KVALITETNI SAVJETI ZA SVAKI DAN: Kako očistiti plastične, čelične, aluminijske i staklene boce za vodu?

Višekratne boce za vodu su prijatelji okoliša, ali ako se dobro ne održavaju, postaju neprijatelji zdravlja.

  • Zdravlje

  • 10. Avg. 2024  10. Avg. 2024

  • 0

Sve više ljudi odabire boce za vodu umjesto plastičnih boca za piće izvan kuće, ali one, kako navode Katoličko sveučilište u Rimu i Istituto Superiore di Sanità (taijanski nacionalni institut za zdravlje), mogu uzrokovati razmnožavanje bakterija ako se ne očiste na odgovarajući način.

Iz tog su razloga Sveučilište i Institu za zdravlje izradili priručnik o korištenju, održavanju i higijeni boca s vodom, prenosi ok-salute.it. Ovo su njihovi savjeti:

1. Mijenjajte redovno vodu

Boce s vodom moraju se prazniti i ponovno puniti svakih 4-5 sati, pogotovo ljeti. Ne bacajte vodu: ako ste kod kuće, iskoristite je za zalijevanje biljaka. Pokušajte boce s vodom nikada ne držati na suncu. Ako ste na plaži, koristite hladnjak ili ih barem držite ispod suncobrana.

2. Čuvajte se gljivica i bakterija - čistite boce

Nekoliko studija pokazuje da u 58% slučajeva svi spremnici koji dođu u dodir s okolinom i našim ustima - ako nisu podvrgnuti posebnoj brizi - mogu biti kontaminirani, što je opasno posebno za starije te osobe oslabljenog imuniteta.

Ako se ne provodi pravilno čišćenje i periodična dezinfekcija boce s vodom, kontaminacija gljivicama ili algama, kao što su Sarocladium kiliense, Acremonium sclerotigenum/egyptiacum, Aspergillus jensenii, Bisifusarium biseptatum, zapravo prevladava. Nije neuobičajena ni kontaminacija Escherichiom coli, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae ili Norovirusom nije neuobičajena, rekao je Umberto Moscato, profesor opće i primijenjene higijene na Katoličkom sveučilištu u Rimu.

3. Zamijenite bocu

Boce nisu vječne. Kad primijetite da su izgrebane ili da ih ne možete više dobro očistiti, zamijenite ih. Također ih treba zamijeniti i ako često neugodno mirišu.

Koji materijal odabrati i kako ga očistiti?

Plastika: Kako biste izbjegli prisutnost zabranjenog bisfenola A uvijek pročitajte etiketu prije kupnje. Prilikom održavanja ovog proizvoda treba imati na umu da, iako mnogi mogu ići u perilicu posuđa, nije jasno upijaju li i koliko deterdženta. Možda je bolje prikloniti se ručnom pranju s neabrazivnom četkom. Druga mogućnost je da ga napunite vodom i sodom bikarbonom i ostavite preko noći.

Čelik: Otporan materijal koji ne zadržava mirise i okuse sigurniji je protiv razmnožavanja plijesni i bakterija. Za higijenu je sasvim u redu perilica posuđa (osim ako to ne preporuča etiketa proizvoda), ali i ručno pranje vodom i kai deterdženta ili vodom i sodom bikarbonom.

Alumini: Lagana je i otporna, ali može biti otrovna i unutarnja strana boce mora biti obložena odgovarajućim materijalom (keramikom). Nadalje, ako obloga nije baš glatka, udubine mogu postati leglo plijesni i bakterija. Bolje je izbjegavati pranje u perilici posuđa. Nadalje, aluminijske boce nisu prikladne za masne tekućine (poput mlijeka i ulja), kisele i tople napitke.

Staklo: Siguran i “čist” materijal, lako se pere, ali je lomljiv, pa se ne preporučuje njegova uporaba, pogotovo za djecu.

(Ordinacija.hr) 

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...