Svijet
ŠTA JE "KRAKEN": Sve što treba da znate o novoj covid pošasti koja se ekspesno širi
06. Jan. 20230
Znanstvenici će u sklopu rada na ovom važnom projektu za svaki patogen koji je označen kao prioritetan odrediti nedostatke u dosadašnjim saznanjima i prioritete u predstojećim istraživanjima.
Zdravlje
25. Nov. 2022
0
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) objavila je da je okupila više od 300 stručnjaka čija je zadaća izraditi novi popis prioritetnih patogena koji mogu izazvati epidemije i pandemije, ali i proučiti kakve prijetnje predstavljaju nepoznati virusi koje bi trebalo staviti pod strogi nadzor.
Cilj WHO-a je ažurirati popis patogena koji se koristi kao vodič za istraživanja i ulaganja u razvoj cjepiva, u testove probira i u metode liječenja. Više od 300 znanstvenika proučavat će sve raspoložive podatke koji se odnose na više od 25 porodica virusa i bakterija.
Posebno će se usredotočiti na proučavanje takozvane "bolesti X", još nepoznatog patogena koji bi mogao izazvati vrlo ozbiljnu pandemiju.
Fokusiranje na prioritetne patogene i porodice virusa kroz istraživanja i razvoj protumjera ključno je za brzu i učinkovitu reakciju na epidemije i pandemije, rekao je direktor WHO-a za vanredna stanja u zdravstvu Michael Ryan.
Da nisu postojala ogromna ulaganja u istraživanja i razvoj prije pandemije COVID-19, ne bi bilo moguće razviti sigurna i učinkovita cjepiva u rekordnom vremenu, istaknuo je Ryan, dodavši da je popis prvi put objavljen 2017.
Trenutna ulaganja i istraživanja uključuju COVID-19, virus ebole, Lassa groznicu, bliskoistočni respiratorni sindrom (MERS), teški akutni respiratorni sindrom (SARS), Zika virus, viruse Nipah i bolest X.
Znanstvenici će u sklopu rada na ovom važnom projektu za svaki patogen koji je označen kao prioritetan odrediti nedostatke u dosadašnjim saznanjima i prioritete u predstojećim istraživanjima.
Zatim se može izraditi plan o razvoju cjepiva, o načinu liječenja, kao i planovi o testovima probira.
Istodobno se radi na tomu da se za razvoj ovakvih alata olakšaju klinička ispitivanja, a razmatra se i mogućnost jačanja regulatornog i etičkog nadzora.
Očekuje se da će revidirani popis prioritetnih patogena biti javno objavljen do aprila 2023.
Popis prioritetnih patogena iznimno je važan za istraživačku zajednicu jer ukazuje na to u što bi trebalo usmjeriti napore kada je posrijedi predstojeća zdravstvena prijetnja, pojasnila je Soumya Swaminathan, znanstvena direktorica WHO-a.
Istodobno se WHO priprema za sljedeći krug pregovora o međunarodnome sporazumu o prevenciji pandemija.
Međuvladino pregovaračko tijelo utire put postizanju globalnog sporazuma kojim bi se u konačnici moglo regulirati na koji će se način nacije pripremati za potencijalne pandemije.
Stručnjaci bi se trebali sastati u Ženevi od 5. do 7. decembra na trećem sastanku tokom kojega će razgovarati o konvenciji WHO-a ili nekom drugom tipu međunarodnog sporazuma o spremnosti i reakciji na potencijalnu pandemiju.
Ovo međuvladino tijelo će 2023. godine izvijestiti zemlje članice WHO-a o postignutom napretku, a konačni rezultati dat će im se na razmatranje 2024. Nacrt teksta bi se trebao razmatrati na sastanku u decembru.
Panel globalne javnozdravstvene konvencije, koji čine državni dužnosnici i zdravstveni stručnjaci, smatra da nacrt još nije dovoljno razrađen. Vjeruju da bi trebalo učiniti više kako bi se preciziralo pitanje odgovornosti, kao i jasni rokovi za uzbunjivanje i pravodobnu reakciju. Svrha je izbjeći što više štetnih posljedica kad se pojave epidemija ili pandemija.
Nakon što se otkrije postojanje virusa ili bakterije, često imamo nekoliko kritičnih sati za prijavu, procjenu i djelovanje koji omogućuju sprečavanje širenja bolesti prije nego što ono postane praktički nezaustavljivo, stoji u saopćenju povjerenstva.
Panel smatra da treba definirati razinu hitnosti potrebnu za obavljanje svih priprema za bolest X, za poznate patogene i za reakciju na prvu fazu.
Svijet
ŠTA JE "KRAKEN": Sve što treba da znate o novoj covid pošasti koja se ekspesno širi
06. Jan. 20230
Svijet
DOGAĐA SE ONO ČEGA SU SE MNOGI BOJALI: Kineska drama s covidom prelijeva se na ostatak svijeta
25. Dec. 20221
Vijesti
KORONA BUKTI U BiH: Za tri dana u bih prijavljeno 827 novozaraženih i 21 smrtni slučaj
08. Avg. 20220
Zdravlje
SVE SE MIJENJA: Švicarski znanstvenici na ovaj način žele spriječiti sljedeću pandemiju...
01. Avg. 20220
Regija
DESNIČARSKE PARTIJE U SRBIJI PROTESTVOVALE ISPRED VUČIĆEVOG KABINETA: Traže da odbaci prijedlog za Kosovo
Prije 2h1
Show
GLUMICI PRIJETI ZATVOR: I pored zabrane, nastavila je blatiti bivšeg i njegovu novu djevojku (FOTO)
Prije 2h0
Svijet
ŠTA SE DOGAĐA? SRUŠIO SE HELIKOPTER KOJI PREVOZI PUTINA: Do pada je došlo prilikom slijetanja kod Moskve
Prije 2h0
Vijesti
LIDIJA BRADARA BI DA ODREĐUJE KO JE PRAVI HRVAT: Zlatko Miletić nije legitiman Hrvat u Domu naroda BiH jer živi u Sarajevu...
Prije 2h9
Zdravlje
OPASNO PO ŽIVOT: Ukoliko imate visok krvni tlak i probleme sa srcem ovo nikako ne biste smjeli raditi…
27. Jan. 20230
Zdravlje
OPASNOST VREBA: Ukoliko svakodnevno jedete ove vrste čokolade mogli biste se naći u velikim problemima…
26. Jan. 20230
Zdravlje
OVE INFORMACIJE SU NEPROCJENJIVE: Šta su analize krvi i zašto su važne za zdravlje?
27. Jan. 20230
Zdravlje
UVIJEK NEUGODNA - GRLOBOLJA: Sedam prirodnih načina kako umiriti grlo preko noći
Prije 17h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.