Politika
EFENDIĆ O PRODAJI IMOVINE "ZRAKA": Dok Nikšić priča kako su spasili firmu, njena imovina se rasprodaje
24. Sep. 20251
Protest se organizuje u svjetlu nedavnog pokretanja stečaja u ovoj kompaniji namjenske industrije, koja je već 75 godina prisutna u Sarajevu.
Ekonomija
25. Jun. 2023
0
Radnici firme 'Zrak' najavili su za ponedjeljak , sa početkom u 10 sati, protest ispred sjedišta firme u Sarajevu.
Protest se organizuje u svjetlu nedavnog pokretanja stečaja u ovoj kompaniji namjenske industrije, koja je već 75 godina prisutna u Sarajevu.
Odluka prvostepenog Općinskog suda u Sarajevu o pokretanju stečaja izazvala je veliku zabrinutost među radnicima, koji strahuju da bi to moglo dovesti do likvidacije firme, ako se potvrdi i na drugostepenom sudu, a nezvanične informacije do kojih je došao v.d. direktor društva, gospodin Edin Čano govore da bi se taj scernario mogao i desiti. Stoga su radnici Zraka, uz podršku Sindikata metalaca FBIH, odlučili organizovati protest kako bi uputili apel Vladi Federacije BiH, kao većinskom vlasniku, da preuzme sve korake koji su potrebni kako bi se spriječila potencijalna likvidacija, jer stečaj u ovom slučaju vjerovatno vodi u likvidaciju a ne oporavak firme, navode u saopćenju.
Dodaju da, iako se firma nalazi u procesu finansijske konsolidacije, te iako su zakoni o finansijskoj konsolidaciji jasni, a i u sudskoj praksi postoje ovakvi slučajevi gdje su odbačeni pokušaji slanja u stečaj određenih preduzeća upravo zbog tog procesa finansijske konsolidacije, ako bi pored svega toga došlo do potvrde stečaja, to bi zaista bio slučaj bez presedana i pokazatelj da su i sudovi u službi raznih politika i tajkuna a ne zakona i pravde.

Ovaj protest nije samo inicijativa radnika Zraka, već će se pridružiti i radnici iz ostalih firmi namjenske industrije, kao i radnici iz drugih firmi metalskog sektora te predstavnici nekoliko granskih sindikata. Ovo je prilika da se zajednički iskaže podrška očuvanju radnih mjesta i strateške važnosti Zraka kao bitne kompanije vojne industrije za našu državu. Stoga, ovim putem želimo da pozovemo i sve građane Sarajeva koji su u mogućnosti, da nam se pridruže na ovom važnom protestu. Očekujemo vašu podršku u zaštiti radnih mjesta i očuvanju strateških industrija u našoj zemlji, navode radnici i dodaju:
"Također, pozivamo sve medijske kuće da svojim prisustvom i izvještavanjem pomognu u širenju svijesti o ovim događanjima među širom javnosti. Vaša podrška bit će ključna u skretanju pažnje na ovu ozbiljnu situaciju i pritisku na vlasti da preuzmu odgovornost za očuvanje ove važne firme vojne industrije".
Politika
EFENDIĆ O PRODAJI IMOVINE "ZRAKA": Dok Nikšić priča kako su spasili firmu, njena imovina se rasprodaje
24. Sep. 20251
Vijesti
"SB" NA PRESSU SINDIKATA: “Zrak” ide pod stečaj, radnici najavili proteste i šatore ispred Vlade FBiH (FOTO)
05. Sep. 20222
Vijesti
"SB" NA PROTESTIMA ISPRED ZGRADE VLADE FBiH: Radnici firme “Zrak" traže ostavku direktora Isme Hebibovića, pogledajte detalje... (FOTO)
11. Avg. 20210
Vijesti
DOK BH. PRIVREDA TRPI OGROMNE GUBITKE: HDZ BiH zbog "gubitka" Mostara ruši zakon...
Prije 13 min0
Politika
SUKOB SE NASTAVLJA, ZALIHIĆ UZVRATIO RAHIMIĆU: "Nezakoniti HNK je izašao na četvrti kat, dok vi otvarate ambulante i trgovine bijele tehnike!"
Prije 13 min0
Rat u zalivu
NEVJEROVATAN SNIMAK IZ IZRAELA: Dvoje ljudi "za dlaku" izbjeglo smrt (VIDEO)
Prije 20 min0
Ekonomija
VLAST TVRDI DA NEMA RAZLOGA ZA BRIGU: Cijena goriva među najjeftinijim u...
Prije 24 min0
Ekonomija
TEK SLIJEDI POTPUNI HAOS: Osim poskupljenja uskoro i nestašice zbog...
25. Mar. 20260
Ekonomija
DESILO SE ONO NAJGORE: Šokantan skok cijena goriva...
24. Mar. 20260
Ekonomija
HRVATSKI MEDIJI SAVJETUJU VOZAČE: Pročitajte prije nego krenete po gorivo u BIH
24. Mar. 20260
Ekonomija
KREĆE PROJEKAT DECENIJE, AMERIKANCI ULAZE U BIH: Vlada FBiH povlači potez bez presedana za Južnu interkonekciju
25. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.