HiTec
NOVI SMJER I ZNAČAJNA PROMJENA: YouTube više neće pratiti trendove u video-zapisima kao dosad
Prije 16 min0
Osoba je anksiozna kad procjenjuje da nije u stanju izaći na kraj sa životnom teškoćama.
Zdravlje
06. Jun. 2023 06. Jun. 2023
0
Čitanje ima brojne dobrobiti za naše mentalno zdravlje, a može pomoći i u borbi s anskioznošću, naročito ako je riječ o praksi svjesnog čitanja.
Svjesno čitanje (mindfullness reading) je čitanje kada su vaš um i tijelo najsmireniji i tihi – to jest čitanje kada je monolog zaustavljen, kada je vaše tijelo pripremljeno za čitanje i kada ste potpuno prisutni. Ključno je pronaći neke prakse koje će vam pomoći da zaustavite unutarnji monolog, barem na neko vrijeme, njegujete tišinu i tjelesnu budnost, obratite pozornost na ono što je ispred vas i samo budete u činu čitanja.
Čak i samo 10 minuta takvog čitanja može učiniti čuda za naše mentalno zdravlje te utjecati i na smanjenje anksioznost, prema podatcima sa Sveučilišta Colorado.
Zašto se javlja anksioznost?
Kako kaže Andrej Prošev, dr. med., specijalist psihijatrije, anksioznost je strepnja koju neko osjeća kad procjenjuje da njegova cjelokupna životna situacija nadilazi njegove sposobnosti. Drugim riječima, osoba je anksiozna kad procjenjuje da nije u stanju izaći na kraj sa životnom teškoćama.
No, kako napominje dr. Prošev, vrlo je važno anksioznost razlikovati od straha, što se često tumači pogrešno.
Anksioznost je stanje u kojem je objekt nepoznat odnosno nedefiniran, opasnost i prijetnja dolaze iz samoga sebe, opis anksioznosti je nejasan, traje duži vremenski period, a osjećaj je vezan za budućnost. Kod straha objekt je poznat, opasnost i prijetnja dolaze iz okoline, opis je jasan, trajanje je obično kratko i akutnog tijeka. Dakle, završava čim nestane 'opasnost' ili 'prijetnja' poput važnog ispita ili sportskog natjecanja, kaže.
Ovaj se poremećaj može razviti prilikom suočavanja s novom životnom situacijom poput gubitka posla, nove roditeljske uloge, prekida veze, ali i stresnih situacija koje nas nepovratno mijenjaju ili nekog drugog traumatičnog iskustva. Može biti izrazito neugodan jer osoba nerijetko ne razumije što joj se događa i na što reagira.
No jednom kada shvati da mora nešto učiniti po tome pitanju, uz psihoterapiju je odličan alat i čitanje. Čitanje smanjuje razinu stresa, opušta nas i pruža nam vrijeme posvećeno samo sebi. Upravo se zato spomenuto svjesno čitanje smatra jednom od tehnika koje može znatno pomoći u borbi s anksioznošću.
Kako se pripremiti za svjesno čitanje?
U početku je vrlo izazovno umiriti svoj um i fokusirati se isključivo na tekst pred sobom, no u tome nam može pomoći nekoliko brzih koraka.
1. Pronađite tiho mjesto
Pronađite tiho mjesto bez ometanja s malo ili nimalo okolne buke ili pokreta u pozadini. Zvukovi i prizori oko odvlače pažnju s teksta dok čitamo, čak i kada toga nismo svjesni. Tišina i odsutnost kretanja u okolini vaši su saveznici kada pokušavate utišati unutarnji monolog i pronaći fokus prilikom čitanja.
2. Pronađite udoban položaj tijela
Stvorite udoban, uspravan položaj tijela za čitanje. Kada ste uspravni i leđa su vam ravna, vaša dijafragma ima više slobode da artikulira vaša pluća te na taj način dobivate najviše kisika u svoj mozak, što vam pomaže da ostanete fokusirani. Suprotno tom, ležeći položaj ne pogoduje budnosti i svjesnosti.
3. Duboko dišite
Odvojite minutu-dvije kako biste se prije čitanja posvetiti svome disanju. Ono će vam pomoći utišati vanjski svijet.
Postoji nekoliko načina za svjesno disanje, ali za početak pokušajte sjesti u udoban, uspravan položaj, zatvoriti oči i udisati kroz nos, duboko i polako, a potom izdahnuti zrak na usta. Primijetite fozičke promjene u svom tijelu.
Kakav je osjećaj disati? Kada vaš um počne „razgovarati“ s vama, primijetite misao i otpustite je. Nemojte brinuti o tome. Primijetite i otpustite. U redu je imati misli tijekom svjesnog disanja. Ako to prakticirate, lakše ćete razbistriti svoj um, ali razbistriti um nije poanta. Poanta je usredotočiti se na svoje tijelo, na svoje disanje.
Nakon ova tri koraka vaš um i tijelo spremni su za čitanje. Za početak ove prakse odaberite lagano štivo nipošto zahtjevne ili stručne tekstove.
(Zadovoljna.hr)
HiTec
NOVI SMJER I ZNAČAJNA PROMJENA: YouTube više neće pratiti trendove u video-zapisima kao dosad
Prije 16 min0
Estrada
BEOGRADSKI GLUMAC ZAVRŠIO U BOLNICI: Mitrovićev medij izvijestio da se predozirao, on se javio i otkrio...
Prije 27 min0
Politika
POJEDINE STRANKE U RS-u KOJE SU U OZBILJNIM PROBLEMIMA PRED IZBORE 2026. GODINE: Dok Dodik "čeka", Miličević je...
Prije 40 min0
Svijet
IZVJEŠTAJ O AVIONSKOJ NESREĆI U INDIJI: Na snimku iz pilotske kabine čuje se kako jedan pilot pita drugog zašto je...
Prije 50 min0
Zdravlje
LJEKAR PREPORUČUJE: Ovaj napitak prije spavanja smanjuje upale i čisti jetru, a odličan je i protiv nesanice
09. Jul. 20250
Zdravlje
STANJE KOJE POGAĐA SVE VIŠE LJUDI: Osjećate li trnce u prstima i bol u laktu? U pitanju je sindrom koji može imati ozbiljne posljedice...
10. Jul. 20250
Zdravlje
KAKO PREPOZNATI NEDOSTATAK VITAMAN D: Simptomi se razlikuju kod djece i odraslih
10. Jul. 20250
Zdravlje
DETALJNO SECIRANJE SAMO JEDNE CIGARETE: Evo šta vašem tijelu čini svaki dim koji udahnete
Prije 1h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.