"DA GOVORIMO O SREBRENICI VAN GRANICA BiH": SARTR i "Legal Aliens Theater London" rade na predstavi "Cvjetovi Srebrenice" (FOTO)

Direktorica SARTR-a Maja Salkić navela je da je prije godinu dana započela razgovore sa Laurom Parmiani sa željom da zajednički rede na predstavi "Flowers Of Srebrenica".

  • Kultura

  • 28. Nov. 2024  28. Nov. 2024

  • 0

Sarajevski ratni teatar SARTR i Legal Aliens Theater London intenzivno rade na predstavi "Cvjetovi Srebrenice" ("The Flowers of Srebrenica") rađenoj prema istoimenom romanu Aidana Hehira, a u režiji Lare Parmiani, Legal Aliens Theater London.

"Cvjetovi Srebrenice" je pozorišna adaptacija ilustrovane novele Aidan Hehira, u kojoj putovanje iz Sarajeva do Memorijala genocida u Srebrenici razbija sigurnosti „zapadnog posmatrača“. Sjećanje na te tragične događaje i nečujni glasovi žrtava koji još uvijek prožimaju zemlju polako izranjaju, kao i osjećaj srama prema zapadnim odgovornostima u „stranim“ sukobima, te poziv na prakticiranje empatije. Predstavu izvodi ansambl glumaca -izbjeglica, migranata, sa stvarnim iskustvima rata i raseljavanja, a naša scenska verzija zadržava centralnu naraciju, ali u kontekstu šireg diskursa, zahvaljujući prisutnosti ženskog hora koji uokviruje naraciju, omogućujući joj da transcendentira granice Balkana, čineći Srebrenicu simbolom genocidnih poriva čovječanstva. U vremenu kada su većina ljudi – posebno u Europi – navikli pasivno gledati takve genocide na ekranu, postavljamo pitanje: šta je potrebno da bi posmatrači počeli brinuti?", kazala je rediteljica Lara Parmiani, saopšteno je iz SARTR-a.

Direktorica SARTR-a Maja Salkić navela je da je prije godinu dana započela razgovore sa Laurom Parmiani sa željom da zajednički rede na predstavi "Flowers Of Srebrenica".

"Znajući da nas u narednoj godini čeka trideseta godišnjica od počinjenog genocida u Srebrenici, a i 30 godina mira u Bosni Hercegovini, moja je želja bila da o Srebrenici govorimo van granica BiH, da govore glumci i glumice sa raznih strana svijeta i da nam usmjerenje bude na mlade građanke i građane BIH koji možda nisu bili ni rođeni 90tih godina prošlog vijeka", kazala je Salkić.

Ona je kazala da želi da Srebrenica postane simbol mira i pravilnog razumijevanja historijskih činjenica.

"Genocid u Srebrenici predstavlja najteži historijski čin Balkana i Evrope, a suočavanje s tim događajem je ključno za izgradnju pravednog društva. Kroz pozorište prvenstveno mladi, mogu učiti o empatiji i sprječavanju ponavljanja tragedija u svijetu. Prije svega poštovanjem prema žrtvama i promovisanjem univerzalnih vrijednosti, globalne borbe protiv mržnje, diskriminacije i ratov",  podvukla je direktorica SARTR-a Maja Salkić.

Autorski tim predstave su rediteljica/dramaturginja Lara Parmiani, dramaturginja Nejra Babić, scenografkinja/kostimografkinja Issy Van Brakael, video dizajnerica Edalia Day, audio dizajnerica Jovana Backović, scenski pokret potpisuje Becka McFadden.

Uloge ostavaruju Selma Alispahić, Stasha Dukić, Yasmeen Ghrawi, Taz Munyaneza, Cillian O' Donnachadha, Valeriia Poholsha, Edin Suljić.

Predstava “Cvjetovi Srebrenice” se realizira u koprodukciji sa teatrom Legal Aliens London.

Premijera predstave je planirana za juli 2025. godine, saopšteno je.

Sarajevski ratni teatar SARTR nastavlja intenzivno raditi na predstavi “Cvjetovi Srebrenice” ( “The Flowers of...

Objavljuje Sarajevski Ratni Teatar SARTRČetvrtak, 28. studenoga 2024.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...