ČOVIĆEV NOVINAR KREŠIĆ I RADIKALNI EUROPARLAMENTARAC SOKOL UPUTILI KRITIKU: "Dobro bi bilo da se SDA RIJEŠI RADIKALIZMA u koju je vodi Bakir"

Sokol je rekao kako stvari idu u dobrom smjeru, prije svega zato što je detektirano tko je bio glavni faktor nestabilnosti.

  • Politika

  • 18. Dec. 2022  

  • 13

Šest godina nakon što je Bosna i Hercegovina podnijela zahtjev za članstvom u Evropskoj uniji predsjednici šefova i vlada EU-a su na svom sastanku u Bruxellesu odlučili zemlji dodijeliti status kandidata za članstvo. O tome ali i drugim političkim aktualnostima u BIH u emisiji Studio 4, govorili su Tomislav Sokol, zastupnik u Europskom parlamentu (HDZ) i Zoran Krešić, novinar Večernjeg lista.

"Dobivanje statusa kandidata za EU za Bosnu i Hercegovinu je pobjeda hrvatske politike, stoga što se ona najviše zalagala za dodjelu statusa. To nije slučajno jer u BiH od 3 konstitutivna naroda jedini narod koji je proeuropski nastrojen su Hrvati. Srbi iza sebe u velikoj mjeri imaju Rusiju, Bošnjaci Tursku, a Hrvati su se morali okrenuti prema EU", naglasio je Sokol.

Krešić ističe kako je dobivanje statusa kandidata dobra vijest.

"Na ovo možemo gledati kao na svojevrsnu nagradu za stabiliziranje unutarnjih prilika u BiH što se dogodilo uoči, ali i nakon samih izbora. Odlukom Christiana Schmidta koja je spriječila daljnju destabilizaciju odnosa Hrvata i Bošnjaka. Da se to nije dogodilo ostvarila bi se Srpska politička agenda razdvajanja, rekao je i dodao kako danas gledamo nešto sasvim drugo te da je zacementirana stabilnost, sigurnost i neovisnost BiH.

Krešić govori da je suština problema u posljednjih nekoliko desetaka godina u jednoj političkoj opciji koja je zamislila realizirati projekt koji nije normalan i ne održava duh BiH.

"To je prije svega SDA i određene političke opcije koje su zamislile da BiH bude država samo jednog naroda", rekao je.

"EK je navela 14 prioriteta koja BiH mora zadovoljiti. To se prije svega odnosi na izmjene Ustava, Izbornog zakona, borbu protiv korupcije i najtežih političkih pitanja koji se nisu mogla riješiti niz godina", dodao je.

Na pitanje koliko iza svega stoje geopolitički razlozi, Sokol je rekao kako je to jedna od glavnih stvari.

"Činjenica je da je ovo područje jugoistočne Europe okruženo članicama EU i to je dugoročno neodrživo. Ako ovaj prostor neće ići prema Europi, onda će tu doći do utjecaja nekih drugih sila poput Rusije, Turske, arapskih zemalja i to je nešto što je EU neprihvatljivo stoga što će onda to biti prostor stalne destabilizacije", naglasio je.

Krešić govori kako dobar dio građana ne shvaća što je BiH dobila s dobivanjem statusa kandidata. Svi žele bolju budućnost.

"Kod političkih opcija sa sve tri strane se da iščitati tko je na kojoj strani. Milorad Dodik je rekao kako ga ne zanima EU i kandidacijski status bez 20 milijardi eura. Kod bošnjačkih predstavnika, prije svega onih orijentiranih oko SDA i radikalnijih krugova, govore kako je ovo njihova zasluga, dok kod proeuropski orijentiranih Bošnjaka ova poruka se razumije kao put u sretniju i bolju budućnost", naglasio je.

Dodaje kako tri četvrtine građana BiH želi da BiH uđe u EU.

Sokol je rekao kako stvari idu u dobrom smjeru, prije svega zato što je detektirano tko je bio glavni faktor nestabilnosti.

U četvrtak je potpisan koalicijski sporazum i svoje potpise su dali Dragan Čović, Nermin Nikšić i Milorad Dodik. Sokol smatra kako je to pozitivan potez.

"Nadam se da će ta koalicija profunkcionirati i da će dovesti do dugoročne stabilizacije BiH te da će biti manje političke polarizacije koja je do sada dolazila uglavnom iz Sarajeva", naglasio je.

Krešić govori da ako SDA želi dobro sebi, Bakir Izetbegović mora otići s čela stranke.

"SDA je ozbiljna stranka i ne mogu zamisliti bez nje politički život BiH. Za nju bi bilo dobro da se riješi radikalizma u koji ga vodi Bakir Izetbegović", rekao je, prenosi HRT.

Na ovom linku je cijela emisija.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 13

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...