Vijesti
KOJIĆ VEĆ SLAVI: "Velika Dodikova pobjeda"
Prije 14 min0
Prekršaji su također mogli poprimati oblik "sextortiona", gdje grabežljivci traže novac od žrtava kako bi slike ostale privatne, ili kako ne bi koristli deepfake AI tehnologiju.
Društvo
28. Maj 2024
0
Više od 300 miliona djece širom svijeta žrtve su online seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja svake godine, pokazuje istraživanje.
U onome za što se vjeruje da je prva globalna procjena razmjera krize, istraživači sa Univerziteta u Edinburghu otkrili su da je 12,6% djece u svijetu bilo žrtvama razgovora bez pristanka, dijeljenja i izloženosti seksualnim slikama i video zapisima u protekloj godini, što je ekvivalent oko 302 milionaa mladih ljudi.
Sličan udio – 12,5% – bio je predmet nagovaranja putem interneta, kao što je neželjeni seksualni razgovor koji može uključivati sexting, seksualna pitanja i zahtjeve za seksualnim činom od strane odraslih ili drugih mladih.
Prekršaji su također mogli poprimati oblik "sextortiona", gdje grabežljivci traže novac od žrtava kako bi slike ostale privatne, ili kako ne bi koristli deepfake AI tehnologiju.
Istraživanje je pokazalo da je SAD posebno rizično područje. Sveučilišna inicijativa Childlight – koja ima za cilj razumjeti prevalenciju zlostavljanja djece – uključuje novi globalni indeks, koji je otkrio da je jedan od devet muškaraca u SAD-u (što odgovara gotovo 14 miliona) priznao da je u nekom trenutku napadao djecu na internetu. Ankete su pokazale da 7% britanskih muškaraca, što je ekvivalentno 1,8 miliona, priznaje isto.
Istraživanje je također pokazalo da su mnogi muškarci priznali da bi pokušali počiniti fizičke seksualne prestupe protiv djece ako bi mislili da će to ostati tajna.
Izvršni direktor Childlighta, Paul Stanfield, rekao je: “Ovo je na nevjerovatnoj razini koja samo u Ujedinjenom Kraljevstvu predstavlja stvaranje niza muških prijestupnika koji bi se mogao protezati cijelim putem od Glasgowa do Londona – ili punjenja stadiona Wembley 20 puta.
“Materijal o zlostavljanju djece toliko je raširen da se datoteke u prosjeku prijavljuju nadzornim i policijskim organizacijama jednom svake sekunde.
“Ovo je globalna zdravstvena pandemija koja je predugo ostala skrivena. Javlja se u svakoj zemlji, eksponencijalno raste i zahtijeva globalni odgovor.
“Moramo hitno djelovati i tretirati to kao javnozdravstveni problem koji se može spriječiti. Djeca ne mogu čekati.”
Stephen Kavanagh, izvršni direktor Interpola, rekao je da se tradicionalni pristupi provedbi zakona bore da održe korak. “Moramo učiniti mnogo više zajedno na globalnoj razini, uključujući specijaliziranu obuku istražitelja, bolju razmjenu podataka i opremu za učinkovitu borbu protiv ove pandemije i štete koju ona nanosi milionima mladih života širom svijeta”, rekao je.
Grace Tame, dijete koje je preživjelo seksualno zlostavljanje, i koja je osnovala Zakladu Grace Tame, rekla je da je centralizirana globalna istraživačka baza podataka ključna za zaštitu djece.
federalna.ba/The Guardian
Vijesti
KOJIĆ VEĆ SLAVI: "Velika Dodikova pobjeda"
Prije 14 min0
Hronika
DRAMA U ZRAKU: Grom udario u avion
Prije 17 min0
Estrada
JEDVA IZVUKAO ŽIVU GLAVU! HALID SE PRISJETIO STRAŠNE NESREĆE: "Još sam u fazi adaptacije"
Prije 22 min0
Regija
JADRANKA KOSOR DIGLA BURU ZBOG THOMSPONOVOG KONCERTA: "Otvorene su nove Pandorine kutije u RH"
Prije 32 min0
Društvo
BOGATI SU, IMAJU SVEGA: Ćudić kupila stan od 435.000 KM, Kojović uštedio 300.000 KM u Americi
03. Jul. 20254
Društvo
VLADA RS-a DONIJELA ZAKLJUČAK DA SE 5. JULI PROGLAŠAVA DANOM ŽALOSTI: Vlada Brčko distrikta BiH odlučila je da...
03. Jul. 20251
Društvo
ZGROŽENI MJEŠTANI SNIMILI UŽAS NA JUGU HRVATSKE: "Dolazi iz Hercegovine, bez upozorenja"
Prije 22h0
Društvo
JASNA PORUKA GRADONAČELNIKA BIHAĆA: "Nećemo šutjeti dok se milioni izvlače iz džepova građana"
04. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.