MNOGI GRIJEŠE PO OKONČANJU SEZONE GRIJANJA: Prije bilo kakvog čišćenja, provjerite da je grijanje isključeno i da su...

(...) radijatori potpuno hladni.

  • Jeste li znali

  • 19. Maj 2025  19. Maj 2025

  • 0

S dolaskom toplijih dana, sezona grijanja je iza nas, ali to ne znači da posao u vezi s radijatorima završava. Stručnjaci savjetuju da je proljeće idealno vrijeme za njihovo temeljito čišćenje - ne samo iz higijenskih razloga, već i zbog uštede energije i efikasnijeg grijanja iduće zime.

Zašto je važno čistiti radijatore?

Radijatori tokom cijele grijne sezone privlače prašinu, dlake, paučinu i ostale nečistoće koje se talože između rebara i iza uređaja. Osim što to izgleda nehigijenski, nakupljena prljavština smanjuje efikasnost grijanja jer sprječava pravilan protok toplote.

Također, prašina u radijatorima može izgorjeti pri visokim temperaturama, šireći neugodne mirise i štetne čestice po zraku u zatvorenom prostoru.

Kako očistiti radijatore - korak po korak

Isključite grijanje (ako još niste): Prije bilo kakvog čišćenja, provjerite da je grijanje isključeno i da su radijatori potpuno hladni.

Pripremite alat i zaštitu: Biće vam potreban usisivač sa nastavkom za uske prostore, četka za radijatore (ili improvizirana pomoću metle i krpe), suha i vlažna krpa, kanta s vodom i sredstvo za čišćenje. Obavezno stavite peškir ili novine ispod radijatora kako biste zaštitili pod od prašine i kapljica.

Očistite spoljašnji dio: Krpom obrišite prašinu i mrlje s vanjske strane radijatora. Za tvrdokornije mrlje može se koristiti blago sredstvo za čišćenje.

Usisajte unutrašnjost: Nastavkom za usisivač pokušajte pokupiti što više prašine između rebara.

Dubinsko čišćenje četkom: Posebne četke za radijatore mogu se kupiti u prodavnicama kućnih potrepština, ali poslužit će i savijena žica s krpom. Umetnite četku između rebara i povlačite odozgo prema dolje – prašina će ispadati, zato pripremite podlogu.

Obrišite vlažnom krpom: Nakon uklanjanja prašine, pređite vlažnom krpom kako biste pokupili preostale čestice.
Dodatni savjeti

Provjerite da li curi: Ako primijetite bilo kakvo curenje, najbolje je odmah angažovati stručnu osobu prije sljedeće sezone.
Iskoristite priliku za farbanje: Ako su radijatori estetski oštećeni, ovo je pravo vrijeme da ih prefarbate specijalnim bojama otpornim na toplotu.

Provjerite ventilacione ventile i odzračite sistem: Iako se odzračivanje najčešće radi na početku sezone, korisno je provjeriti da li se unutar sistema zadržao zrak.

Na šta treba obratiti pažnju

I ne koristite agresivna hemijska sredstva koja mogu oštetiti površinu radijatora.

Pazite na električne instalacije ako imate električni radijator ili radite u blizini utičnica.

A nemojte koristiti vodu pod pritiskom, jer može procuriti u spojeve ili izazvati rđu.

Redovno i temeljito čišćenje radijatora može poboljšati kvalitet zraka u prostoru, povećati energetsku efikasnost i produžiti životni vijek grijnog sistema. Proljeće je savršeno vrijeme da se ovaj zadatak obavi bez žurbe i uz minimum stresa - jer čist radijator je prvi korak ka toplijem i zdravijem domu naredne zime. 

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...