Šareni svijet
ZANIMLJIVO ISTRAŽIVANJE: Brak povećava vjerovatnoću prekomjerne težine za 62% kod muškaraca, a kod žena...
13. Mar. 20250
Usljed fiziološke gladi, čovjek jede i zbog bijesa, samoće, anksioznosti, umora, dosade, sreće, kao i da bi ublažio mnoge druge emocije i potrebe koje se razlikuju od osobe do osobe.
Zdravlje
12. Apr. 2024
0
Iako mnogi smatraju da je gojaznost isključivo posljedica prevelikog unosa kalorija, često se zapostavlja drugi, veoma bitan psihološki faktor, koji izaziva takozvana glad na “nervnoj bazi” ili emocionalna glad.
Kada dođe do povećanja tjelesne težine često vrlo bitnu ulogu igra psihološka motivacija koja nas je natjerala da jedemo previše. Nikako ne bi trebalo da se zanemari psihološki faktor gojaznosti, koji može da dovede do veoma ozbiljnih problema. Tako da, pored fiziološke ili realne gladi postoji još jedna mnogo kompleksnija – emocionalna glad, iza koje se skrivaju druge potrebe i koja navodi na pretjerano konzumiranje hrane radi smirivanja emocija.
Usljed fiziološke gladi, čovjek jede i zbog bijesa, samoće, anksioznosti, umora, dosade, sreće, kao i da bi ublažio mnoge druge emocije i potrebe koje se razlikuju od osobe do osobe.
Emocionalna glad je hitna, ne ostavlja mnogo vremena pri izboru hrane, izaziva netolerantnost i nagoni pojedinca da misli samo na hranu, tačnije, samo na određenu namirnicu, jer samo ona može ublažiti emocionalnu glad i povezuje se sa vrlo uznemirujućim osjećanjima sa kojima ne može da se izbori.
Problemi na poslu, u školi, sa partnerom su samo neke od poteškoća koje mogu da nađu izlaz u pretjeranoj konzumaciji hrane. Međutim, za ovaj vid gladi je karakteristično to da se hrana uzima automatski, a čak i u trenutku kada je stomak pun, pojedinac ne osjeća potrebu da prestane, već će to učiniti onda kada osjeti da je hrana ublažila njegove probleme i muke.
Fiziološka glad je drugačija utoliko što je postepena, njen intenzitet polako se povećava i mogu je utoliti različite namirnice, tj. ne postoji fiksacija za jedan određeni tip namirnice, kao kod emocionalne gladi. Realna glad potiče iz stomaka, stoga, kada se unese potrebna količina, može se lako prestati sa konzumacijom, jer je došlo do zasićenja.
Veoma bitan korak u sprečavanju emocionalne gladi je uviđanje koje emocije izazivaju proždrljivost. Patnja i nekontrolisan apetit ukazuju na to da nešto nije u redu i da bi valjalo posvetiti se tom problem, analizirati ga i vratiti na taj način svoj život u ravnotežu.
Vođenje dnevnika se ispostavilo kao veoma koristan način za prepoznavanje emocija koje izazivaju glad.
Postoji pravilo od 15 minuta koje može biti korisno u borbi protiv emocionalne gladi: u trenutku kada osjetite potrebu za hranom koja bi ublažila vase emocije, pogledajte na sat i tačno 15 minuta nemojte se približavati hrani. Naime, svijest je osnova za borbu protiv emocionalne gladi i vremenom se uspostavlja ravnoteža sa potrebom za hranom, pa se i težina postepeno smanjuje prirodnim putem.
Šareni svijet
ZANIMLJIVO ISTRAŽIVANJE: Brak povećava vjerovatnoću prekomjerne težine za 62% kod muškaraca, a kod žena...
13. Mar. 20250
Svijet
DOK GAZA GLADUJE: Epidemija gojaznosti prijeti zdravlju i ekonomiji u Saudijskoj Arabiji i UAE
23. Mar. 20242
Zdravlje
BRITANSKI KARDIOLOG UZBURKAO JAVNOST: Goji nas i uništava samo ova stvar…
15. Nov. 20210
Vijesti
NOĆNI VUKOVI MARŠIRALI BANJOM LUKOM: Nekima zabranjen ulaz u BiH
Prije 10 min0
Regija
NJEMAČKI MEDIJI PIŠU: Vučić s Putinom slavi Dan pobjede, Bruxellesu se to neće svidjeti
Prije 18 min0
Hronika
UKRAJINA NAPALA ZGRADU REGIONALNE VLADE: U napadu povrijeđen guverner...
Prije 21 min0
Mini market
DA LI JE KONKURS ZA DIREKTORA ARHIVA FBiH NAMJEŠTEN?: Posebne uslove ne ispunjava doktor historijskih nauka a zadovoljava ih magistar bosanskog, hrvatskog ili srpskog jezika!
Prije 26 min0
Zdravlje
NEOČEKIVANO OTKRIĆE: Cjepivo protiv poznate bolesti moglo bi biti rješenje i za smanjenje rizika od...
07. Maj 20250
Zdravlje
STRUČNJACI DOŠLI DO NEOČEKIVANOG OTKRIĆA: Obratite pažnju na siptome, posebno ukoliko vas boli glava....
08. Maj 20250
Zdravlje
DR. ELVEDINA ŽIGA UPOZORAVA: Rak kože u porastu - evo kako se zaštititi
08. Maj 20250
Zdravlje
NIJE DOBRO: U Federaciji BiH godišnje se dijagnosticira oko 250 novih slučajeva...
Prije 5h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.