Mini market
MINISTARSTVO FINANSIJA I TREZORA DOBILO ZADUŽENJE: Regulisati postupak nadzora nad Zakonom o plaćama u institucijama BiH
28. Nov. 20250
"Plaćanjem umanjenih doprinosa omogućilo bi se da ukupno povećanje plaće ide direktno radnicima, kao privremeno rješenje do sistemskog uređenja", obrazložili su poslodavci
Ekonomija
16. Jul. 2023 16. Jul. 2023
0
Zastupnici Federalnog parlamenta na posljednjoj sjednici nisu uvrstili u dnevni red izmjene Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak koje su predložili iz Udruge poslodavaca kao privremeno rješenje. Poslodavci tvrde da bi to omogućilo povećanje plaća radnika do 400 KM, budući da bi se smanjili doprinosi.
Dok se postavljaju pitanja da li bi zaista tako bilo, zašto vlasti čekaju, redovi pred veleposlanstvima su sve duži.
Cilj izmjena i dopuna zakona je povećanje svih plaća zaposlenih u realnom sektoru od 100 do 400 KM. Plaćanjem umanjenih doprinosa omogućilo bi se da ukupno povećanje plaće ide direktno radnicima, kao privremeno rješenje do sistemskog uređenja, obrazložili su poslodavci. Međutim, nisu optimisti da će to ovog ljeta biti zastupnicima na listi prioriteta, piše BHRT.
“To bi otprilike značilo da smo izgubili još jednu godinu i dovelo bi u veliki rizik zadržavanje preostalog broja radnika, poboljšanje njihovog standarda, a time i povećanje investicije i razvoj u Federaciji Bosne i Hercegovine”, mišljenja je Mario Nenadić, ravnatelj Udruge poslodavaca Federacije BiH.
Dok iz Sindikata trgovine vjeruju u pozitivne efekte prijedloga, Fahrudin Šahović navodi da su u Sindikatu samostalnih radnika BiH skeptični, upoređujući to sa prošlogodišnjom odlukom federalnog premijera o pomoći od 1.080 konvertibilnih maraka, koju je dobilо samo oko 20 posto radnika.
“Ovaj prijedlog poslodavaca ide u tom pravcu da poslodavci koji imaju mogućnost, daje se na volju, da mogu povećati do 400 KM. Njima niko ni sad ne brani da povećaju platu. Činjenica da se i mi zalažemo s njima da se rastereti privreda, da se smanje stope doprinosa, ali ne na uštrb radnika”, ističe Fahrudin Šahović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Tuzlanskog kantona.
“Radnika u Bosni i Hercegovini je sve manje. Poslodavci, barem oni koji imaju namjeru da razvijaju svoje biznise, trebaju radnike i oni iznalaze načine da te radnike zadržavaju”, smatra Mersiha Beširević, predsjednica Sindikata trgovine i uslužnih djelatnosti Bosne i Hercegovine.
I građani su uglavnom skeptični.
Pojedini zastupnici podsjećaju da je u proceduri set zakona koje Vlada priprema što će omogućiti i povećanje minimalne plaće.
“Ključni smisao ovih zakona jeste da plate radnicima budu sada određene u bruto iznosima u njihovim ugovorima i da smanjimo zbirnu stopu doprinosa, čime ćemo od 01. januara 2024. biti u situaciji ta razlika koja bi inače išla državi ide direktno radnicima”, objašnjava Belmin Zukan, zastupnik u Parlamentu Federacije BiH.
Iz Samostalnog sindikata očekuju usvajanje tog seta zakona, ali do jeseni vjerovatno neće biti usvojen. Iako je neizvjesno hoće li zastupnici prije godišnjih odmora razmatrati prijedlog poslodavaca, jedno je sigurno: radnici masovno napuštaju zemlju, a vlastima se očigledno ne žuri da zaustave odliv.
Mini market
MINISTARSTVO FINANSIJA I TREZORA DOBILO ZADUŽENJE: Regulisati postupak nadzora nad Zakonom o plaćama u institucijama BiH
28. Nov. 20250
Ekonomija
HOĆE LI NAŠ NAROD PAKOVATI KOFERE: U ovim zemljama EU-a ima najviše slobodnih radnih mjesta
02. Sep. 20250
Ekonomija
OGROMNE RAZLIKE, ISTI POSAO, ALI NE I PLATA: Nije isto biti doktor u Sarajevu, Bihaću, Mostaru, ili u RS-u
25. Jun. 20250
Ekonomija
NEVJEROVATAN SLUČAJ: Radnici bh. firme će dobiti plate nakon 20 godina
18. Jan. 20250
Svijet
OŠTRA PORUKA PALESTINSKOG IZASLANIKA U UN-u: "Iznevjerili smo one koji su ubijeni. Ne smijemo nastaviti iznevjeravati one koji prežive"
Prije 4h0
Evropa
RUSIJA TAKTIKAMA IZ 1970-TIH IZVODI SABOTAŽE PO EVROPI: "Raste strah od eskalacije"
Prije 4h0
Kultura
VELIKO PRIZNANJE: Miljenko Jergović osvojio prestižnu Leipzišku književnu nagradu
Prije 4h0
Evropa
OLEKSANDR SIRSKI, KOMANDANT UKRAJINSKIH ORUŽANIH SNAGA: "Naredio sam povlačenje naših trupa s udaljenosti od oko 5-7 kilometara od..."
Prije 4h0
Ekonomija
DVA DANA RADNA, DVA SLOBODNA: Daje 1.750 KM platu, ali nema radnika
07. Dec. 20250
Ekonomija
NEVJEROVATAN PLAN MILIJARDERA IZ FOČE: Evo šta je sve za kratko vrijeme kupio Gordan Pavlović...
07. Dec. 20250
Ekonomija
KO STOJI IZA OVOG ČOVJEKA: Samo nekoliko dana nakon što je kupio Fabriku duhana, biznismen za bagatelu dobio i ovu veliku firmu (VIDEO)
07. Dec. 20250
Ekonomija
AUSTRIJSKI KAPITAL, BOSANSKA PAMET: Gigantska tvornica gradi se u Srednjoj Bosni (FOTO)
08. Dec. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.