Društvo
BURNA RASPRAVA NA DRUŠTVENIM MREŽAMA: Kardinal Vinko Puljić stajao pokraj novog pape, a mediji u susjedstvu tvrde da je...
Prije 18 min0
Umjesto novogodišnje jelke Kinezi u kućama postavljaju drvo mandarine koja je sa svojim okruglim plodovima simbol punoće i bogatstva.
Jeste li znali
21. Jan. 2023 21. Jan. 2023
0
Sutra počinje kineska Nova godina.
Kinezi svaku Novu godinu slave na različit datum koji simbolizira početak proljeća te ju nazivaju Proljetni festival. Ujedno je najvažniji i najduži tradicionalni kineski praznik. Poznata je i pod imenom lunarna Nova godina, posebno izvan Kine. Prvi dan se određuje prema mladom mjesecu, koji se javlja između 21. januara i 20. februara svake godine po gregorijanskom kalendaru.
Slavlje završava 15. dan nakon početka kineske godine, kada je festival svjetiljki. Tada se u zrak puštaju papirnate crvene svjetiljke.
Novu godinu Kinezi slave uglavnom u krugu porodice te prave ukrase od crvenog papira koje spajaju s natpisima sa željama za blagostanje i sreću. Naime, crvena boja u kineskoj kulturi predstavlja zaštitu od negativne energije, zbog čega Kinezi Novu godinu često dočekuju u crvenoj odjeći.
Dio tradicije je i temeljno čišćenje kuće prije praznika, koje simbolizira otvaranje prostora za nešto novo i dobro. Umjesto novogodišnje jelke Kinezi u kućama postavljaju drvo mandarine koja je sa svojim okruglim plodovima simbol punoće i bogatstva. Večer ususret Novoj godini porodica se okuplja oko svečanog prazničnog stola. Najčešće se jedu svinjetina, pačetina, piletina te slatke delicije i voće.
Kineska kultura podrazumijeva i poseban pozdrav tokom Nove godine, pri kojem je jedna ruka skupljena u šaku i prekrivena drugom rukom.
Prema tradiciji, tokom kineske Nove godine nema tuširanja, pranja rublja ili pospremanja kuće. Smeće se ne smije ni slučajno bacati. Drugi dan praznika provodi se s porodicom, a trećeg se dana izbjegavaju posjete jer je to dan svađa. Sedmog se dana obilježavaju rođendan svih i tada se priprema zabava.
U dijelovima Kine su tokom lunarne Nove godine zabranjene pojedine stvari samo zbog toga kako zvuče. Kupovina obuće nije dopuštena jer izraz za cipelu (haai) ima prizvuk gubitka i uzdisanja na kantonskom kineskom jeziku, navodi Index.hr.
Iako je prisutna bogata tradicija, slavljenici kineske Nove godine nisu se dužni pridržavati baš svakog običaja. Neki ipak kupuju cipele tokom ovih 15 dana, a što je važnije, ljudi se ne suzdržavaju od tuširanja. Bit ovog praznika je provesti vrijeme s porodicom i voljenima, bez obzira na ostale detalje.
Kineska Nova godina slavi se u Kini i u državama gdje ima mnogo kineskog stanovništva, kao što su Sjeverna i Južna Koreja, Mongolija, Nepal, Butan i Vijetnam.
Društvo
BURNA RASPRAVA NA DRUŠTVENIM MREŽAMA: Kardinal Vinko Puljić stajao pokraj novog pape, a mediji u susjedstvu tvrde da je...
Prije 18 min0
Politika
ŠEMSUDIN MEHMEDOVIĆ NAJAVLJUJE: Ukoliko Dragan Čović danas ne potpiše, postoji većina i bez njega za eliminaciju...
Prije 29 min0
Sport
PLAY OFF NBA LIGE: „Warriorsi“ nemoćni bez Stepfa Curryja, „Minnesota“ izjednačila rezultat u seriji
Prije 43 min0
Ekonomija
PIŠI PROPALO: Ovo je lista najvećih dužnika u Federaciji Bosne i Hercegovine, na vrhu je iznenađenje...
Prije 50 min0
Jeste li znali
BIO JE JEDAN OD NAJVEĆIH, A ONDA SU GA ZABORAVILI: Titov čovjek od povjerenja bio je trn u u oku fašistima, gazio je Neretvu i Sutjesku, a onda je krenula akcija oslobađanja Zvornika…
07. Maj 20250
Jeste li znali
LANDERSCHEF, GENERAL OD KOJEG SU SVI STRAHOVALI: Ko je bio austrougarski zemaljski poglavar Bosne i Hercegovine i zašto su ga se svi bojali…
08. Maj 20250
Jeste li znali
IMALI SU RUKE KRVAVE DO LAKATA: Opasni ratnici vjerovali su da im metak ništa ne može, a onda su iznenada nestali…
Prije 3h0
Jeste li znali
ENIGMA IZA KOJE STOJI BIZARAN RAZLOG: Zašto Evropa slavi Dan pobjede u Drugom svjetskom ratu 8. maja, a Rusija dan kasnije?
07. Maj 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.