Regija
JE LI NA POMOLU PREOKRET: Zoran Milanović ne odustaje od pozicije premijera, iz Domovinskog pokreta otkrili šta očekuju od…
19. Apr. 20241
Na skupu uz predsjednike Hrvatske, Slovenije i Sjeverne Makedonije sudjeluju predsjednici Srbije, Albanije i Crne Gore, predsjednica Kosova i svoje troje članova Predsjedništva BiH.
Politika
11. Sep. 2023 11. Sep. 2023
6
Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović danas u Skoplju sudjeluje na summitu procesa Brdo-Brijuni i nada se da skopski skup neće završiti kao prethodna dva "svađom raštimanih instrumenata" i lomljenjem kopalja u usvajanju završne deklaracije. Zoran Milanović i slovenska šefica države Nataša Pirc Musar supredsjedatelji su inicijative Brdo-Brijuni, pokrenute 2013., kojemu je ove godine domaćin sjevernomakedonski predsjednik Stevo Pendarovski.
I na ovom skupu zajednička nit inicijative ostaje približavanje zemalja zapadnog Balkana Europskoj uniji, što je bio i njezin inicijalni cilj, a čelnici će se osvrnuti i na suzbijanje posljedica klimatskih promjena i na zadržavanje mladih na prostoru zapadnog Balkana, najavljeno je s Pantovčaka.
Na skupu uz predsjednike Hrvatske, Slovenije i Sjeverne Makedonije sudjeluju predsjednici Srbije, Albanije i Crne Gore, predsjednica Kosova i svoje troje članova Predsjedništva BiH.
Milanović je tom prilikom izrazio nadu da skup u Skoplju neće ponovno završiti "svađom raštimanih instrumenata kao zadnja dva puta", a o tom je formatu rekao da se "neke stvari moraju kalibrirati i dovesti u malo mirnije vode".
Na prošlogodišnjem summitu nije usvojena završna deklaracija jer je hrvatski predsjednik tražio da se u dokumentu spomene konstitutivnost triju naroda u Bosni i Hercegovini s čime se nisu složila dva člana njezina Predsjedništva, Šefik Džaferović i Željko Komšić.
Godinu prije toga sudionici su prihvatili tek kompromisni tekst završne izjave zbog prepirki između kosovske predsjednice Vjose Osmani i srbijanskog čelnika Aleksandra Vučića. Godine 2013. kad je proces Brdo-Brijuni pokrenut, možda se nije činilo da će Hrvatska zadugo biti jedina zemlja koja će biti primljena u EU.
Desetljeće kasnije nijedna od šest zemalja zapadnog Balkana nije blizu ulasku u Uniju, što zbog slabog napretka u tim zemljama, što zbog zasićenja u EU. Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel nedavno je na Bledskom strateškom forumu izjavio da EU mora biti spremna za proširenje do 2030. godine, ali za to mora biti spremno i tih šest zemalja jugoistoka Europe.
Srbija i Crna Gora vode pregovore ali prilično sporo, Sjeverna Makedonija i Albanija tek su ih službeno otvorile 2022., BiH je prošle godine dobila status kandidata, a Kosovo potencijalnog kandidata.
Europski put Srbije je s jedne strane otežan njezinim vezama s Rusijom, uključujući nepridruživanje sankcijama protiv Moskve zbog rata u Ukrajini, a s druge rastućim euroskepticizmom među stanovništvom.
Bosni i Hercegovini je dobivanje statusa kandidata znatno ubrzao rat u Ukrajini, a BiH se nada otvaranju pregovora do kraja godine. Sjevernoj Makedoniji barijere su prvo postavljali Grci sve do promjene naziva države, a sada je blokiraju Bugari koji spore identitet makedonskog jezika i makedonske manjine u Bugarskoj.
Kosovo još jedino nema status kandidata za članstvo u EU među zemljama zapadnog Balkana, a osim što Srbija ne priznaje njegovu neovisnost, ne priznaje ju ni još pet zemalja EU-a. No Pirc Musar želi otvoriti i druge teme mimo proširenja.
Na sastanku s Milanovićem rekla je kako bi u Sjevernoj Makedoniji "željela otvoriti teme koje nisu toliko političke i ideološke...više naglaska staviti na mlade jer oni odlaze iz ove regije u ogromnim brojevima", rekla je.
Od 2013. do 2019. na skupovima Brdo-Brijuni sudjelovali su kao gosti i državnici poput bivšeg francuskog predsjednika Francois Hollandea, bivše njemačke kancelarke Angele Merkel ili tadašnjeg potpredsjednika SAD-a Joea Bidena.
Godine 2021. bio je najavljen Emmanuel Macron, ali je taj posjet bio otkazan zbog njegovih drugih obveza pa se najavljivao za neki od budućih summita. Međutim ni lani ni ove godine počasnih gostiju na skupu nema.
Regija
JE LI NA POMOLU PREOKRET: Zoran Milanović ne odustaje od pozicije premijera, iz Domovinskog pokreta otkrili šta očekuju od…
19. Apr. 20241
Vijesti
„SB“ ANALIZA PARLAMENTARNIH IZBORA U HRVATSKOJ: Kome je i kako zaista pomogao, a koga je „ukopao“ Dodikov prijatelj Zoran Milanović…
18. Apr. 20240
Politika
„SB“ INTERVJU / POLITOLOG DAVOR GJENERO: U BiH se stvara novo „oružano bratstvo” kakvo se ne pamti od onoga iz vremena kad su ga stvarali Karadžić i Boban…
14. Apr. 20244
Regija
MILANOVIĆ NE PRESTAJE ŠOKIRATI: „Ja sam predsjednik države i do nekih podataka dolazim bez obzira na HDZ, a što se tiče Hrvata u BiH…“
27. Mar. 20242
Zabava
ZBOG KRŠENJA PRAVILA O VLASNIŠTVU NAD VIŠE KLUBOVA: UEFA izbacila engleski tim iz Evropske lige i "prebacila" ga u...
Prije 21 min0
Mini market
NIJEMCI O VUČIĆU: "Sama činjenica da je došao u ovo malo mjesto na istoku Bosne djelovala je gotovo..."
Prije 33 min0
Gastro
AKO STE USTALI, A U KUĆI NEMA KRUHA: Možete napraviti ove brze pogačice od samo tri glavna sastojka
Prije 47 min0
Jeste li znali
GENETIKA KRIJE IZNENAĐUJUĆE ODGOVORE: Zašto se neki ljudi nikad ne znoje?
Prije 57 min0
Politika
DODIK OPTUŽIO KONAKOVIĆA DA SU SE SVE DOGOVORILI: Konaković odgovorio za "Slobodnu Bosnu"
09. Jul. 20256
Politika
IZETBEGOVIĆ SVE IZNENADIO: "Ako sam šta naučio u politici onda je to da nikada ne kažete da nećete...!" (VIDEO)
11. Jul. 20251
Politika
STANIVUKOVIĆ SAOPŠTIO STAV PDP-a: "Raspravljali smo sedam sati, ako Dodik bude oslobođen..."
09. Jul. 20250
Politika
MINISTAR HELEZ POZIVA DOMAĆU JAVNOST DA OZBILJNO SHVATI NAPADE: "Potomci fašističkih ideologija traže podjelu..."
09. Jul. 20252
trenutak ...
Komentari - Ukupno 6
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.