, nekada nailazimo na prepreke ali važno je da se držimo zajedničkog cilja. Naša poruka je jasna – želimo vas u Uniji”, istakla je Von der Leyen.

Đukanović je naglasio da vjeruje u viziju ujedinjene Evrope.

“Kao Evropljani smo zainteresovani da mora biti konkurentna i iskoristiti sve resurse i da mora biti ujedinjena. Sve velike vizije prolaze bolje i lošije faze ovo nije jedna od boljih faza ujedinjene Evrope ali je važna istrajnost. Zebnja koja proizilazi iz teksta Reutersa je kao neko pravilo jer kada se dešavaju izbori u nekoj od evropskih zemalja priča se ovako o proširenju. Unutar evropske javnosti mora se jasnije politički marketirati ideja ujedinjene Evrope. To je ideja za koju treba objasniti prednosti evropskim građanima”, ocijenio je Đukanović.

Građani odlučuju – to je demokratija

Odgovarajući na pitanje da li će, ako otvoreni prosprski i proruski DF uđe u Vladu, ta Vlada moći da ispunjava evropsku agendu, ona je kazala da građani Crne Gore odlučuju kome da daju svoje povjerenje i kome da vjeruju, i to je demokratija.

“Vjerujem da će Crna Gora biti na pravom putu da povjerenje daju partijama koje žele demokratiju, transparentnost, vladavinu prava. To su vrijednosti potrebne za pristupanje EU”, istakla je Von der Leyen.

Najvažnija nezavisnost pravosuđa

Predsjednica EK je istakla da je nezavisnost pravosuđa najvažnija.

“Jasne su smjernice u procesu pristupanja. To je jedna od temeljnih vrijednosti EU. Rad na tome je ključan. Važno je da se poštuju smjernice i ispunjavaju kriterijumi Venecijanske komisije “, kazala je ona.

Crna Gora najviše napredovala na putu ka EU

Von der Leyen je naglasila da je EU uložila velike napore da ukloni negativne uticaje koronavirusa.

“Moramo da sagledamo u budućnost i strateška investiranja u ključne sektore. Građani Crne Gore zaslužuju zeleniju, digitalniju bidućnost, kvalitetne i dobro plaćene poslove. Od Crne Gore očekujemo da predlaže kvalitetne projekte, da vi kreirate projekte u koje se ulaže. Ako posmatramo ovu godinu već smo uložili 500 miliona eura a drago mi je da najavim da ćemo moći da uložimo još 600 miliona eura. Podržaćemo dio puta koji povezuje Podgoricu i Beograd kao i željezničku liniju koja spaja Tiranu i Podgoricu”, istakla je ona.

Cilj je, dodala je ona, da investicioni plan stvori nova radna mjesta.

“Pozivam svih šest partnera Zapadnog Balkana da ubrzaju aktivnosti na stavranju zajedničkog ekonomskog tržišta jer će zajedničko tržište ojačati čitav region. Vi dugujete vašim građanima a mi našim, posebno onim koji sanjaju evropsku budućnost”, istakla je Von der Leyen.

Prema njenim riječima Crna Gora je najviše napredovala u procesu pristupanja i EK želi da se tako nastavi.

“Politički dijalog je potreban Crnoj Gori da bi se napredovalo. Jako ste puno uradili. Važno je da se Crna Gora očuva kao multivjerska i multinacionalna. Demokratiju ne čini jedna partija ili struja. Demokratija su ljudi. Potrebna je zaštita manjina. Crna Gora je prva na Zapadnom Balkanu legalizovala istopolna partnerstva. Primjer ste za regiona i šire”, naglasila je Von der Leyen.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...