MRKA KAPA: Stigle nove prognoze za njemačku ekonomiju

Globalna neizvjesnost obeshrabruje poduzeća od ulaganja i to doprinosi padu, a time padaju i velike kupnje poput onih novih strojeva i vozila. Visoki operativni troškovi u Njemačkoj dodatno kompliciraju situaciju.

  • Ekonomija

  • Prije 4h  

  • 0

Njemačka privreda će ove godine pasti za 0,2 posto, čime će zemlja ostati u recesiju, pokazale su nove prognoze Njemačkog ekonomskog instituta (IW). Na Njemačku snažno utječe trgovinski sukob izazvan carinama američke vlade, objasnio je IW, prenosi Hina.

Globalna neizvjesnost obeshrabruje poduzeća od ulaganja i to doprinosi padu, a time padaju i velike kupnje poput onih novih strojeva i vozila. Visoki operativni troškovi u Njemačkoj dodatno kompliciraju situaciju.

IW zaključuje da će Njemačka, s bruto domaćim proizvodom (BDP), koji se smanjio za 0,2 posto u 2024., ostati u recesiji.

Najveći rizik je američka trgovinska politika

Najveći rizik za globalnu privredu ove godine, prema IW-u, je američka trgovinska politika. Bez američke carinske politike, globalni privredni učinak u 2025. mogao je biti i do 0,8 posto veći, priopćio je institut.

Izgledi za industrijski i građevinski sektor ostaju sumorni. Očekuje se da će industrijske kompanije ove godine generirati manju dodanu vrijednosti, nakon 3-postotnog pada u 2024. godini. Visoke cijene energije, rastuće plaće i sve veća regulacija dodatno pritišću poduzeća.

Broj nezaposlenih bi do ljeta mogao dosegnuti tri miliona

Građevinska poduzeća, nakon 3,7-postotnog pada u 2024., nastavila su se ove godine suočavati s daljnjim ograničenjima, a visoki troškovi gradnje uzrokovani regulacijom i dalje ometaju sektor.

IW je također primijetio da ti trendovi sada utječu na tržište rada, s brojem zaposlenih koji se smanjuje od sredine 2024. godine. Do ljeta bi broj nezaposlenih mogao dosegnuti tri miliona, što nije zabilježeno od 2010. godine, rekli su ekonomisti.

Voditelj makroekonomskih istraživanja u IW-u Michael Grömling rekao je da nova njemačka vlada ima priliku preokrenuti trend, ukazujući na planirani poseban infrastrukturni fond koji bi mogao pomoći u stimuliranju privrede.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...