HiTec
KAZNE IZ EVROPSKE KOMISIJE KOMPANIJAMA APPLE I META: Zbog regulative će platiti stotine miliona eura
Prije 19 min0
“Mnogi smatraju da su strahovuci mitska bića koja postoje samo u svijetu mašte, ali u stvarnosti, oni imaju bogatu povijest doprinosa američkom ekosustavu..."
Jeste li znali
08. Apr. 2025
0
Američka biotehnološka tvrtka za genetski inženjering Colossal Biosciences iz savezne države Teksasa, objavila je da je uspješno dovršila prvi korak u ambicioznom projektu povratka izumrlih životinjskih vrsta – rođenje tri mladunca strahovuka, vrste koja je izumrla prije više od 10.000 godina, prenosi Dnevno.hr.
Riječ je o dvama šestomjesečnim mužjacima, nazvanima Romulus i Remus, te tromjesečnoj ženkici po imenu Khaleesi. Ti su mladunci rezultat naprednih biotehnoloških metoda koje uključuju kloniranje i precizno uređivanje gena, temeljenih na drevnim uzorcima DNK iz zuba starog 13.000 godina i lubanje stare 72.000 godina.
Znanstvenici su objasnili kako je proces uključivao uzimanje krvnih stanica sivog vuka – najbližeg živućeg srodnika strahovuka – koje su genetski modificirali na 20 različitih mjesta. Taj genetski materijal zatim je ubačen u jajne stanice domaćih pasa. Nakon što su embriji umetnuti u surogat-majke, rođeni su zdravi mladunci.
Inovativni pristup
“Ne mogu biti ponosniji na naš tim. Ovo je golemo postignuće, prvo u nizu primjera koji pokazuju da naš tehnološki sustav za deekstinkciju zaista funkcionira. Jednom je rečeno da je svaka dovoljno napredna tehnologija nerazlučiva od magije. Danas naš tim ima priliku pokazati dio te ‘magije’ i njezin širi utjecaj na očuvanje prirode”, tvrdi izvršni direktor tvrtke Ben Lamm.
We’re Colossal Biosciences, the de-extinction company responsible for bringing back the first animals from extinction. Our dire wolf pups, Romulus and Remus, were born on October 1, 2024. Watch these pups grow up on our YouTube channel. Link in bio.
— Colossal Biosciences (@colossal) April 7, 2025
These two wolves were… pic.twitter.com/hbk1wFQ3lf
Glavna znanstvenica tvrtke Beth Shapiro pak naglasila je važnost nove metode u rekonstrukciji drevnih genoma: “Naš inovativni pristup koji omogućuje iterativno poboljšavanje drevnog genoma, čak i bez savršene referentne sekvence, postavlja novi standard u paleogenomici”.
Strahovuci su poznati po gustoj svijetloj dlaci, snažnim čeljustima i znatno većim dimenzijama u usporedbi sa sivim vukovima. Ovi primjerci neće biti pušteni u divljinu, već će živjeti na sigurnom i stalno nadziranom prirodnom području koje je registrirano pri američkom Ministarstvu poljoprivrede i certificirano od Američkog humanitarnog društva.
‘Stvorili su magiju’
Popularnost ove izumrle vrste dodatno je porasla zahvaljujući seriji “Igra prijestolja”, u kojoj su strahovuci prikazani kao vjerni i moćni pratitelji glavnih likova. Autor knjiga koje su poslužile kao predložak seriji, George R.R. Martin – ujedno i investitor te kulturni savjetnik u Colossalu – izjavio je:
“Mnogi smatraju da su strahovuci mitska bića koja postoje samo u svijetu mašte, ali u stvarnosti, oni imaju bogatu povijest doprinosa američkom ekosustavu. I dok ja imam privilegiju pisati o magiji, Ben i Colossal stvorili su magiju vraćanjem ovih veličanstvenih stvorenja u naš svijet”.
Osim strahovuka, Colossal je klonirao i četiri crvena vuka, koristeći krv iznimno ugrožene populacije divljih crvenih vukova sa jugoistoka SAD-a. Cilj tog pothvata jest povećanje genetske raznolikosti unutar populacije u zatočeništvu kako bi se ta vrsta spasila od izumiranja.
Evolucijski zasebna grana
Strahovuk (Aenocyon dirus, eng. direwolf) je bio veliki izumrli pripadnik porodice pasa koji je živio u Sjevernoj i Južnoj Americi tijekom kasnog pleistocena i ranog holocena, prije otprilike 125.000 do 9500 godina.
Bio je poznat po svojoj snažnoj građi, masivnijoj glavi i snažnijim čeljustima u odnosu na današnjeg sivog vuka (Canis lupus). Iako su mu izgled i životne navike slični sivim vukovima, strahovuk nije njihov izravan predak, već evolucijski zasebna grana.
Odrasli strahovuci bili su veći i teži od sivih vukova, s procijenjenom težinom između 60 i 68 kg. Živjeli su u raznolikim staništima – od šumovitih područja do ravnica – te su vjerojatno lovili u čoporima.
Njihova prehrana uključivala je krupne biljojede poput konja, bizona, a možda čak i mladih mamuta. Zahvaljujući brojnim fosilnim nalazima, osobito s lokaliteta La Brea Tar Pits u Kaliforniji (SAD), strahovukovi su među najbolje dokumentiranim izumrlim grabežljivcima.
Unatoč snazi i prilagodbi na tadašnje uvjete, strahovuci su izumrli krajem posljednjeg ledenog doba, najvjerojatnije zbog kombinacije klimatskih promjena, nestanka plijena i dolaska modernih ljudi. Njihov evolucijski put odvijao se neovisno o današnjim vrstama pasa i vukova, a genetska istraživanja pokazala su da su se razdvojili od zajedničkog pretka prije više od 5 milijuna godina.
HiTec
KAZNE IZ EVROPSKE KOMISIJE KOMPANIJAMA APPLE I META: Zbog regulative će platiti stotine miliona eura
Prije 19 min0
Sport
BORAC PAO NA GRBAVICI: Željezničar pobijedio golom Madžida Šošića u 98. minuti!
Prije 23 min0
Kultura
SANDRA BULLOCK OVAJ FILM IZDVAJA KAO JEDAN OD NAJDRAŽIH: "Uloga koju sam željela, ne kao očajna glumica, nego zato..."
Prije 33 min0
Evropa
PRSTEN PAPE FRANJE NEĆE NASLIJEDITI NIKO: Zašto se mora uništiti nakon njegove smrti
Prije 37 min0
Jeste li znali
TRAGEDIJA NA GLAMOČKOM POLJU ZAUVIJEK JE PROMIJENILA SVE: Pogibija heroja generacije, čovjeka čiju su smrt fašisti slavili danima…
22. Apr. 20250
Jeste li znali
BIO JE HEROJ, JEDAN OD NAJVEĆIH: Hrabrog Krajišnika fašisti su hapsili, mučili i zatvarali, prošao je pravi pakao, a nakon pogibije - ušao je u legendu…
21. Apr. 20250
Jeste li znali
ONA JE BILA PRVA LJUBAV PAPE FRANJE: "Ako te ne oženim, postat ću svećenik..."
21. Apr. 20250
Jeste li znali
SENZACIONALNO OTKRIĆE U SANDŽAKU: Sasvim slučajno pronađena figurina stara 7.000 godina, ali ni to nije sve...
Prije 18h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.