POLITIČKI ANALITIČAR DAVOR GJENERO: "Pozicija Milorada Dodika i Dragana Čovića nije se dramatično pogoršala samo zbog Putinove agresije na Ukrajinu"

Izrazito je važno, tvrdi on, to što je predsjednik SAD-a Joe Biden u međunarodnu arenu "uveo novu paradigmu, onu koja govori da je korupcija tijesno povezana s razgradnjom demokratskih institucija, demokratskih procedura, racionalne kontrolirane javne vlasti“.

  • Mini market

  • 20. Apr. 2022  20. Apr. 2022

  • 2

Politički analitičar iz Hrvatske Davor Gjenero ocijenio je da su se pozicije člana Predsjedništva BiH i lidera SNSD-a Milorada Dodika, kao i lidera HDZ-a BiH Dragana Čovića, dramatično pogoršale, ali da tome nije samo doprinijela invazija Rusije na susjednu Ukrajinu, koja je iz temelja izmijenila međunarodne odnose.

"Ono što nazivate 'geopolitičkom pozicijom' Milorada Dodika ili Dragana Čovića nije se dramatično pogoršalo samo zbog Putinove agresije na Ukrajinu, koja je njegov totalitarni režim gurnula u izolaciju od demokratskoga svijeta, nego je njihovu poziciju ugrozila nova politika SAD-a i administracije predsjednika Bidena, koja je stekla i širu međunarodnu potporu, a ta politika insistira na tome da je Balkan moguće konsolidirati i demokratizirati samo potiskivanjem koruptivnih praksi, ali i aktera ogrezlih u korupciju", rekao je Gjenero.

Izrazito je važno, tvrdi on, to što je predsjednik SAD-a Joe Biden u međunarodnu arenu "uveo novu paradigmu, onu koja govori da je korupcija tijesno povezana s razgradnjom demokratskih institucija, demokratskih procedura, racionalne kontrolirane javne vlasti“.

"Svaki korumpirani političar sklon je autoritarnim i totalitarnim rješenjima, jer samo apsolutnom vlašću može trajnije zaštititi svoje koruptivne prakse. U tom smislu je logično da su akteri koji su duboko ogrezli u korupciju istovremeno predodređeni za povezanost s totalitarnim režimom Vladimira Putina u Rusiji“, pojasnio je Gjenero.

Prema njegovim riječima, izrazito su važne promjene administracije u Njemačkoj, jer je prethodna njemačka administracija bila „fleksibilna” u odnosu, i na utjecaj Putinova totalitarnog režima na evropskom prostoru.

"Ali u odnosu na autoritarne režime na Balkanu, ogrezle u korupciji, tako dugo dok je ostvarivala neke svoje ekonomske ili političke interese. To se promijenilo i s novom administracijom u Berlinu, njemačka se politika vraća vrijednostima. Rezultat je nespremnost na kompromise s nosiocima koruptivnih praksi. Nigdje drugdje ta politika nije jasnija nego u odnosu na manji entitet u BiH, prema kojem Njemačka provodi 'sankcije' o kojima se Europsko vijeće još ne može dogovoriti. Njemačka je sada na Balkanu doista 'lokomotiva' europske politike i na dobar način prati dobre prakse administracije predsjednika Bidena", zaključio je Gjenero za Radiosarajevo.ba.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...