Zdravlje
ČVORIĆI NA ŠTITNOJ ŽLIJEZDI: Koliko su opasni, i kada posjetiti doktora
17. Apr. 20250
"Ali, danas nam svijet dijagnostike u mnogome olakšava da dođemo do rane dijagnoze", kazala je Begić.
Zdravlje
26. Maj 2025 26. Maj 2025
0
U Federaciji Bosne i Hercegovine je 28.500 oboljelih od bolesti štitne žlijezde stoga je podizanje svijesti o bolestima štitne žlijezde cilj kampanje koju realizira Klinički centar Univerziteta u Sarajevu i JU Dom zdravlja KS.
Po riječima šefice Klinike za nuklearnu medicinu KCUS-a, prof.dr Amele Begić, štitna žlijezda je od izuzetnog značaja za svakog čovjeka. Funkcionalne promjene se dijele u dvije kategorije, hipofunkcionalna i hiperfunkcionalna stanja, a nisu rijetke ni kombinacije funkcionalno-morfoloških promjena.
Bolest ponekad počinje postepeno, kao i druga oboljenja, a simptomi bolesti štitne žlijezde mogu biti vrlo nespecifični, mogu zavarati, imitirati druga oboljenja i biti udruženi sa drugim oboljenjima.
"Ali, danas nam svijet dijagnostike u mnogome olakšava da dođemo do rane dijagnoze", kazala je Begić na konferenciji za medije i pojasnila da je laboratorijska dijagnostika od izuzetnog značaja, ali i multidisciplinarni pristup.
Bolest nije kraj, dodaje, to je borba koja treba da rezultira pobjedom. A za to su potrebni znanje, međusobno razumijevanje i timski rad.
"Treba da osluškujemo svoje tijelo, promjene koje nam se dešavaju, da ne ignorišemo postojanje nekih simptoma koje nismo imali i da ne odlažemo potražiti pomoć ukoliko je ona potrebna", poručila je Begić.
Također i direktor Centra za nastavnu i naučno-istraživačku djelatnost JU Dom zdravlja KS prof. dr. Lutvo Sporišević smatra da je Svjetska sedmica svjesnosti o bolestima štitne žlijezde dobar podsjetnik o značaju, jer štitna žlijezda, veličine oko 5 cm, ima brojne funkcije u našem organizmu i bez ove žlijezde mi ne možemo funkcionirati.
"Štitna žlijezda ima svoj značaj još kod novorođenog djeteta. Prvih nekoliko dana po rođenju, potrebno je da se uradi jedan screening da vidimo da li imamo prirođenu, urođenu ili konatalnu hipoterozu. Jer ako se na vrijeme ne otkrije ova bolest tokom prva tri mjeseca života bebe, beba će imati neke poremećaje: mentalne usporenosti, rasta i razvoja. Pravovremenim screeningom, terapijom, mi ćemo dobiti jedan dobar razvoj", kazao je Sporišević.
Simptomi za svaku dob su vrlo suptilni, specifični i često nas zavaravaju, kao što je: hroničan umor, neobjašnjen dobitak ili gubitak težine, poremećaj pažnje, koncentracije, nervoza, znojenje dlanova, nepodnošenje toplote, hladnoće i mnogi drugi simptomi.
"Ako se na vrijeme postavi dijagnostika, ako se na vrijeme urade laboratorijske pretrage i ako se pravovremeno uključi terapija, doći će do hormonske ravnoteže a ta ravnoteža hormona štitne žlijezde će omogućiti da ona mnogobrojne funkcije, praktički sve funkcije u tijelu obavlja, omogućuje njenu funkcionalnost i naš organizam uredno funkcionira i omogućuje nam bolju kvalitetu života", istakao je Sporišević.
Posljednjih godina bilježi se porast broja oboljelih od štitne žlijezde, na što utiče više faktora, zbog čega je od iznimnog značaja podizanje svijesti o mogućim mjerama prevencije.
U Federaciji BiH, kako je kazao v.d. direktora Discipline za nauku i nastavu KCUS-a, prim.dr.sci.med. Sanko Pandur danas ima 28.500 oboljelih od bolesti štitne žlijezde. Indeks neotkrivenih je 1 na prema 3.
"Prema tome, to nije 28.500, to je skoro 100.000. Češće su žene nego muškarci i to, ono što je loše, u najproduktivnijoj ljudskoj dobi između 20. i 64. godine. Indeks poremećaja funkcije štitne žlijezde kod žena je 5 do 20 posto. To je ogroman broj. Ako k tomu pridružimo reproduktivni period žene, poremećaj funkcije štitne žlijezde može se reperkutirati i na potomstvo", naveo je Pandur.
Najčešći karcinom u endokrinom sistemu je karcinom štitne žlijezde, ali, kako je rekao, ono što je dobro kod ove ružne bolesti je što je dijagnostički dobro dostupan, ali mi ga nismo dovoljno svjesni.
"Prema tome, današnji dan moramo iskoristiti kao priliku da naši renomirani stručnjaci iz patologije štitne žlijezde, kažu koliko je ona važna, koliko je dijagnostički dostupna, i koliko ako se na vrijeme preduzme terapija ili drugi oblici liječenja, možemo biti pobjednici na ovom terenu", zaključio je Pandur, prenosi Fena.
U okviru kampanje bit će održana predavanja, te podijeljeni informativni materijali o ključnim simptomima štitne žlijezde.
Štitnjača je važna endokrina žlijezda koja proizvodi hormone koji reguliraju različite funkcije u tijelu, poput metabolizma, rasta i razvoja. Problemi sa štitnjačom mogu uzrokovati različite simptome, ovisno o tome jesu li hormoni preniski (hipotireoza) ili previsoki (hipertireoza).
Zdravlje
ČVORIĆI NA ŠTITNOJ ŽLIJEZDI: Koliko su opasni, i kada posjetiti doktora
17. Apr. 20250
Zdravlje
PORAST BROJA OBOLJELIH U FBIH: Sve više ljudi pati od bolesti štitne žlijezde, za mnoge problemi počinju već u dvadesetima
27. Maj 20230
Zdravlje
UGLEDNI OTORINOLARINGOLOG: Karcinom štitnjače u velikom porastu i u Bosni i Hercegovini
06. Dec. 20220
Zdravlje
SAM SVOJ DOKTOR: Uz pomoć ovog jednostavnog testa, za samo nekoliko minuta doznajte imate li zdravu štitnjaču…
07. Avg. 20200
Ekonomija
EURO - NEURO: Još jedna članica Europske unije mijenja valutu, smanjuju se troškovi...
Prije 23 min0
Svijet
HAOS U TEL AVIVU: Izraelska policija uhapsila je 62 osobe tokom sukoba s...
Prije 35 min0
Estrada
NAKON ŠTO JE HDZ OTKAZAO KONCERT BAJAGE: Procurila prepiska između Grada Siska i Bajaginog menadžmenta...
Prije 43 min0
Vijesti
SVE SE MIJENJA IZ TEMELJA: Usvojen novi zakon o plinu u FBiH, evo šta to znači za građane...
Prije 51 min0
Zdravlje
KARDIOLOG OTKRIO TRIK S KAFOM: "Imat ćete više energije i duže biti siti"
27. Maj 20250
Zdravlje
ALARMANTNO: Sarajevu prijeti opasni hanta virus, prenosi se zrakom, u gradu imamo preko MILION GLODARA!
26. Maj 20250
Zdravlje
DOKTORI DIŽU UZBUNU: Sve više mladih obolijeva od ove tri vrste raka...
27. Maj 20250
Zdravlje
"TREBA DA OSLUŠKUJEMO SVOJE TIJELO": Počela kampanja podizanja svijesti o bolesti štitne žlijezde, poznat broj oboljelih u FBiH
26. Maj 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.