Društvo
NE ZABORAVITE POMJERITI KAZALJKE NA SATU: Počinje zimsko računanje vremena, spavat ćemo sat vremena…
26. Okt. 20240
Pomjeranje kazaljki na satu trebalo je odavno da postane stvar prošlosti. U martu 2019. godine većina u Evropskom parlamentu izglasala je ukidanje sezonskog pomjeranja sata nakon što je 84 procenata učesnika ankete izrazilo podršku toj ideji.
Jeste li znali
11. Okt. 2024
0
Ako koristite analogni sat ili stariji uređaj, ne zaboravite da pomjerite kazaljke unazad za jedan sat, sa tri sata na dva sata. U noći između 26. i 27. oktobra 2024, kazaljke na satu pomjeramo jedan sat unazad, čime će se vratiti standardno srednjoevropsko vrijeme i završiti razdoblje ljetnjeg računanja vremena.
Pomjeranje kazaljki na satu trebalo je odavno da postane stvar prošlosti. U martu 2019. godine većina u Evropskom parlamentu izglasala je ukidanje sezonskog pomjeranja sata nakon što je 84 procenata učesnika ankete izrazilo podršku toj ideji. Ali, u anketi je učestvovalo samo 4,6 miliona ljudi, što je otprilike 1% evropske populacije, od kojih su dvije trećine bili Nijemci, piše Fenix magazin.
Sljedeći korak trebalo je da bude da svaka članica EU odluči hoće li da zadrži ljetnje računanje vremena (CEST) ili se vratiti na standardno (CET). Međutim, postojala je zabrinutost da bi takva odluka mogla dovesti do različitih vremenskih zona širom Evrope, stvarajući potencijalno “šarenilo” vremenskih zona.
Promjena na ljetnje računanje vremena trebala je posljednji put da bude primjenjena u martu 2021, ali se pitanje od tada nije ponovo razmatralo u Briselu, jer čini se da među državama članicama nema značajnog interesa za rješavanje ovog pitanja.
Srednjoevropsko vrijeme (CET) zapravo je standardno vrijeme, a ne zimsko vrijeme, kako se često kolokvijalno naziva. Uvođenje ljetnjeg računanja vremena podrazumijeva da tokom ljeta ustajemo sat vremena ranije. Ovaj sistem je na snazi od 6. aprila 1980. godine, kada je uveden s ciljem boljeg iskorišćavanja dnevnog svetla, kao mera za uštedu energije nakon naftne krize 1973. godine.
Međutim, dugoročno gledano, letnje računanje vremena nije donijelo očekivane uštede. Iako se smanjuje potreba za večernjom rasvjetom, energija potrebna u jutarnjim satima, posebno tokom prelaznih mjeseci poput aprila i oktobra, značajno se povećava zbog potrebe za grijanjem domova. Tako se pokazalo da sada trošimo više energije nego prije.
Osim uštede energije, Njemačka je uvela ljetnje računanje vremena kako bi se uskladila sa susjednim zemljama. Francuska i Italija su počele da primjenjuju pomjeranje kazaljki još 1966. i 1967. godine. Njemačka je tada, uz Dansku, bila posljednja država u tadašnjoj Evropskoj zajednici koja je usvojila ovu praksu. Na nivou Evropske unije, ljetnje računanje vremena standardizovano je 1996. godine, kada je odlučeno da će se kazaljke u celoj Evropi pomjerati posljednjeg vikenda u martu i vraćati nazad posljednjeg vikenda u oktobru.
Koncept ljetnjeg računanja vremena nije nov. Još 1783. godine, američki izumitelj i političar Bendžamin Frenklin predložio je pomjeranje vremena radi uštede svijeća. U Njemačkoj je prvi put uvedeno tokom Prvog svjetskog rata, od 1916. do 1918. godine, a ponovo primjenjen u razdoblju od 1940. do 1949. godine, tokom Drugog svjetskog rata. Zanimljivo je da je 1947. godine u Njemačkoj bilo čak i ‘dvostruko ljetnje računanje vremena’ koje je odstupalo dva sata od standardnog. Što se tiče samog standardnog vremena (CET), ono nije bilo u upotrebi od davnina – u Njemačkoj je uvedeno tek 1893. godine.
Većina modernih uređaja, poput računara i mobilnih telefona, automatski će se prebaciti na zimsko računanje vremena. Međutim, ako koristite analogni sat ili stariji uređaj, ne zaboravite da ručno pomjerite kazaljke unazad za jedan sat, s 3.00 sata na 2.00 sata, prenosi Večernji list.
Društvo
NE ZABORAVITE POMJERITI KAZALJKE NA SATU: Počinje zimsko računanje vremena, spavat ćemo sat vremena…
26. Okt. 20240
Evropa
MALI PODSJETNIK: Evo kada prelazimo na zimsko računanje vremena
11. Okt. 20240
Društvo
NE ZABORAVITE POMAKNUTI KAZALJKE: Počinje zimsko računanje vremena, spavat ćemo...
28. Okt. 20230
Vijesti
NE ZABORAVITE POMAKNUTI KAZALJKE NA SATU: Prelazimo na zimsko računanje vremena, možda posljednji put...
29. Okt. 20220
Politika
MINISTAR FORTO PRIZNAO DA NEMA POJMA: "Ne znam šta je bilo s njim. Taj tekst nisam vidio. Koliko ja znam, nije bio na Vijeću ministara, bar ne dok sam ja bio na sjednici..."
Prije 23 min0
Regija
EPILOG MASOVNIH DEMONSTRACIJA U NOVOM SADU: Gradska kuća zasuta fekalijama i crvenom farbom, maskirani provokatori je demolirali, građani poručili Vučiću...
Prije 40 min0
Vijesti
THE NEW YORK TIMES NAJAVLJUJE: Američki izbori bit će odlučeni u jednoj državi...
Prije 52 min0
Svijet
POGLEDAO JE REKLAMU I POTPUNO POLUDIO: Donald Trump osuo paljbu po slavnoj glumici, ona je ponosna....
Prije 1h0
Jeste li znali
NIKADA NIKO KAO ON: Jedinstveni vladar divio se Titu, narod ga je smatrao mesijom, a o njemu je pjevao i sarajevski muzičar…
04. Nov. 20240
Jeste li znali
JEZIVA MISTERIJA: Kako je nestao drevni narod koji je prije 2.000 godina bio stoljećima ispred svoga vremena… (VIDEO)
05. Nov. 20240
Jeste li znali
NIKO IM NIJE REKAO ŠTA NE VALJA TAD RADITI: Zašto se američki izbori uvijek održavaju UTORKOM?
Prije 20h0
Jeste li znali
MISTERIJE SVIJETA: Stručnjaci otkrili neobične tragove u Turskoj na mjestu za koje se vjeruje da skriva veliku tajnu…
Prije 1h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.