HiTec
KAZNE IZ EVROPSKE KOMISIJE KOMPANIJAMA APPLE I META: Zbog regulative će platiti stotine miliona eura
Prije 8 min0
Na primjer, umnjaci, koji se često spominju kao izazov u dentalnoj praksi, predstavljaju evolucijsku tekovinu koja postaje sve rjeđa, ali i problematična.
Zdravlje
09. Apr. 2025
0
Zdravlje zuba važno je za naše opće zdravlje, no često ga zanemarujemo ili podcjenjujemo. Iako svi znamo da je važno prati zube, često zaboravljamo da postoje mnogi drugi faktori koji mogu utjecati na naše oralno zdravlje, a da o njima možda nismo ni razmišljali.
Na primjer, umnjaci, koji se često spominju kao izazov u dentalnoj praksi, predstavljaju evolucijsku tekovinu koja postaje sve rjeđa, ali i problematična.
Oralni kirurg Jerko Rebić objašnjava da se umnjaci obično pojavljuju između 17. i 25. godine, no u današnjem društvu oni "više nisu potrebni".
- Zapravo, jako rijetko viđamo umnjake koji su izrasli na svoje normalno mjesto, pojašnjava Rebić, te dodajte da problem nastaje zbog naše promijenjene "prehrane koja je postala sve mekša i načina života. Naime, naši mišići sada rade drukčije, čeljusti su postale manje, a broj zubi i njihova veličina nije se toliko smanjila".
Kako nastaje karijes?
No, uz umnjake, jedan od najčešćih problema s kojim se susrećemo jest karijes. Većina nas zna da je šećer glavni krivac, ali kako točno on uzrokuje oštećenje naših zuba?
Dr. Zoja Franulović Pekas, doktorica dentalne medicine, objašnjava da bakterije koje se nalaze u našim ustima, metabolizirajući šećer, izlučuju kiselinu koja nagriza zubnu caklinu.
-Kiselina nagriza zubnu caklinu i stvara još bolji medij za bakterije da se mogu još lakše ugnijezditi, prodirati sve dublje i dublje u zub, objašnjava doktorica. Kada bakterije uspiju proći kroz zaštitu cakline i dođu do mekšeg sloja dentina, počinje pravi problem.
-Bakterije su onda zaštićene tim plaštom cakline i onda se stvaraju veliki, duboki karijesi koji mogu dovesti do infekcije same pulpe. Kad infekcija zahvati pulpu zuba, bol postaje toliko jaka da mnogi od nas trče u ordinaciju tražeći hitnu pomoć, objasnila je Zoje Franulović Pekas.
Treba li micati ‘crne’ amalgamske plombe?
Kako stomatologija napreduje, tako se i materijali koje koristimo za očuvanje zuba razvijaju. Uvijek se traži najbolja opcija koja će dugoročno štititi naše zube. Tako je od 1. januara ove godine u Europskoj uniji zabranjena uporaba amalgama u stomatološkim plombama, materijala koji je dugo bio standard.
U principu u susjednoj Hrvatskoj više ne bi smjeli moći dobiti amalgamsku plombu.
Plombe od amalgama bile su poznate po svojoj čvrstoći i izdržljivosti.
- Amalgam sam po sebi u ustima kao plomba je izvrstan material koji ako nakon 30 godina što vam stoji u ustima i dalje dobro dihta onda morate vjerovati vašem stomatologu koji će odlučiti je li to adekvatna plomba koja ako je funkcionirala 30 godina može i dalje funkcionirati ili ona već pokazuje nekakva mikro propuštanja, odvojenost od same zubne stijenke gdje očekujemo da nam tu putem sline i bakterije mogu ulaziti i raditi nekakve probleme. Živa iz amalgama ne može izaći, pojasnila je Zoja Franulović Pekas doktorice dentalne medicine.
HiTec
KAZNE IZ EVROPSKE KOMISIJE KOMPANIJAMA APPLE I META: Zbog regulative će platiti stotine miliona eura
Prije 8 min0
Sport
BORAC PAO NA GRBAVICI: Željezničar pobijedio golom Madžida Šošića u 98. minuti!
Prije 11 min0
Kultura
SANDRA BULLOCK OVAJ FILM IZDVAJA KAO JEDAN OD NAJDRAŽIH: "Uloga koju sam željela, ne kao očajna glumica, nego zato..."
Prije 21 min0
Evropa
PRSTEN PAPE FRANJE NEĆE NASLIJEDITI NIKO: Zašto se mora uništiti nakon njegove smrti
Prije 26 min0
Zdravlje
NAMIRNICA KOJA UNIŠTAVA ZUBE BRŽE OD SLATKIŠA: Niste ni svjesni koliko vam šteti
22. Apr. 20250
Zdravlje
SVE SE MIJENJA IZ TEMELJA: Odlazak kod zubara uskoro bi mogao biti potpuno drugačiji, sve zbog...
22. Apr. 20250
Zdravlje
OVE NAMIRNICE NE BISTE TREBALI JESTI ZA DORUČAK: Često nesvjesno biramo namirnice koje čine više štete nego koristi...
21. Apr. 20250
Zdravlje
NEOČEKIVANI REZULTATI NOVOG ISTRAŽIVANJA: Lijek protiv teške bolesti možda se već nalazi u kućnim apotekama...
Prije 16h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.