Zdravlje
NEOČEKIVANO OTKRIĆE: Stručnjaci otkrili zanimljivu povezanost jedne osobine i zdravlja srca…
29. Apr. 20240
Kohova grupa sada planira daljnja testiranja.
Zdravlje
06. Jun. 2025
0
U prekretnici koja bi mogla promijeniti način na koji razmišljamo o zdravlju mozga, znanstvenici iz Južne Koreje otkrili su da masaža lica i vrata može potaknuti prirodni sistem čišćenja mozga, što potencijalno otvara novi put u liječenju ili usporavanju Alzheimerove bolesti.
Nova metoda dala i nove rezultate
Dosad su glifmatski kanali, ključne cijevi kroz koje cerebrospinalna tekućina (CSF) ispire otpadne tvari iz mozga, uključujući beta-amiloid, protein povezan s razvojem bolesti poput Alzheimerove i Parkinsonove, bili poznati samo kao duboko smješteni u vratu, što ih je činilo teško dostupnima. No Gou Young Koh i njegovi kolege s Korejskog naprednog instituta za znanost i tehnologiju, otkrili su površinsku mrežu samo 5 milimetara ispod kože miševa i majmuna. Njihovo istraživanje objavljeno je u časopisu Nature.
Koristeći fluorescentnu boju i drugačiju anesteziju nego u prijašnjim studijama, uspjeli su vizualizirati kanale koji su prethodno bili nevidljivi. Anestezija koju su koristile druge studije blokirala je detekciju kanala bliže koži, pojasnio je Koh.
Nježan uređaj, snažan učinak
Kako bi testirali učinke stimulacije tih kanala, tim je izradio uređaj: malu šipku s kuglicom od vate promjera jedan centimetar. Njime su lagano prelazili niz lice i gornji dio vrata mladih (starih nekoliko mjeseci) i starijih miševa (starih 2 godine). Nježna masaža niz lice i gornji dio vrata može potisnuti tekućinu prema dolje, poboljšavajući protok CSF-a, objasnio je Koh.
Rezultat je bio da se protok CSF-a povećao otprilike tri puta, a pad povezan sa starenjem bio je poništen. Nakon stimulacije, protok CSF-a kod starijih miševa bio je sličan onom kod mlađih miševa [koji još nisu bili masirani], rekao je Koh. Slični učinci postignuti su i kod majmuna.
Učinak na ljudima?
Kohov tim također je locirao slične kanale i u ljudskim posmrtnim ostacima. No, kako upozorava Vesa Kiviniemi sa Univerziteta u Ouluu, koji nije sudjelovao u istraživanju, to je donekle drugačije. Steven Proulx sa Univerziteta u Bernu, isto tako neovisni stručnjak, dodaje da još nije jasno može li se na taj način doista usporiti razvoj bolesti poput Alzheimera.
Kohova grupa sada planira daljnja testiranja na miševima genetski sklonima Alzheimerovoj bolesti, piše New Scientist.
Svijet
NEW YORK TIMES UPRAVO OTKRIVA: Ako Amerika napadne, Iran ima SPREMAN ODGOVOR!
Prije 5h0
Vijesti
STRAŠNA NOĆ NA BLISKOM ISTOKU: Eksplozije iznad Tel Aviva, Iran pokrenuo još jedan napad...(VIDEO)
Prije 5h0
Evropa
MACRON KONTRA NETANYAHUA I TRUMPA: "To bi bili pogreška, nastao bi haos!"
Prije 5h0
Svijet
PET JE DO 12, IZRAELSKI MEDIJI JAVLJAJU: "SAD će napasti Iran ako...!"
Prije 6h0
Zdravlje
OVO JE SEDAM INTERAKCIJA KAFE I LIJEKOVA KOJE TREBATE ZNATI: A treba biti oprezan i pri uzimanju...
15. Jun. 20250
Zdravlje
NUTRICIONISTI SAVJETUJU: Evo koje namirnice ne biste trebali konzumirati na prazan želudac
16. Jun. 20250
Zdravlje
MUŠKARCI ČEŠĆE OBOLIJEVAJU: U susjedstvu se godišnje otkrije i do 1000 novooboljelih od opasne bolesti...
16. Jun. 20250
Zdravlje
ZNANSTVENICI DOŠLI DO VAŽNOG OTKRIĆA: Ovo bi moglo pomoći u efikasinijem liječenju raka...
Prije 22h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.