Mini market
NIJEMCI O VUČIĆU: "Sama činjenica da je došao u ovo malo mjesto na istoku Bosne djelovala je gotovo..."
Prije 24 min0
"Slobodna Bosna“ nastavlja serijal iz povijesti.
Jeste li znali
02. Dec. 2024
0
Naša današnja priča vraća nas u prvi dan decembra 1981, kada se na Korzici srušio avion Inex-Adrije iz Ljubljane, pri čemu je poginulo 180 ljudi. Niti jedan putnik ni član posade nije preživio ovu strašnu nesreću.
Bila je to najveća katastrofa jugoslavenskog zrakoplovstva do tada. Aviosuper DC9-80 udario je u planinu San Pietro, udaljenu 30-ak kilometara od glavnog grada Korzike Ajaccia, dok je kružio čekajući dozvolu za slijetanje. Dugo se istraživao uzrok nesreće.
Prema francuskim izvorima, moguć izvor nesreće je navodno bila nedovoljno opremljena radarska služba na aerodromu u Ajacciu. Do nesreće je došlo, najvjerovatnije, zbog nesporazuma u komunikaciji između posade i kontrole leta. Avion je u 7.52 ujutro udario lijevim krilom u planinu San Peiro na visini od 1.364 metra i tako oštećen prešao još 700 metara. Zatim je udario u brdo i srušio se. Da je avion letio samo dva metra više iznad vrha San Pietro, katastrofa bi bila izbjegnuta. Spasioci su se uspjeli do mjesta nesreće probiti tek oko 16 sati.
Avion DC9-80 bio je tada posljednja riječ tehnike, star tek godinu dana, s oznakom "super". Bio je opremljen automatiziranim uređajima za letenje. Pri opterećenju od 63 tone, domet letenja bio mu je 3.300 kilometara. Taj tip aviona do tada nije imao niti jednu nesreću.
Kapetan Ivan Kunović bio je iz Zagreba, a kopilot Franc Terglav iz Ravneg na Koroškem. Putnici su bili mahom Slovenci, jer avion je letio iz Ljubljane za Korziku. Bio je to promotivni let agencije "Kompas", a avion se s putnicima trebao istog dana vratiti u Ljubljanu s Korzike.
Spisak putnika više je puta mijenjan, jedni su odustajali, drugi su dopisivani. Među putnicima trebali su biti Miroslav Cerar, otac bivšeg premijera Slovenije, proslavljeni gimnastičar i njegova supruga Zdenka. Međutim, jednogodišnja kći Vesna se razboljela i nakon pregleda kod ljekara utvrđeno je da ne može na put, što je spasilo život cijeloj porodici.
Iako je to bila velika nesreća, prošlo je mnogo godina, a mjesto pada nije bilo sređeno. Tu su se još nalazila raspadnuta tijela, lična dokumentacija, stvari itd. Tek se 2008. godine grupa spasilaca, uz dozvolu talijanskih vlasti, probila i očistila ostatke nesreće i pronašla posmrtne ostatke poginulih.
(SB)
Mini market
NIJEMCI O VUČIĆU: "Sama činjenica da je došao u ovo malo mjesto na istoku Bosne djelovala je gotovo..."
Prije 24 min0
Gastro
AKO STE USTALI, A U KUĆI NEMA KRUHA: Možete napraviti ove brze pogačice od samo tri glavna sastojka
Prije 38 min0
Jeste li znali
GENETIKA KRIJE IZNENAĐUJUĆE ODGOVORE: Zašto se neki ljudi nikad ne znoje?
Prije 48 min0
Regija
JADRANKA KOSOR POVUKLA PARALELU IZMEĐU SREBRENICE I VUKOVARA: "Nakon masovnih dolazaka..."
Prije 58 min0
Jeste li znali
URADITE OVO I KRASTAVAC VIŠE NEĆE BITI GORAK: Ovaj trik je jednostavan, ne zahtijeva nikakve dodatke i često uspije da...
09. Jul. 20250
Jeste li znali
PITALI SU UMJETNU INTELIGENCIJU: "Šta bi bilo da je Jugoslavija opstala?
10. Jul. 20251
Jeste li znali
POSLUŠAJ ZATO SAVJET: Evo koje kućne uređaje obavezno treba isključiti prije napuštanja kuće
10. Jul. 20250
Jeste li znali
NAUČNIK TVRDI DA JE RIJEŠIO "DA VINCIJEV KOD": Ključ je bio u Leonardovim riječima...
09. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.