STRUČNJACI UPOZORAVAJU: Predmet koji koristimo u kuhinji može biti vrlo opasan ako ga dugo niste zamijenili…

Na temelju rezultata, tim je izračunao da priprema hrane može proizvesti 14 do 71 milion čestica polietilenske mikroplastike i 79 miliona čestica polipropilenske mikroplastike iz njihovih odgovarajućih ploča svake godine.

  • Zdravlje

  • 05. Jun. 2023  

  • 0

Gotovo da nema kuhinje u svijetu u kojoj svoje mjesto nije pronašla barem jedna daska za rezanje. Uz to što čuvaju radne površine od oštećenja, daske za rezanje zgodan su alat u pripremi hrane. No, jesu li i baš najzdraviji alat za pripremu hrane?

Mala studija objavljen u časopisu ACS Environmental Science & Technology sugerira da bi plastične i drvene daske za rezanje, koje su često izbor zbog izdržljivosti i lakog održavanja, zapravo zanemaren izvor mikrometarskih čestica.

Istraživači upozoravaju da bi sjeckanje mrkve na drvenim i plastičnim daskama moglo proizvesti desetke miliona mikročestica godišnje. Međutim, ima i dobra vijest. Testiranja koja su proveli na miševima, pokazali su da te mikročestice nisu utjecale na dužinu života miševa.

Znanstvenici upozoravaju kako neki materijali za plastične daske, uključujući polipropilen i polietilen, mogu uzrokovati stvaranje čestica plastike nano i mikro veličine kada se režu noževima. Stoga su znanstvenik Syeed Md Iskander i kolege željeli istražiti mikročestice koje bi se oslobodile prilikom sjeckanja povrća na plastičnim i drvenim daskama, kao i svaku potencijalnu toksičnost tih sićušnih materijala.

Istraživači su prikupili i izmjerili čestice mikro veličine koje su otpuštene s dasaka za rezanje koje su više puta bile udarene nožem. U svojim su testovima usporedili su sjeckanje pet osoba i sjeckanje jedne osobe na različitim materijalima sa i bez mrkve.

Na temelju rezultata, tim je izračunao da priprema hrane može proizvesti 14 do 71 milion čestica polietilenske mikroplastike i 79 miliona čestica polipropilenske mikroplastike iz njihovih odgovarajućih ploča svake godine. Rezultati variraju ovisno o stilu sjeckanja, materijalu daske, sili koja je potrebna za rezanje hrane, načinu na koji je hrana nasjeckana, ali i tome koliko se često daska koristi za rezanje. 

Godišnje procjene nisu utvrđene za drvene daske, iako su istraživači izvijestili da su ti predmeti u različitim testovima stvarali 4 do 22 puta više mikročestica od plastičnih.

No iako se stvorilo mnogo mikročestica, istraživači su otkrili da polietilenska mikroplastika i mikročestice drveta koje se oslobađaju prilikom sjeckanja mrkve nisu značajno promijenile održivost mišjih stanica u laboratorijskim testovima. Problem je što je studija rađena na malom uzorku i nije u obzir uzimala taloženje mikroplastike u tijelu tokom vremena.

Stoga znanstvenci ističu da, iako se plastične daske za rezanje lako čiste i djeluju dugotrajnije, trebalo bi razmisliti o alternativnim materijalima kako bi se smanjila potencijalna mikroplastična kontaminacija u hrani. Primjerice, daske od bambusa ili pak stakla (naravno kad je u pitanju samo sjeckanje, a ne i lupanje, recimo, mesa).

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...