Evropa
FINSKA ZVANIČNO UŠLA U NATO: U Bruxellesu potpisani dokumenti o pristupanju
04. Apr. 20235
"Prijetnja od Rusije i djelovanje ruskih krstarećih i balističkih raketa (u Ukrajini) dokazuje da je koncept raširenih operacija ispravan", rekao je Mantyla.
Evropa
28. Sep. 2022 28. Sep. 2022
0
Finska je zatvorila dionicu jedne od svojih glavnih autoputeva na pet dana prvi put u nekoliko desetljeća kako bi omogućila borbenim avionima da vježbaju slijetanje i polijetanje, navodi novinska agencija Reuters.
Nordijska zemlja, koja je podnijela zahtjev za članstvom u NATO-u nakon što je Rusija izvršila invaziju na susjednu Ukrajinu, ima desetak sličnih rezervnih pisti širom zemlje koje su namijenjene za korištenje tokom rata.
No rezervna cestovna baza koja je smještena u Joutsi u središnjoj Finskoj nije korištena desetljećima zbog svoje važnosti kao autoput koja povezuje glavni grad Helsinki s udaljenijim sjevernim dijelovima zemlje.
"Zračnim snagama trebalo je samo nekoliko dana da raščiste rubove ceste za vježbe u kojima je učestvovalo oko 200 osoba s finskim borbenim avionima F/A-18 Hornet, starijim avionima Hawk Mk 51 te drugim vojnim letjelicama", rekao je pukovnik Vesa Mantyla, čelnik Akademije finskih zračnih snaga.
Kako bi zrakoplovstvo zaštitilo svoju flotu, avioni se mogu rasporediti po cijeloj zemlji, pa se svake godine provode vježbe na cestama.
"Prijetnja od Rusije i djelovanje ruskih krstarećih i balističkih raketa (u Ukrajini) dokazuje da je koncept raširenih operacija ispravan", rekao je Mantyla.
Evropa
FINSKA ZVANIČNO UŠLA U NATO: U Bruxellesu potpisani dokumenti o pristupanju
04. Apr. 20235
Evropa
FINSKA ULAZI U NATO: Odluka Parlamenta Turske stupila na snagu
01. Apr. 20231
Evropa
ZAVRŠENO GLASANJE: Mađarski parlament odobrio finsku kandidaturu za NATO
27. Mar. 20230
Evropa
POTPISANO JE: Evropska zemlja postaje NATO članica!
23. Mar. 20230
Ekonomija
NIJE DOBRO: Poznata bh. kompanija u velikom problemu, prijete otkazi za 100 radnika…
Prije 24 min0
Mini market
NOVI ZAHTJEV IZ AMERIKE: "Smijeniti ambasadora Zlatka Lagumdžiju, ovim činom je..."
Prije 31 min0
Vijesti
BURNO U BANJOJ LUCI: Narodna skupština Republike Srpske o zakonu koji mijenja sve...
Prije 37 min0
Gastro
TAJNA JE U AGDI: Napravite tulumbe prema našem receptu, nema šanse da ne uspiju… (VIDEO)
Prije 44 min0
Evropa
"DIJALOG JE MRTAV, UBIO GA JE VUČIĆ": Gunther Fehlinger pozvao NATO da bombarduje Beograd u slučaju da Srbija...
Prije 18h13
Evropa
ŽESTOKA OSUDA VUČIĆA IZ NJEMAČKE: "Ovo je teroristički čin..."
24. Sep. 20231
Evropa
"BOMBARDOVANJE BEOGRADA ODMAH": Austrijski ekonomista Gunther Fehlinger pozvao NATO da pripremi intervenciju protiv Srbije
24. Sep. 20233
Evropa
RAZOTKRIVENA RUSKA ŠPIJUNKA VANJA: "Neprestano je pila Red Bullove i pričala samo o noktima" (FOTO)
23. Sep. 20230
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.