RUSIJA JE U SIRIJI OSTAVILA NEŠTO JAKO VAŽNO: Evo zašto je pad Asada veliki udarac Putinu

Ovaj turbulentni razvoj događaja posebno je pogodio Rusiju koja je Asada uspjela održati na vlasti tokom rata u Siriji

  • Svijet

  • 08. Dec. 2024  

  • 0

Sirijski pobunjenici u nedjelju su ušli u Damask i srušili režim Bašara al-Asada, gotovo bez ikakvog otpora, okončavši dugogodišnju autoritarnu vladavinu njegove porodice nakon više od 13 godina građanskog rata. Ovaj turbulentni razvoj događaja posebno je pogodio Rusiju koja je Asada uspjela održati na vlasti tokom rata u Siriji, piše Dnevno.hr.

Kremlj kaže da održavaju veze sa sirijskom oporbom i da su dobili garancije za svoje vojne baze u regiji. Ali situacija nije tako laka. Trenutačno se u Siriji nalazi oko 7.500 ruskog vojnog osoblja, od kojih je većina stacionirana u ključnim ruskim vojnim objektima u Tartusu i Latakiji. Ali nekoliko desetaka ruskih vojnika, uglavnom pripadnika elitnih specijalnih snaga, raštrkano je po Siriji. Neke od tih jedinica uspjele su se povući bliže ruskim bazama dok su pobunjenici napredovali, ali deseci osoblja bili su odsječeni od glavne grupe.

To su potvrdila dva penzionisana ruska oficira koji održavaju bliske kontakte s vojnicima koji služe u Siriji. Obojica su o tome pisali na svojim blogovima. Budućnost vojnih baza manje je neizvjesna. Prema satelitskim snimkama, koje je proučio ruski BBC, većina brodova ruske mornarice napustila je pomorsku bazu Tartus 3. decembra. Borbeni avionii u Latakiji, s druge strane, ostali su na aerodromu. Postoje nepotvrđeni prijedlozi da se evakuacija prvih aviona i osoblja iz te baze očekuje sutra.

alt

Foto: BBC/Screenshot

Rusija: Sirijski pobunjenici zagarantovali su sigurnost ruskih vojnih baza

Ruski državni mediji, pozivajući se na izvor iz Kremlja, u međuvremenu su objavili da su vođe sirijskih pobunjenika zagarantovali sigurnost ruskih vojnih baza i diplomatskih institucija u Siriji.

“Ruski dužnosnici u kontaktu su s predstavnicima naoružane sirijske opozicije, čiji su čelnici zagarantovali sigurnost ruskih vojnih baza i diplomatskih institucija u Siriji”, rekao je izvor iz Kremlja, prenosi TASS.

Izvor je dodao da se Rusija nada “nastavku političkog dijaloga u interesu sirijskog naroda i razvoju bilateralnih odnosa između Rusije i Sirije”.

Ranije u nedjelju, TASS je izvijestio da su pristaše sirijske oružane opozicije preuzele kontrolu nad zapadnim gradom Jablehom u Siriji, u blizini ruske zračne baze Hmeymim. Svjedoci su ruskim državnim medijima rekli da je situacija oko zračne baze Hmeymim mirna i da nema razmjene vatre s pobunjenicima. U međuvremenu je sa zgrade sirijske ambasade u Moskvi uklonjena zastava sirijske vlade, kao i ploča s nazivom diplomatske misije, izvijestio je u nedjelju dopisnik TASS-a.

Veliki udarac za Rusiju koja je pomogla da se Assad održi na vlasti

Upravo je ruska vatrena moć pomogla Basharu al-Assadu da ostane na vlasti posljednjih devet godina. Ali Moskva je očito bila nemoćna učiniti bilo što po tom pitanju i ovog puta. Pad Assadovog režima zasigurno je udarac je ruskom prestižu. Slanjem hiljada vojnika da podrže predsjednika Assada 2015., jedan od ključnih ciljeva Rusije bio je nametnuti se kao globalna sila.

Bio je to prvi veliki izazov Vladimira Putina moći i dominaciji Zapada, daleko od bivšeg sovjetskog prostora. I to uspješan, tako se činilo. U zamjenu za vojnu pomoć, sirijske vlasti dodijelile su Rusiji 49-godišnji najam zračne baze u Hmeimimu i njene pomorske baze u Tartusu. Rusija je osigurala važno uporište u istočnom Sredozemlju. Baze su postale središta za prebacivanje vojnih saradnika u Afriku i iz nje.

Assad je bio najvjerniji saveznik Rusije na Bliskom istoku. Kremlj je mnogo uložio u njega. Rusija je uložila resurse – finansijske, vojne, političke – kako bi ga zadržala na vlasti. Ruske će se vlasti boriti da njegovo svrgavanje predstave kao bilo što samo ne kao nazadovanje Moskve.

Sirijski predsjednik Bašar al-Asad i njegova porodica doputovali su u Moskvu i ruske vlasti su im odobrile azil, izvijestile su u nedjelju ruske novinske agencije pozivajući se na izvor iz Kremlja.

Novinska agencija Interfax citirala je neimenovani izvor koji je rekao: “Predsjednik Sirije Assad stigao je u Moskvu. Rusija im je (njemu i njegovoj porodici) odobrila azil iz humanitarnih razloga.”

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...