Svijet
ODLUKA JE PALA: Trump ukinuo ograničenja, bombe od 900 kg isporučene...
Prije 14 min0
Ta misija bi u Srbiji radila do juna.
Regija
05. Feb. 2025
0
Predsjednik stranke Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš objavio je na društvenoj mreži X dokument, odnosno pismo, koje je Kancelarija OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) uputila Žarku Obradoviću, ambasadoru Srbije pri OEBS-u i drugim međunarodnim ogranizacijama u Beču. U dokumentu se ODIHR interesuje za trenutna dešavanja u Srbiji, odnosno za studentske proteste, i pita ambasadora da li je istina da se učesnici protesta napadaju i hapse.
Srpski studenti podigli su glas prije više od dva mjeseca, kada su, zbog napada kolega sa Fakulteta dramskih umjetnosti u Beogradu, odlučili da stupe u blokade fakulteta. Od tada, u blokadu su skoro svakodnevno ulazili fakulteti, da bi poslije nekoliko dana stigao krajnji rezultat – obustava rada svih fakulteta na sva četiri univerziteta u Srbiji.
Od tada su studenti na ulicama, protestuju, organizuju skupove podrške i traže procesuiranje odgovornih za tragediju u Novom Sadu, kada je 1. novembra pala nadstrešnica Željezničke stanice i usmrtila petnaestoro ljude i dvoje teško povrijedila.
Traže i da se krivci koji su napali njihove kolege sa FDU-a kazne i sklone sa javnih funkcija koje obavljaju.
Studenti su skoro svaki dan na meti napadača, bilo prilikom odavanja pošte nastradalima u nesreći u Novom Sadu, kada se među okupljenima nađe neko ko pokuša kolima da probije blokadu i tako povredi nekog od njih, bilo da su u gradu prebijani od strane SNS aktivista, što je posljednji nemili događaj koji se desio.
Iako vlast na svaki način pokušava da zataška da se ovakvi događaji dešavaju u Srbiji, ipak se o njima i te kako čuje, te često dospijevaju na naslovne strane američkih i drugih medija.
Sada je, kako se čini, Kancelarija OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) počela da se interesuje za dešavanja u Srbiji.
Naime, predsjednik stranke Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš objavio je na društvenoj mreži X dokument, odnosno pismo, koje je Kancelarija OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) uputila Žarku Obradoviću, ambasadoru Srbije pri OEBS-u i drugim međunarodnim ogranizacijama u Beču.
U dokumentu se ODIHR interesuje za trenutna dešavanja u Srbiji odnosno za studentske proteste i pita ambasadora da li je istina da se učesnici protesta napadaju i hapse.
„Pita ODIHR Žarka Obradovića šta se dešava u Srbiji, da li je istina da se učesnici protesta napadaju i hapse. U očekivanju da Žarko nešto odgovori, ODIHR pokazuje da je razumeo da je vrag odneo šalu i kaže da bi voleo da dobije poziv da uputi misiju koja bi pratila šta se to dešava na našim ulicama. Kaže da bi odmah slali misiju čim dobiju poziv i da bi ona ovde radila sve do juna. Valjalo bi da im se smanje troškovi pa da ne mora do juna“, napisao je Ponoš.
U pismu koje je upućeno Žarku Obradoviću, Kancelarija OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) izražava zabrinutost zbog nedavnih dešavanja u Srbiji koja su otpočela 1. novembra, kada je pala nadstrešnica Željezničke stanice u Novom Sadu i usmrtila petnaestoro ljudi i dvoje teško povrijedila.
ODIHR je, kako se dalje navodi, primio informaciju da se učesnici protesta u Srbiji napadaju i hapse. Zapravo, na adresu ODIHR-a pristiglo je više izvještaja na ovu temu.
Podsjećaju na dimenziju OEBS-a i na obezbjeđivanje prava svakog čovjeka.
Traže dodatne informacije o nedavnim događajima, posebno o okolnostima pod kojima su uhapšeni privedeni (misli se na prebijanje studenata u Novom Sadu ispred prostorija SNS-a). Također, insistira se na odgovoru koje mjere su preduzete u toj istrazi.
Na kraju, ODIHR nudi da pošalje misiju koja bi pratila šta se to dešava na ulicama, ali očekuje prethodni poziv za takvu vrstu pomoći od ambasadora Obradovića.
Ta misija bi u Srbiji radila do juna.
Pita ODIHR Žarka Obradovića šta se dešava u Srbiji, da li je istina da se učesnici protesta napadaju i hapse.
— Здравко Понош (@ZdravkoPonos) February 4, 2025
U očekivanju da Žarko nešto odgovori, ODIHR pokazuje da je razumeo da je vrag odneo šalu i kaže da bi voleo da dobije poziv da uputi misiju koja bi pratila šta se to… pic.twitter.com/a0tnGgeY5Z
Svijet
ODLUKA JE PALA: Trump ukinuo ograničenja, bombe od 900 kg isporučene...
Prije 14 min0
Mini market
MIJATOVIĆ UZBURKAO DUHOVE: Potpredsjednik Vlade Federacije BiH odgovorio Islamskoj zajednici...
Prije 26 min0
Regija
"PUKLA JE NA DVA MJESTA": Čedomir Jovanović otkrio šta se dogodilo kobne večeri kad su ga napali...
Prije 41 min0
Vijesti
BEĆIROVIĆ UPOZORIO AMERIČKE SENATORE I KONGRESMENE: Na sceni je otvoreno kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i direktan napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine...
Prije 54 min0
Regija
MARINIKA TEPIĆ O HAPŠENJU PETNAEST OSOBA U SRBIJI: "Biće da pravi razlog hapšenja ‘Miće’ Vučići kriju kao zmija noge"
14. Feb. 20250
Regija
JE LI SRBIJANSKA VOJSKA POSLALA PORUKU VUČIĆU: Pogledajte šta može značiti ovakva zastava (FOTO)
Prije 17h0
Regija
VUČIĆ O IZJAVAMA HELEZA, "SNAJPERU" IZNAD SARAJEVA, SREBRENICI: "Idioti jedni lažljivi! Nađete dvojicu Srba koji će da vam povlađuju i mislite da ste riješili sve..."
14. Feb. 20256
Regija
JEZIVE PORUKE MILORADA DODIKA: "Ne podnosim čak ni njihovo pravo da drugačije misle"
Prije 14h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.