Svijet
SITGLA JASNA PRIJETNJA IRANA WASHINGTONU I TEL AVIVU: "Gađat ćemo nuklearni reaktor u Izraelu"
21. Jun. 20250
U izvještaju se navodi da je satelit "Čamran-1" težak 60 kilograma i da je uspješno stigao u orbitu od 550 kilometara u svemiru.
Svijet
14. Sep. 2024 14. Sep. 2024
0
Iran je danas poslao istraživački satelit u orbitu sa raketom koju je napravila Revolucionarna garda, izvijestila je državna novinska agencija IRNA.
U izvještaju se navodi da je satelit "Čamran-1" težak 60 kilograma i da je uspješno stigao u orbitu od 550 kilometara u svemiru. Kako je prenijela agencija, testiranje svemirskog hardvera i softvera je glavna misija satelita. Iako Iran odavno planira da pošalje satelite u orbitu, ovo je prvo lansiranje tokom mandata predsjednika Masuda Pezežkijana nakon što je njegov prethodnik, Ebrahim Raisi, poginuo u padu helikoptera u maju.
Iran je u januaru saopštio da je raketom uspješno lansirao tri satelita u svemir. Lansiranje satelita događa se u trenutku kada su povećane tenzije zahvataju širi Bliski istok zbog nastavka izraelskog rata protiv Hamasa u Pojasu Gaze, izazivajući strah od regionalnog sukoba, navodi AP.
Sjedinjene Američke Države ranije su saopštile da lansiranja iranskih satelita prkose rezoluciji Vijeća sigurnosti UN i pozvale su Teheran da ne preduzima nikakve aktivnosti koje uključuju balističke rakete koje mogu da isporuče nuklearno oružje. Sankcije UN u vezi sa iranskim programom balističkih projektila istekle su prošlog oktobra.
Svijet
SITGLA JASNA PRIJETNJA IRANA WASHINGTONU I TEL AVIVU: "Gađat ćemo nuklearni reaktor u Izraelu"
21. Jun. 20250
Svijet
NEŠTO OPAKO SE SPREMA, AMERIKANCI PREMJESTILI RAZARAČE BUNKERA: "Nose veliki teret"
21. Jun. 20250
Svijet
AMERIČKA CIA I BRITANSKI MI6 U OPERACIJI "AJAX": Svrgavanje Mosaddegha i korijeni iranskog nepovjerenja prema Zapadu
20. Jun. 20250
Svijet
NAJBRUTALNIJA PORUKA IZ MOSKVE ZA AMERIKU I IZRAEL: "Ako iranski vođa bude ubijen..."
20. Jun. 20250
Svijet
TOKOM RAZGOVORA SA AMERIČKIM SENATORIMA, MARK RUTTE UPOZORIO: "Tako da telefonirajte Vladimiru Putinu i..."
Prije 9 min0
HiTec
SRCE KUCA TIKTOK: Drama oko moguće zabrane aplikacije sa 170 miliona korisnika u SAD-u mogla bi dobiti rasplet...
Prije 23 min0
Ekonomija
TUNEL KVANJ - BUNA: Strateški projekat koji skraćuje put prema Hrvatskoj (VIDEO)
Prije 30 min0
Politika
ŽELJKA CVIJANOVIĆ NEKA SE MALO ODMORI: Na osnovu člana V. stava (2) b. Ustava BiH, Željko Komšić od sutra je...
Prije 33 min0
Svijet
DRŽAVA U KOJOJ ŽIVE BROJNI BOŠNJACI JE "RAJ NA ZEMLJI": Ne radi se puno, a plata je odlična
Prije 4h0
Svijet
LOŠE VIJESTI ZA PUTINA: Donald Trump otkrio naredni potez, na ovo se dugo čekalo...
14. Jul. 20251
Svijet
AMERIKANCI IMAJU ORUŽJE KOJE MOŽE ODJEDNOM DA SPRŽI CIJELO JATO DRONOVA: Ovo je Leonida!
Prije 3h1
Svijet
POTPUNI PREOKRET NA BLISKOM ISTOKU: Vojska ušla u Suwejdu, vjerske vođe Druza pozvale na predaju oružja
Prije 10h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.