Svijet
UPUTILI PISMO BIJELOJ KUĆI: BBC se izvinio američkom predsjedniku, a Trump traži...
Prije 13 min0
Rast cijena luksuznih poslastica poput čokolade postaje dio šireg trenda inflacije u prehrambenom sektoru, čime potrošači u Njemačkoj sve više osjećaju teret globalnih ekonomskih izazova.
Ekonomija
24. Jan. 2025 24. Jan. 2025
0
Cijena jedne od najpoznatijih čokolada u Evropi, Milke, u Njemačkoj je značajno porasla. Trenutno, 100 grama ove čokolade u trgovinama poput Aldija, Edeke, Rewea i Rossmanna košta 1,99 eura, dok je ranije cijena iznosila 1,49 eura. Ovo predstavlja povećanje od 34 posto.
Američka kompanija Mondelez, koja stoji iza proizvodnje Milke, nije komentirala novo poskupljenje. Posljednje povećanje cijene ovog proizvoda zabilježeno je prošlog ljeta, kada je Milka poskupjela za 10 posto.
Pored Milke, i ostali proizvođači čokolada bilježe rast cijena. Čokolade brenda Ritter Sport već su poskupjele prošle godine, dok kompanija Lindt & Sprüngli najavljuje dodatna povećanja cijena. Razlog za ovakve poteze, prema navodima proizvođača, leži u lošim prinosima kakaa i sve većem utjecaju klimatskih promjena.
Statistički podaci potvrđuju rast cijena čokolada. U decembru 2024. godine čokolada je bila skuplja za 14,6 posto u odnosu na isti mjesec prethodne godine. Cijena kakaa na svjetskom tržištu dosegla je rekordne nivoe u martu 2024., a stručnjaci ne očekuju smanjenje cijena u skorijem periodu.
Rast cijena luksuznih poslastica poput čokolade postaje dio šireg trenda inflacije u prehrambenom sektoru, čime potrošači u Njemačkoj sve više osjećaju teret globalnih ekonomskih izazova.
Svijet
UPUTILI PISMO BIJELOJ KUĆI: BBC se izvinio američkom predsjedniku, a Trump traži...
Prije 13 min0
Hronika
PROCURILE NOVE INFORMACIJE: U brutalnom napadu u Ljubljani izboden muškarac iz BiH
Prije 25 min0
Svijet
DUBOKO OŽALOŠĆENI TRAGIČNOM NESREĆOM: Erdogan uputio poruku sućuti povodom pogibije pilota u padu turskog aviona u Hrvatskoj
Prije 32 min0
HiTec
SAVJETI STRUČNJAKA PRED BLACK FRIDAY: Broj lažnih online shopova drastično skočio, evo kako se zaštititi
Prije 42 min0
Ekonomija
AUSTRIJANCI PONUDILI PLATU OD 2200 EURA, BESPLATAN SMJEŠTAJ, HRANU I STALNE POVIŠICE. NIKO IM SE NE JAVLJA: "Teže nam je nego ikad"
11. Nov. 20250
Ekonomija
U VELIKIM SU PROBLEMIMA: Velika sarajevska naftna kompanija ostaje bez još jedne pumpe
11. Nov. 20250
Ekonomija
ALARMANTNO: Opasna bakterija otkrivena u proizvodu iz Srbije, inspektori uzeli uzorak...
12. Nov. 20250
Ekonomija
VELIKA AKVIZICIJA U SUSJEDSTVU: Biznismen iz BiH preuzima legendarni hrvatski brend
Prije 5h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.