ZAOKRET OD BIDENOVE POLITIKE: Trump razmatra ukidanje sankcija Turskoj i prodaju aviona F-35

"Ne treba nam Turska sa skoro milion vojnika na drugoj strani i koja je više naklonjena Rusiji i Kini".

  • Evropa

  • 22. Mar. 2025  

  • 0

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump razmatra ukidanje sankcija i nastavak prodaje borbenih aviona Turskoj nakon razgovora s predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Trump je izrazio namjeru da pomogne da se finalizira prodaja borbenih aviona F-16 Turskoj i otvoren je za ideju prodaje Turskoj njenog istinskog cijenjenog cilja, aviona F-35, ako dvije strane mogu postići dogovor da turski ruski sistem S-400 učini neoperativnim, potvrdila su dva izvora za Fox News.

Taj bi sporazum mogao izgledati kao djelimično rastavljanje mašinerije ili njeno premještanje u bazu pod kontrolom SAD-a u Turskoj.

Kongres je prošle godine odobrio prodaju 40 F-16 i kompleta za modernizaciju 40 F-16 u vrijednosti od 23 milijarde dolara za 79 aviona ovog tipa koje Turska ima u svojoj sadašnjoj floti. 

U toku su pregovori između turskog ministarstva odbrane i Lockheed Martina, koji proizvodi avion.

Trumpov tim je zatražio pravnu i tehničku analizu kako bi mogao izbjeći da Turska krši sankcije Zakona o suzbijanju američkih protivnika kroz sankcije (CAATSA), prema jednom izvoru upoznatom sa zahtjevom.

State Department i Vijeće za nacionalnu sigurnost nisu bili dostupni za komentar.

SAD su dogovorili da produže izuzeće koje Turskoj dozvoljava da kupuje ruski prirodni plin do maja, izvještava Bloomberg.

Trump i Erdogan razgovarali su telefonom protekle sedmice, a turska vlada želi da učvrsti planove za dovođenje Erdogana u SAD. Najavljeno je da će on  posjetiti Trumpa u bliskoj budućnosti.

Turska ambasada je ukazala na sadržaj razgovora, objavljen iz Erdoganovog ureda u kojem se navodi da je predsjednik iznio Trumpu da je "kako bi se razvila saradnja između dvije zemlje u oblasti odbrambene industrije, neophodno ukinuti sankcije CAATSA, finalizirati proces nabavke F-16 i finalizirati ponovno učešće Turske u programu F-35".

Erdogan je zatražio od SAD da ukine sankcije Siriji, gdje je nova vladajuća sila, HTS, zbacila Bašara al-Asada uz tursku podršku. Američka strana nije se očitovala o tome.

Turska je izbačena iz programa F-35 nakon kupovine ruskog mobilnog raketno-vazdušnog sistema S-400 zbog špijunaže povezanih s tim da je sistem kojim upravlja Kremlj tako blizu američkom visokom nivou tehnologija poput F-35.

 

"F-35 ne može koegzistirati s ruskom platformom za prikupljanje obavještajnih podataka koja će se koristiti za učenje o njegovim naprednim sposobnostima", rekla je Bijela kuća 2019. godine, dodajući da bi kupovina imala "štetne posljedice" na učešće Turske u NATO-u.

Ankara, glavni grad Turske, je 2017. godine posredovala u dogovoru s Rusijom u vrijednosti od 2,5 milijardi dolara za S400, uprkos tome što su SAD upozorile da će biti političkih i ekonomskih posljedica. U nastojanju da odvrate Tursku, SAD su ponudile da im proda sistem Patriot, ali Ankara je željela i osjetljivu raketnu tehnologiju sistema zajedno s njim, a SAD su to odbile.

Trumpova razmatranja dolaze nakon što je Ujedinjeno Kraljevstvo prošle sedmice Turskoj ponudilo prijedlog cijene za kupovinu 40 svojih borbenih aviona Eurofighter Typhoon.

Potez da se Turskoj proda F-35 pokazao bi se kontroverznim i izazvao bi zabrinutost SAD-a. Posebno se to odnosi na Izrael, gdje je Turska prekinula sve odnose zbog rata u Gazi prošle godine, i Grčka zbog sporova oko Kipra i okolnih voda.

Stručnjaci opisuju F-35 kao "statusni simbol". "Klub F-35 je zaista za saveznike od povjerenja", rekao je Jonathan Schanzer, izvršni direktor Fondacije za odbranu demokratije.

"Ovo je Turska koja podržava Hute, koje predsjednik Trump bombarduje i podržava Hamas i podržava Hezbolah", rekao je Endy Zemenides, izvršni direktor Hellenic American Leadership Council. "Znamo da oni ne žele da budu kupac, oni žele da budu konkurent na tržištu oružja", poručio je.

Međutim, izolacija Turske, koja ima drugu po veličini stalnu vojsku nakon SAD-a u NATO-u, mogala bi ih natjerati da odu u Rusiju i Kinu po nabavku oružja.

"Trump je o sklapanju poslovnog dogovora ovdje, zar ne? Ne treba nam Turska sa skoro milion vojnika na drugoj strani i koja je više naklonjena Rusiji i Kini, zar ne?", rekao je Jonathan Bass, izvršni direktor Argent LNG-a i stručnjak za međunarodnu trgovinu.

"Turska je neriješen trn u oku NATO saveza", rekao je Schanzer, "Svakako se čini da je sada prioritet Trumpove administracije da pokuša da ih vrati u krilo".

Međutim, dodao je: "Postoji deficit demokratije i Erdoganove autokratske tendencije. Sve ove stvari stvaraju vrlo mutnu sliku za angažman SAD-a. Stoga je prodavac oprezan".

"Turska je velika ekonomija. Trebamo ih da se spuste s desne strane ograde. Potrebni su nam sa stanovišta lanca snabdijevanja", uzvratio je Bass.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...