NIKO IM NIJE REKAO ŠTA NE VALJA TAD RADITI: Zašto se američki izbori uvijek održavaju UTORKOM?

Američki birači i dalje su podjeljeni u izboru između republikanca Donalda Trumpa i demokratkinje Kamale Harris, a ankete pokazuju neizvjesnu trku.

  • Jeste li znali

  • 05. Nov. 2024  

  • 0

Amerikanci danas izlaze na 60. predsjedničke izbore u svojoj historiji, a cijeli svijet čeka njihov neizvjestan ishod koji će uticati na niz globalnih sukoba i kriza. Istovremeno se bira i novi saziv Kongresa i trećina Senata.

Odlukom Kongresa iz 1845. godine predsjednički izbori održavaju se u utorak nakon prvog ponedjeljka u novembru. Sjedinjene Države tada su još bile većinom agrarno društvo, pa je izbor novembra omogućavao mnogim Amerikancima da stignu na biračka mjesta nakon jesenje sjetve i prije zime. Pošto je nedjelja bila Božiji, a srijeda pijačni dan, izbor je pao na utorak, piše Srpskainfo.com.

Neizvjesna trka

Američki birači i dalje su podjeljeni u izboru između republikanca Donalda Trumpa i demokratkinje Kamale Harris, a ankete pokazuju neizvjesnu trku.

Trump, 78-godišnji republikanac, milijarder i bivši predsjednik, tokom kampanje je preživio dva pokušaja atentata, samo nekoliko sedmica nakon što ga je porota u New Yorku proglasila krivim zbog falsifikovanja dokumenata, čime je postao prvi bivši američki predsjednik osuđen za krivično djelo.

Haris je u julu neočekivano postala kandidatkinja svoje stranke i time dobila priliku da postane prva američka predsjednica, nakon što je aktuelni predsjednik Džo Bajden odustao od trke posle lošeg nastupa u debati i pritiska stranke da se povuče.

Ankete pokazuju da su dva kandidata izjednačena na nacionalnom nivou, ali i u ‘prevrtljivim’ saveznim državama, tzv. “swing states”. Više od 77 miliona Amerikanaca već je dalo svoj glas, ali izborni dan pokazaće čija je kampanja bila uspješnija u motivaciji za izlazak na biračka mjesta.

Posljednjih dana kampanje obe strane preplavile su društvene mreže i tradicionalne medije posljednjim krugom propagande, ali i volonterima koji kucaju na vrata potencijalnih glasača.

Trump: Oni varaju, to je jedini način da izgubim

Trump je svoju kampanju temeljio na obećanjima o oživljavanju „uništene“ američke ekonomije, borbi protiv kriminala i zaštiti Amerikanaca od ilegalnih migranata. Protivnici ga kritikuju zbog “paranoičnog” stila i lažnih tvrdnji, poput onih da migranti sa Haitija u Springfildu „jedu mačke i pse“ ili da demokrate pripremaju izbornu prevaru.

– Ako izgubim, a reći ću vam, to je moguće jer oni varaju. To je jedini način na koji možemo izgubiti, jer oni varaju – rekao je Tramp u Mičigenu, bivši predsjednik koji još uvijek nije priznao izborni poraz iz 2020. godine, nakon kojeg je uslijedio nasilni upad njegovih pristalica na američki Kapitol.

S druge strane, tu je demokratkinja Kamala Haris koja bi u slučaju pobjede postala prva žena na toj funkciji. Aktuelna američka potpredsjednica indijsko-afroameričkog porekla kao predsednička kandidatkinja nasledila je Džoa Bajdena, koji se sam povukao iz trke.

Haris se već pokušala kandidovati za predsednicu 2020. godine, ali na tadašnjim predizborima svoje stranke bila je tek šesta, iza Bajdena, Bernija Sandersa, Elizabet Voren, Pita Butidžedža i Majkla Blumberga, pa se iz te trke povukla.

Bivša glavna tužiteljka Kalifornije svojom je kampanjom pokušala vratiti jedinstvo u veoma polarizovanoj Americi, približivši svoje ranije stavove republikancima, poput onog o posjedovanju oružja.

 

Sedam država

Prema informacijama Election Laba sa sveučilišta na Floridi, svoj je glas već dalo više od 78 miliona Amerikanaca, što je gotovo polovina od 158,5 miliona koji su izašli na izbore 2020. Ankete najavljuju neizvjesnu trku, posebno u sedam ključnih, tzv. ‘swing’ saveznih država koje će po sistemu američkog izbornog kolegijuma odrediti konačnog pobjednika izbora.

Većina država tradicionalno je sklonija demokratama ili republikancima i tamo se pobjednik zna unaprijed, pa su u fokusu kandidata najčešće one savezne države u kojima bi pobjedu mogao odnijeti bilo koji kandidat (tzv. swing states).

Ove godine ih je sedam – Pensilvanija (19 elektora), Džordžija i Sjeverna Karolina (po 16), Mičigen (15), Arizona (11), Viskonsin (10) i Nevada (6). U svima njima kandidati su po anketama unutar statističke greške.

Po većini američkih medija, Haris ima do sada gotovo sigurnih 226 elektora, dok Tramp ima 219.

Pobjedi li u sve tri neizvjesne države radničkog „Pojasa rđe“ (Rust Belt), Pensilvaniji, Mičigenu i Viskonsinu, Kamala Haris će postati predsjednica.

Izgubi li neku od njih, moraće to nadoknaditi osvajanjem jedne iz „Sunčanog pojasa“ (Sun Belt) Džordžije, Sjeverne Karoline ili Arizone, gde po anketama Tramp ima neznatnu prednost. Izgubi li, pak, najveću od njih, Pensilvaniju, moraće osvojiti čak dve. Mnogi zbog toga upravo tu saveznu državu smatraju ključnom za oba kandidata.

Istraživanje Ipsosa i Rojtersa krajem oktobra pokazalo je da birači preijtnju demokratiji smatraju drugim najvećim problemom sa kojim se SAD suočava, nakon ekonomije. Tramp vjeruje da će ga u Bijelu kuću vratiti ekonomska pitanja i visoke cene, posebno hrane i stanovanja, prenosi Index.

Izbornu trku nestrpljivo ne prate samo Amerikanci na čije će živote značajno uticati njen ishod, na primer po pitanju reproduktivnih prava, nego i svijet pogođen krizama i ratnim sukobima na koje SAD, kao i dalje najmoćnija zemlja na svijetu, ima velik uticaj.

Trenutno je prerano prognozirati kada će se znati konačan pobjednik izbora – to može biti istu noć, sledeće jutro, ali i nekoliko dana ili nedjelja kasnije. Prošli izbori održani su 3. novembra, a Bajden je pobjednikom proglašen tek 7. novembra.

Brzina obrade glasova biće određena rezultatima – ako oni budu tijesni, glasovi će se ponovno prebrojavati. Na brzinu će uticati i broj prijavljenih nepravilnosti, kao i eventualne napetosti na biračkim mjestima.

Kongres i Senat

Izvan Sjedinjenih Američkih Država izbori 5. novembra često se pojednostavljuju kao trka za Belu kuću, no za Amerikance će sastav novog Kongresa biti jednako važan. I ti bi izbori mogli biti tijesni.

Ishod glasanja u stotinama izbornih jedinica u zemlji odrediće hoće li izabrani predsjednik moći da sprovodi svoj program uz podršku Kongresa ili će naići na otpor i pat-poziciju.

Američki Kongres, smešten na “washingtonskoj Capitol Hillu”, sastoji se od dvaju domova: Predstavničkog doma i Senata. Na izborima 5. novembra odlučivaće se o svih 435 mjesta Predstavničkog doma te o 34 od 100 mjesta u Senatu.

Demokrate, koje trenutno upravljaju Senatom zahvaljujući većini od jednog mandata, suočavaju se s izazovom da zadrže dvije trećine od 34 senatora koliko se bira u utorak. S druge strane, republikanci u Predstavničkom domu brane svoju tijesnu većinu. Demokratama je potrebno da im preotmu samo četiri mandata za preuzimanje većine.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...