DA LI IMATE OVE TAVE U SVOJOJ KUHINJI: Poznati proizvođači koriste štetne hemikalije

Kako bi istražili problem, Hamburška udruga potrošača poslala je šest tava različitih proizvođača, uključujući Ikeu, Zwilling, Tefal, WMF, Hensslers i Berndes, na analizu u neovisni laboratorij.

  • Gastro

  • 11. Apr. 2025  

  • 0

Obložene tave nezaobilazan su dio mnogih kuhinja zbog svoje praktičnosti, omogućuju prženje uz minimalnu količinu masnoće i lako se čiste. No, iza njihove privlačne funkcionalnosti kriju se potencijalni rizici za zdravlje i okoliš. Hamburška udruga potrošača nedavno je upozorila na prisutnost spornih fluoriranih kemikalija, poznatih kao PFAS (per- i polifluorirane alkilne tvari), u keramičkim premazima tava. Ove “vječne kemikalije” povezane su s dugoročnim negativnim utjecajima na zdravlje i okoliš.

Kako bi istražili problem, Hamburška udruga potrošača poslala je šest tava različitih proizvođača, uključujući Ikeu, Zwilling, Tefal, WMF, Hensslers i Berndes, na analizu u neovisni laboratorij. Odabrane tave isticale su se marketinškim tvrdnjama o izdržljivosti i kvaliteti premaza. Međutim, ni na jednom proizvodu nije bilo jasno naznačeno koriste li PFAS.

Rezultati su pokazali prisutnost organskih fluorida u četiri od šest testiranih tava. Najviše koncentracije zabilježene su u Tefal Easy Cook’n’Clean tavi (37,65 %) i Zwilling Shine tavi (34,95 %), dok je Ikea Tagghaj tava sadržavala 23,08 %, a Berndes Balance Induction Enduro 24,79 %. “Oznaka ‘PFOA-free’ često zavarava potrošače jer znači samo da jedna zabranjena tvar nije korištena, dok ostali PFAS-i mogu biti prisutni,” upozoravaju iz udruge.

Što kažu proizvođači?

Proizvođači poput Berndesa, Tefala i Zwillinga potvrdili su da njihovi premazi sadrže PTFE (politetrafluoroetilen), koji također pripada skupini PFAS-a. Tvrtke tvrde da se pridržavaju važećih propisa te se pozivaju na procjenu Saveznog zavoda za procjenu rizika (BfR) iz 2018., prema kojoj je PTFE siguran ako se pravilno koristi. Ipak, Hamburška udruga potrošača ističe kako su nova znanstvena saznanja Europske agencije za kemikalije (ECHA) i Savezne agencije za okoliš (UBA) pokazala potrebu za hitnom zabranom PFAS-a.

“Fluorirane tvari dospijevaju u kućanstva mehaničkim habanjem ili pregrijavanjem tava,” navode iz udruge. Upravo to može dovesti do ispuštanja štetnih spojeva u zrak ili hranu. Potrošačima se savjetuje oprez pri odabiru tava s obzirom na to da trenutno ne postoji obveza označavanja prisutnosti PFAS-a. Stručnjaci preporučuju korištenje alternativa poput posuđa od keramike ili lijevanog željeza koje prirodno ne ispušta štetne kemikalije tijekom kuhanja.

Iako proizvođači tvrde da njihovi proizvodi zadovoljavaju sigurnosne standarde, rastući dokazi o štetnosti PFAS-a ukazuju na potrebu za strožim regulacijama. Do tada, informirani odabir potrošača ključan je za smanjenje izloženosti ovim “vječnim kemikalijama”.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...