KORUPCIJA TOKOM PANDEMIJE KORONAVIRUSA: Britanska poslanica priznala da je lagala

Njen suprug Doug Barrowman, priznao je da je vodio konzorcijum u čijem vlasništvu se nalazi ta kompanija, dok je Mone izjavila da je korisnik finansijskih fondova svog supruga, koji ima oko 60 miliona funti (76 miliona dolara) profita od nabavke zaštitne opreme tokom pandemije.

  • Evropa

  • 17. Dec. 2023  

  • 0

Članica britanskog Doma lordova Michelle Mone priznala je da je umiješana u poslove sa kompanijom PPE Medpro, koja je dobila unosne vladine ugovore za nabavku zaštitnih maski i uniformi tokom pandemije korona virusa, ali kaže da ne vidi gdje je pogrešila, osim što je te navode ranije negirala, prenosi AP.

"Pogriješila sam što sam novinarima rekla da nisam umiješana", rekla je Mone u intervjuu za BBC, dodajući da žali što ranije nije direktno rekla da jeste umiješana, ali i zato što je prijetila tužbom novinarima koji su to tvrdili.

Njen suprug Doug Barrowman, priznao je da je vodio konzorcijum u čijem vlasništvu se nalazi ta kompanija, dok je Mone izjavila da je korisnik finansijskih fondova svog supruga, koji ima oko 60 miliona funti (76 miliona dolara) profita od nabavke zaštitne opreme tokom pandemije.

Međutim, Mone smatra da je jedina greška nje i njenog supruga koji su, kako kaže, postali "žrtveni jarci" u širem skandalu o vladinoj potrošnji tokom pandemije, bila ta što novinarima nisu priznali da su umiješani.

Britanska vlada našla se na udaru kritika zbog svojih takozvanih "VIP puteva" tokom pandemij, gdje su povlašćeni tretmani za javne ugovore dati kompanijama koje su preporučili političari, prenosi Tanjug.

Osnivača firme za donje rublje Ultimo, Michelle Mone, imenovao je u gornji dom parlamenta 2015. godine tadašnji premijer Dejvid Kameron, a prije godinu dana povukla se iz parlamenta da bi, kako je rekla, "očistila svoje ime" zbog skandala.

Ona je više puta demantovala izvještaje da je koristila svoje političke veze kako bi visokim državnim zvaničnicima, preporučila PPE Medpro, koja je dobila ugovore vrijedne više od 200 miliona funti (250 miliona dolara) tokom vrhunca prvog talasa kovida 2020. godine.

Milioni hirurških uniformi koje je ta kompanija isporučila bolnicama u Ujedinjenom Kraljevstvu nikada nisu korišćeni, pošto su nadležni zvaničnici proglasili da nisu prikladne za upotrebu.

Kasnije je vlada objavila da je u tom slučaju bilo kršenja ugovora, a Nacionalna agencija za kriminal istražuje navode o prevari i mitu.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...