CIJENE LETE U NEBO: Poskupljuju meso, mlijeko, ulje, kafa, odjeća, ali ni to nije sve...

Povećanje troškova prevoza neizbježno će rezultirati višim cijenama u trgovinama, što bi moglo dodatno opteretiti kućne budžete.

  • Ekonomija

  • 06. Nov. 2024  

  • 0

Ova odluka Europske komisije dovela je prevoznička preduzeća u BiH u tešku situaciju, jer vozači, suočeni s ograničenjem rada, sve češće napuštaju sektor

Nedavno uvedeno ograničenje boravka profesionalnih vozača iz BiH u Europskoj uniji na 90 dana unutar 180 dana moglo bi imati ozbiljne posljedice na bh. ekonomiju i cijene osnovnih potrepština.

Ova odluka Europske komisije dovela je prevoznička preduzeća u BiH u tešku situaciju, jer vozači, suočeni s ograničenjem rada, sve češće napuštaju sektor.

Predsjednik Udruženja prevoznika RS, Nikola Grbić, upozorava da će, zbog ovog ograničenja, troškovi transporta rasti i do 25%, što će uticati na cijene robe koja dolazi iz EU. Meso, mlijeko, ulje, kafa, odjeća i obuća – artikli kojima su prepune police bh. marketa, mogli bi uskoro značajno poskupjeti.

“Morat ćemo povećati cijene prevoza, a to znači i poskupljenje robe. Ovo je problem koji se morao rješavati na vrijeme,” naglasio je Grbić za “Nezavisne novine”.

Bh. građani uskoro bi mogli osjetiti posljedice ovog povećanja, s obzirom da 93% robe u BiH dolazi upravo iz EU. Povećanje troškova prevoza neizbježno će rezultirati višim cijenama u trgovinama, što bi moglo dodatno opteretiti kućne budžete.

Emir Horozović, zamjenik predsjednika Odbora Udruženja međunarodnih drumskih prevoznika BiH, smatra da je situacija uzrokovana dugogodišnjim nedostatkom napora bh. političara da se postigne dogovor sa EU koji bi omogućio slobodnije kretanje vozača.

Delegat Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, Džemal Smajić, istakao je važnost hitnog djelovanja ministara transporta i inostranih poslova, Edina Forte i Elmedina Konakovića, kako bi se pronašlo održivo rješenje.

“Ministri moraju koristiti sve raspoložive mehanizme i pregovarati s EU kako bi se našlo brzo rješenje koje bi spriječilo odliv profesionalnih vozača i rast cijena usluga prevoza,” poručio je Smajić.

Iz Udruženja poslodavaca FBiH podsjećaju da je dugotrajno ograničenje boravka vozača u EU neodrživo, jer prevoznička preduzeća nisu u mogućnosti zaposliti duplo više vozača zbog dodatnih troškova.

Vijeće ministara BiH je još u junu zadužio nadležna ministarstva da s EU institucijama pregovaraju o izuzeću profesionalnih vozača iz BiH iz ograničenja boravka. No, s obzirom na trenutne ekonomske prilike, postizanje dogovora postalo je neodložno kako bi se izbjegli negativni efekti po građane BiH.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...