NUTRICIONISTA OBJAŠNJAVA ŠTA JESTI PRIJE, A ŠTA POSLIJE TRENINGA: Treba pronaći zdravi balans koji...

(...) odgovara našim potrebama.

  • Zdravlje

  • 15. Apr. 2024  15. Apr. 2024

  • 0

Ako ste se krenuli baviti nekom fizičkom aktivnošću, već ste na pola puta ka boljem zdravlju i vitkijem tijelu.

Svima nam je poznato da hrana ima svoju nutritivnu i energetsku vrijednost, ali često zaboravljamo na još jednu važnu činjenicu - hrana ima i emocionalnu vrijednost pa pogrešan odnos prema hrani može loše utjecati i na tijelo i na psihu.

Stoga se ne bismo trebali kažnjavati - već pronaći zdravi balans koji odgovara našim potrebama. Kad krenemo vježbati i kad naši ciljevi postanu jasni, tada je puno lakše planirati obroke i jesti više zdrave hrane, a manje prerađevina, pohanog, slatkiša, grickalica i gaziranih napitaka...

Kad uspijemo pronaći taj balans, pronađemo fizičku aktivnost koja nam odgovara i hranu koju volimo, nameće se jedno pitanje:

Što jesti prije, a što nakon treninga?

Na internetu danas postoji mnogo različitih istraživanja, preporuka i savjeta, a kako bismo provjerili što je od toga istina i koju bismo hranu doista trebali jesti prije, a koju nakon treninga, razgovarali smo s Marijom Andrijašević, jednom od najboljih trenerica fitnesa, nutricionistica i međunarodnih predavačica na ovim prostorima.

Prije treninga važno je konzumirati balansirani obrok kako bi osigurali dovoljnu količinu energije. Vrsta obroka ovisi i o fizičkoj aktivnosti, intenzitetu i dobu dana. Važno je osigurati dovoljno energije prije fizičke aktivnosti, a da pri tome ne dođe do probavnih smetnji. Zato bismo zadnji obrok prije treninga trebali pojesti najkasnije dva sata prije nego što krenemo trenirati, kaže Marija. 

Prije treninga treba jesti: 

  • Grčki jogurt s voćem zadovoljava potrebu za ugljikohidratima, proteinima i hidracijom od voća.
  • Smoothie s proteinima uz dodatak špinata ili voća.
  • Zobena kaša s proteinima i bananama.
  • Sendvič s piletinom ili puretinom u pecivu od cjelovitih žitarica.
  • Kriške jabuke s maslacem od kikirikija.

Nakon intezivnog treninga važno pravilo je kako treba nahraniti tijelo i to kombinacijom proteina i ugljikohidrata kako bi se brže regenerirali mišići i napunili glikogenski depoi.

Nakon treninga treba jesti: 

  • Proteinski shake s voćem ( banana, šumsko voće, bobičasto voće). Voće je odličan izvor ugljikohidrata te pospješuje apsorpciju proteina.
  • Skyr ili grčki jogurt u kombinaciji sa orašidima (bademi, lješnjaci, orasi, brazilski orasi) proteini, ugljikohidrati i zdrave masne kiseline koje su neophodne za normalno funkcioniranje organizma.
  • Grilana piletina ili puretina s batatom ili povrćem (brokula, karfiol, špinat, blitva). Odličan je balans proteina i kompleksnih ugljikohidrata, a sadrži i prijeko potrebna vlakna.
  • Zrnati sir s ananasom ili breskvom.
  • Tuna ili losos s divljom rižom. Odličan izvor proteina, ugljikohidrata i omega 3 masnih kiselina.
  • Salata od kvinoje sa slanutkom i grilanim povrćem. Sadržava kompleksne ugljikohidrate, vlakna i proteine.

U tom cijelom procesu ne zaboraviti na kvalitetnu hidraciju. Odlični su izotonični napici koji pomažu u nadoknadi elektrolita.

Tokom fizičke aktivnosti se gubi dosta tjelesne tekućine. Cilj je konzumirati jelo u roku od 30 min do jedan sat kako bi se tijelo stiglo oporaviti, zaključila je Marija. 

(Zadovoljna.hr) 

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...