Vijesti
ŠOKANTNE NAJAVE BJEGUNCA NENADA STEVANDIĆA: Svi granični prijelazi Bosne i Hercegovine nalaze se na teritoriji...
Prije 27 min0
"Slobodna Bosna" nastavlja serijal iz povijesti.
Jeste li znali
19. Jul. 2024
0
Naša današnja priča vraća vas u davnu 1956. godinu, kada je na Brijunima održan povijesni sastanak na kojem su dogovorena načela u vezi s osnivanjem Pokreta nesvrstanih. U svijetu u kojem je odmah nakon okončanja Drugog svjetskog rata krenulo blokovsko nadmetanje za što veći utjecaj i era hladnog rata, ideja nesvrstanih bila je udruživanje svih onih zemalja koje nisu sarađivale ni sa jednom od dvije glavne sile i koje nisu pripadale ni Varšavskom ni NATO paktu.
Jedan od glavnih promotora te ideje bio je jugoslavenski predsjednik Josip Broz Tito, koji je u ekskluzivnoj rezidenciji na otočiću Vanga tog julskog dana ugostio indijskog premijera Jawaharlaha Nehrua i egipatskog predsjednika Gamala Abdel Nasera, a upravo je 19. jula 1956. godine potpisana Brijunska deklaracija.
Termin "Nesvrstani" prvi je upotrijebio indijski premijer Jawaharlah Nehru tokom svog govora 1954. u Colombu, Šri Lanka. Nehru je u tom govoru opisao pet osnovnih zakona koji su korišteni kao vodilje u kinesko-indijskim odnosima, a koje je prve smislio ondašnji kineski premijer Zhou Enlai.
Nazvani „pet principa miroljubive koegzistencije“ ili panča-šila, ovi će principi poslije poslužiti kao osnova Pokreta nesvrstanih. Tih pet principa su:
uzajamno poštivanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta,
- uzajamno nenapadanje,
- uzajamno nemiješanje u unutrašnje poslove,
- jednakost i uzajamna korist,
- miroljubiva koegzistencija.
Porijeklo Pokreta nesvrstanih može se pratiti do konferencije održane 1955. u Bandungu u Indoneziji. Svjetski nesvrstani narodi izrazili su želju da ne budu uvučeni u ideološke sukobe Istoka i Zapada u hladnom ratu. Bandung je bio značajna prekretnica za razvoj pokreta kao političke organizacije. Već sljedeće godine, potpisivanjem Brijunske izjave Pokret nesvrstanih je službeno postao svjetska organizacija.
No, tek šest godina kasnije, u ljeto 1961., uz veliku zaslugu Josipa Broza Tita, održana je prva službena konferencija Pokreta nesvrstanih. Uz Tita i Nehrua, drugi istaknuti svjetski lideri koji su sudjelovali u stvaranju Pokreta nesvrstanih su egipatski predsjednik Gamal Abdel Nasser i njegov indonezijski kolega Sukarno te predsjednik neovisne Gane Kwame Nkrumah.
(SB)
Vijesti
ŠOKANTNE NAJAVE BJEGUNCA NENADA STEVANDIĆA: Svi granični prijelazi Bosne i Hercegovine nalaze se na teritoriji...
Prije 27 min0
Hronika
OPASNO SE ZALJULJALO: Snažan potres magnitude 6,5 stepeni prema Richteru zatresao je jutros...
Prije 40 min0
Politika
PROFESORICA IVANA STRADNER, IZ WASHINGTONA: Srpska pravoslavna crkva upravo je pokrenula novi...
Prije 54 min0
Regija
GORE DRUŠTVENE MREŽE: Nakon novog histeričnog ispada Ane Brnabić, uslijedile su brojne reakcije...
Prije 1h0
Jeste li znali
RUŠE SE MITOVI, RAZOTKRIVAJU OBMANE I LAŽI: U Srbiji ga slave kao junaka nadljudske snage i heroja, a on je bio obični izdajnik i TURSKI SLUGA...
20. Maj 20250
Jeste li znali
NAJVEĆI IZDAJNIK HRVATSKOG NARODA: Kako je krvnik s Bradine nanio sramotu Hrvatima i zbog čega novi vladar nikada nije smio doći u Bosnu i Hercegovinu…
21. Maj 20250
Jeste li znali
ZABRINJAVAJUĆA PROMJENA U JADRANU: Satelitske snimke sjevernog dijela Jadrana pokazuju promjenu nivoa vode...
20. Maj 20250
Jeste li znali
MNOGI GRIJEŠE PO OKONČANJU SEZONE GRIJANJA: Prije bilo kakvog čišćenja, provjerite da je grijanje isključeno i da su...
19. Maj 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.