Regija
BURNO U HRVATSKOM SABORU: "Skandalozno ponašanje veleposlanika Hidajeta Biščevića u Srbiji, maltretira hrvatske političke predstavnike, uvlači se Vučiću, šegrtu četnika Šešelja..."
30. Mar. 20222
Napomenuvši da je riječ o protjerivanju na godinu dana, ocijenio je kako nije do kraja jasno da li nakon tih godinu dana oni više nisu opasni za sigurnost Srbije.
Regija
10. Apr. 2025 10. Apr. 2025
0
Veleposlanik Hrvatske u Srbiji Hidajet Biščević potvrdio je da je veleposlanstvo te zemlje u posljednja dva dana dobilo obavijesti o protjerivanju četvero hrvatskih državljana iz Srbije, među njima i šefa predstavništva Hrvatske gospodarske komore.
Srbijanske vlasti protjerale su u utorak državljanku Hrvatske Arien Stojanović Ivković, udanu u Beogradu i majku malodobnog djeteta iz tog braka, te joj zabranile ulazak na godinu dana uz obrazloženje da "predstavlja neprihvatljiv sigurnosni rizik", a dobila je rok od sedam dana da napusti teritorij Srbije.
Veleposlanik RH rekao je beogradskim medijima da su hrvatski državljani protjerani jer se smatraju opasnošću za sigurnost Srbije te da posebno zabrinjava što je protjeran i predstavnik jedne od službenih institucija Republike Hrvatske.
Posebnu zabrinutost izaziva činjenica da je u posljednja tri mjeseca bilo 15-ak takvih slučajeva, rekao je telefonom za HTV Biščević.
-Iz toga se mogu izvući razni zaključci takvog postupanja posebno zato što prema saznanjima veleposlanstva, mojim kontaktima ovdje, državljani Republike Hrvatske jedini su koji su izloženi takvim mjerama. Ne znam za primjer neke druge države čiji bi državljani bili protjerivani s teritorija Republike Srbije. U tom smislu je riječ o jednom upozoravajućem trendu, rekao je Biščević i dodao da Hrvatska nije ničim davala povoda za ovakva postupanja.
Napomenuvši da je riječ o protjerivanju na godinu dana, ocijenio je kako nije do kraja jasno da li nakon tih godinu dana oni više nisu opasni za sigurnost Srbije.
-Neformalno je uočljivo da je riječ o ljudima koji su na društvenim mrežama dali podršku studentima u Srbiji, iako Republika Hrvatska pokazuje izrazitu suzdržanost da ne bismo dali povoda za nekakva tumačenja da se miješamo u unutarnja pitanja Srbije. Čak smo uoči prosvjeda 15. ožujka u Beogradu pozivali naše građane da s velikom dozom opreza dolaze u Srbiju i samo ako moraju ići zbog neodložnih obaveza, podsjetio je Biščević.
Sugestija državljanima Hrvatske bila je i da se klone javnih nastupa na prosvjedima.
-Hrvatska je jedna demokratska zemlja. Mi možemo predstavnicima naših institucija to striktno naložiti, međutim ne mogu zabraniti građanima naše države da izraze svoje mišljenje jer oni žive u jednoj demokratskoj državi, rekao je veleposlanik Hrvatske.
Biščević drži kako je "posebno čudno" što su svi ti slučajevi usmjereni protiv građana Hrvatske. Podsjetio je i na doček u Beču srbijanskih studenata koji bicikliraju do Strasbourga u namjeri da institucije EU-a upozore na stanje u Srbiji.
- Vidjeli smo kako su srpski studenti dočekani u Beču, ali ja nisam vidio da je ijedan austrijski državljanin protjeran, zaključio je veleposlanik Hrvatske.
Politika
NA SJEDNICI VIJEĆA SIGURNOSTI: Ruski ambasador u UN-u tražio momentalno zatvaranje OHR-a i puštanje ratnog zločinca Mladića na slobodu
Prije 7 min0
Svijet
"NIJEDAN ZAPADNI SISTEM MU NIJE RAVAN”: Putin hvali ruske nuklearne sposobnosti, od 2025. godine u borbenu pripravnost ušao i...
Prije 16 min0
Društvo
TUŽNA VIJEST IZ BiH: Preminuo doajen mostarskog novinarstva Šemsudin Zlatko Serdarević
Prije 25 min0
Hronika
NEOBIČNA NESREĆA U KANADI: Motocikl odletio u zrak i ostao visjeti na semaforu (VIDEO)
Prije 26 min0
Regija
SPREM´TE SE, SPREM´TE: Jezive snimke iz Srbije, raskalašeni sljedbenici četničkih zločinaca u akciji...
10. Maj 20261
Regija
ODJEKNULO PISMO IZ SRBIJE: Posljednjih 35 godina srpskog ludila i obmana...
10. Maj 20260
Regija
O OVOME SE NIJE ZNALO: Na Oxfordu istraživali porijeklo Albanaca pa došli do zapanjujućeg zaključka o Hrvatima i Srbima
09. Maj 20260
Regija
RUŽNI, BRADATI I ZLI: Pogledajte okupljanje četnika na Ravnoj Gori uz oružje, pokliče, uniforme i zločinačke pjesme (FOTO, VIDEO)
11. Maj 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.