Ekonomija
ZAVLADALA PANIKA U NJEMAČKOJ, OVO BI MOGLO POGODITI I BOŠNJAKE: Jako se boje jedne stvari
01. Jul. 20251
U svakoj od ovih profesija 2023. godine u Njemačkoj je nedostajalo dvadesetak hiljada kvalifikovanih radnika.
Ekonomija
10. Mar. 2024
0
Nedostatak kvalifikovane radne snage u njemačkoj privredi posebno je vidljiv u profesijama koje obično obavlja jedan pol, navodi Institut za njemačku privredu (IW) u studiji povodom Dana žena, javlja dpa.
IW je analizirao deset skupina zanimanja u kojima je posebno velik manjak kvalifikovanih radnika. Svi ti poslovi bili su tipično ženski ili tipično muški. Zavod je takvima definisao zanimanja ako je udio jednog ili drugog pola u radnoj snazi najmanje 70 posto.
Nedostaje radnika u tipično ženskim zanimanjima, kao što su čuvanje djece, učiteljice, socijalni rad i socijalna pedagogija, piše Fenix Magazin.
U svakoj od ovih profesija 2023. godine u Njemačkoj je nedostajalo dvadesetak hiljada kvalifikovanih radnika. Nešto manje nepopunjenih radnih mjesta, oko 18.000, bilo je u tipično muškom zanimanju građevinske elektrotehnike.
Napori da se rodno specifična zanimanja otvore radnicima drugog pola do sada su samo donekle urodili plodom, navodi IW. Na primjer, udio žena među automehaničarima se od 2014. godine udvostručio, ali na samo pet odsto.
U pojedinim tipično ženskim poslovima udio muškaraca još je manji, pa je svega dva odsto socijalnih radnika muškaraca. S druge strane, u zdravstvu i njegovanju udio muškaraca porastao je za više od dva procentna boda, na oko 25 posto.
Ekonomija
ZAVLADALA PANIKA U NJEMAČKOJ, OVO BI MOGLO POGODITI I BOŠNJAKE: Jako se boje jedne stvari
01. Jul. 20251
Evropa
SCENE JEZE OBEĆANOJ ZEMLJI ZA BOSANCE: Veliki broj ljudi nema za hranu, roditelji ne jedu da bi djeca jela
24. Jun. 20250
Društvo
VRATIO SE IZ NJEMAČKE U BOSNU NAKON 16 GODINA: Komšije mu odmah napakostile
13. Maj 20250
Regija
ODSELILI U NJEMAČKU I SAD IM JE GORE NEGO U HRVATSKOJ: "Sram me do čega su me doveli"
10. Maj 20250
Regija
MILATOVIĆ SA SVEČANOSTI NA CETINJU: "Crna Gora uvijek birala razum umjesto revanšizma, dostojanstvo umjesto poniženja"
Prije 4h0
Sport
BOLJI OD ITALIJANA: Novak Đoković preokretom do polufinala Wimbledona
Prije 4h0
Sport
NADIGRALI IH U SVAKOM SEGMENTU IGRE: PSG potpuno osramotio Real Madrid
Prije 5h0
Vijesti
SNAŽNE RIJEČI PREDSJEDNICE SLOVENIJE: "Uzor su nam majke Srebrenice. Iako su izgubile sve, nikada nisu pokazale mržnju"
Prije 5h0
Ekonomija
OVDJE NI DRAGAN ČOVIĆ NIJE MOGAO POMOĆI: Kompanija koja je ugasila proizvodnju u BiH, a otvorila novi pogon u Zagrebu
08. Jul. 20250
Ekonomija
PLAN JE POTPUNO RAZRAĐEN: Evo kada će Lidl otvoriti svoje markete u BiH...
07. Jul. 20250
Ekonomija
IMA 77 GODINA I JOŠ NE MOŽE U PENZIJU: Napravio grešku koju sada skupo plaća
07. Jul. 20250
Ekonomija
AMERIČKI INVESTITOR IZ "PRETISA" PISAO MINISTRU LAKIĆU: "Ne govorim često, ali sad hoću - prevarili ste nas!"
08. Jul. 20252
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.