Ekonomija
VIJEST KOJA JE ZAINTERESOVALA I STRANE MEDIJE: Slovenački CIMOS seli proizvodnju u BiH, evo gdje će imati fabriku
14. Mar. 20250
Nekoliko primjera kupovine pokazuju da se sistematsko preuzimanje profitabilnih kompanija u Federaciji BiH od srbijanskih firmi nastavlja nesmanjenim intenzitetom
Ekonomija
20. Mar. 2025
0
Vijest koju su mediji prije nekoliko dana objavili - da je preduzeće za proizvodnju i trgovinu Tehnomanija d.o.o. Beograd preuzelo vlasništvo nad sarajevskom firmom Mekline, izazvala je mnogo pažnje u javnosti.
Naime, ova firma je članica Prointer grupacije, pa su se mnogi zapitali da li ova kompanija ima veze s čuvenim banjalučkim Prointerom koji se našao pod američkim sankcijama, zajedno sa drugim firmama, zbog bliskosti s Miloradom Dodikom. Sad još jedna beogradska firma želi na tržište Federacije BiH, a riječ je o Fashion Company d.o.o. Beograd koja namjerava kupiti sarajevsku firmu AB-Line sastavljenu od niza maloprodajnih objekata poznatih brendova, piše Stav.ba.
Ovo su samo neki od posljednjih primjera koji, prema svemu sudeći, pokazuju da se sistematsko preuzimanje profitabilnih kompanija u Federaciji BiH od srbijanskih firmi nastavlja nesmanjenim intenzitetom. Ovim tempom, prema riječima stručnjaka, domaće firme se ubrzano potiskuju s tržišta, dok srbijanski kapital sve agresivnije ulazi u ključne sektore ekonomije Federacije BiH.
Ko stoji iza ovih akvizicija? Da li se ovdje radi o "običnim" poslovnim potezima ili strateškom ekonomskom ratu u kojem se koristi kapital kako bi se osigurao dugoročni uticaj Beograda na privredu Federacije BiH? Hoće li se ovi trendovi nastaviti? Da li će u budućnosti biti značajnije prisustvo kompanija koje ulaze na tržište Federacije i je li to dobro ili loše za ekonomiju? Mnogo je pitanja neodgovorenih, a ekonomski analitičar i zastupnik u Parlamentu Federaije Bosne i Hercegovine Admir Čavalić kaže za Stav da je teško dati jednoznačan odgovor.
Liberalizacija tržišta i jedinstveni ekonomski prostor BiH omogućavaju drugim kompanijama, uključujući one iz susjednih zemalja, da slobodno posluju na domaćem tržištu, pod uvjetom da se pridržavaju zakona.
- Iz ekonomske perspektive, ne možemo govoriti o negativnim posljedicama. Štaviše, prisutnost stranih kompanija može natjerati domaće subjekte da postanu konkurentniji, ponude bolje usluge i prilagode svoje marketinške strategije novim konkurentima - objašnjava ekonomista.
Ovo je u osnovi, kaže, klasičan slučaj akvizicije, koja je legalna prema zakonodavstvu BiH.
- Zakon ne prepoznaje ništa negativno u preuzimanju ili širenju poslovanja. Kompanije mogu ulaziti na nova tržišta putem različitih strategija, kao što su greenfield investicije - otvaranje novih poslovnih objekata ili preuzimanje postojećeg poslovnog modela. Drugi način je osnivanje potpuno novih kompanija ili predstavljanje vlastitog brenda. Ništa ne garantuje da će preuzimanje domaće kompanije od strane kompanije nužno ugroziti domaće poslovanje. Na domaćim preduzećima je kako će reagovati - da li će se prilagoditi, širenjem na nova tržišta ili novim strategijama - kaže Čavalić.
Dalje navodi da domaće kompanije moraju uzeti najbolje iz ovih primjera, odnosno savjete kao što je širenje izvan granica BiH, u šira tržišta, kao što su tržišta Zapadnog Balkana, a potom u Evropu.
Prema riječima ovog ekonomskog eksperta, tržište BiH je relativno malo, sa manje od tri miliona stanovnika, što nije dovoljno za dugoročni rast.
- Mi smo ostali previše mali da bismo se zatvorili u ova mala tržišta. Slovenska strategija pokazuje da je važno širiti poslovanje na šira tržišta - smatra ekonomista.
Međutim, kada su i ukoliko su neke investicije politički motivisane, one mogu donijeti određene probleme.
- Ove investicije treba pažljivo pratiti, jer mogu biti povezane s geopolitičkim interesima, što može imati dugoročne posljedice na tržište. Politički obojene investicije uvijek mogu biti problematične i trebalo bi ih posmatrati kroz prizmu geopolitike - kaže ekonomista Čavalić i podvlači da u BiH teško da postoje odgovarajući mehanizmi ili instrukcije koji bi omogućili prepoznavanje političkih uticaja, a posebno onih koji određuju investicije.
- Dakle, ostajemo u okruženju koje se oslanja na neformalne informacije. Verujem da postoje i investicije koje su pod uticajem političkih pritisaka, a problem nastaje kada politika direktno finansira određene aktivnosti.
Sugerirao bih, prije svega, da se osigura mehanizam koji će kazniti kompanije ukoliko se dokaže da imaju veze sa političkim strukturama koje potrošači ne podržavaju. Na isti način na koji ne bismo trebali podržavati kompanije koje imaju veze sa lošim praksama u svijetu, poput dječijeg rada ili narušavanja životne sredine. Normalno je da potrošači riješe da bojkotuju kompanije povezane s političkim opcijama koje ne podržavaju - ističe Čavalić i dodaje da bi bilo kakav politički uticaj u ovom segmentu trebao da bude odgovornost na državnom nivou, s obzirom na to da je veoma složeno pitanje i da se prostor mora pažljivo analizirati.
"Regulaciju ovog pitanja trebala bi preuzeti odgovarajuća ministarstva, kao što je Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa ili neko drugo relevantno tijelo. Važno je da se uspostavi institucionalni mehanizam, uz stalnu pažnju da se ne dozvoli da investicije postanu instrument političkih interesa. Trebalo bi da prepoznamo one investicije koje možda imaju skrivene političke ciljeve i interese", zaključuje analitičar.
Ekonomija
VIJEST KOJA JE ZAINTERESOVALA I STRANE MEDIJE: Slovenački CIMOS seli proizvodnju u BiH, evo gdje će imati fabriku
14. Mar. 20250
Ekonomija
NJEMAČKI GIGANT ZAUSTAVLJA INVESTICIJE U BiH: Sve je sada upitno
08. Jan. 20250
Ekonomija
ZBOG POGORŠANIH ODNOSA DVIJE ZEMLJE, BiH PROFITIRALA: Izraelski div seli proizvodne pogone iz Turske u našu državu
21. Dec. 20242
Ekonomija
NOVA RADNA MJESTA NA POMOLU: Najveći proizvođač lanaca u svijetu želi investirati u BiH
16. Dec. 20240
Društvo
ŠTA ĆE NAŠE VLASTI PODUZETI: Njemačka protjeruje opasnog migranta nazad u Bosnu i Hercegovinu
Prije 7 min0
Svijet
TADA JE PROMIJENJEN TOK MODERNOG RATOVANJA: Oružje zastrašujuće razorne moći korišteno za tajni napad na Iran
Prije 11 min0
Svijet
ŠOK U IZRAELU: Zgrada Mossada pogođena "novom, neotkrivenom raketom"?
Prije 12 min0
Svijet
KAD SE PRIČA SVAŠTA SE I KAŽE: Trump poručio da SAD neće ubiti iranskog vođa, "barem ne za sada"
Prije 15 min0
Ekonomija
FIRMA IZ LAKTAŠA NIJE PROŠLA: Autoceste Federacije BiH dodijelile milionski posao izgradnje dijela brze ceste kompanijama...
Prije 12h0
Ekonomija
NEŠTO NIJE U REDU: Šta se dešava s luksuznim hotelom na Jadranu kojeg je kupio bogati biznismen iz BiH?
16. Jun. 20250
Ekonomija
POTEZ ZA SVAKU POHVALU: Bh. gigant vojne industrije kupuje halu i ide u gradnju nove fabrike, poznata i lokacija...
16. Jun. 20250
Ekonomija
SARAJEVO I PODGORICA SE POVEZUJU: Uskoro tender za izgradnju mosta na Graničnom prijelazu Hum - Šćepan polje
15. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.