ŠTA JE BILO SA PRIČOM "NEMA VIŠE RATOVA KADA DOĐE NA VLAST TRUMP": Napad na Iran i američko kockanje na Bliskom istoku

Uprkos predsjednikovoj hrabrosti, nastavak američkog vojnog angažmana u Iranu mogao bi biti najgori mogući scenarij za SAD, regiju i svijet

  • Svijet

  • 22. Jun. 2025  

  • 0

Donald Trump, predsjednik koji se vratio u Bijelu kuću u januaru obećavajući da će biti "mirotvorac", poduzeo je dramatičan korak kako bi uključio SAD u napeti sukob između Irana i Izraela.

Daleko od toga da je donio mir na Bliski istok otkako je preuzeo dužnost, Trump sada predsjedava dok je regija na rubu još većeg rata - borbe u kojoj Amerika aktivno učestvuje, piše Stav.ba.

U televizijskom obraćanju naciji iz Bijele kuće, nešto više od dva sata nakon što je na društvenim mrežama objavio da su američke snage napale tri nuklearna postrojenja u Iranu, američki predsjednik je rekao da je operacija bila "spektakularan uspjeh". 

Izrazio je nadu da će njegov potez otvoriti vrata trajnijem miru u kojem Iran više nema potencijal da postane nuklearna sila.

Iran je izjavio da je na njegovom snažno utvrđenom nuklearnom postrojenju Fordw pretrpio samo manju štetu. Vrijeme će pokazati koja je strana u pravu.

Okružen potpredsjednikom J.D. Vanceom, državnim sekretarom Marcom Rubiom i ministrom odbrane Peteom Hegsethom, Trump je upozorio Iran da će se, ako ne odustanu od svog nuklearnog programa, suočiti s budućim napadima koji će biti "mnogo gori i mnogo lakši".

Trump je rekao da je "ostalo mnogo ciljeva", a SAD će ih napasti "brzinom, preciznošću i vještinom".

Uprkos predsjednikovoj hrabrosti, nastavak američkog vojnog angažmana u Iranu mogao bi biti najgori mogući scenarij za SAD, regiju i svijet.

Generalni sekretar UN-a António Guterres upozorio je na "spiralu haosa" koja bi mogla proizaći iz američke odluke o eskalaciji sukoba, napominjući da je Bliski istok već "na ivici".

Ako Iran uzvrati - kao što je ajatolah Ali Khamnei upozorio da će se dogoditi u slučaju američkog napada - tada bi se američka strana mogla osjećati primoranom da odgovori.

Dvije sedmice postale su dva dana

Trumpova retorika ranije ove sedmice da se Iran mora "bezuvjetno predati" dovela je predsjednika u poziciju u kojoj bi mu bilo teško odustati. Iran se, svojim vlastitim prijetnjama, sam natjerao u sličan ćošak.

Ovako počinju ratovi - i kako se mogu proširiti izvan kontrole i mašte onih koji su uključeni.

U četvrtak je Donald Trump dao Irancima rok od dvije sedmice, ali se ispostavilo da je mnogo kraći od očekivanog - samo dva dana. U subotu navečer, američki predsjednik je objavio da je djelovao.

Jesu li dvije sedmice za pregovore bile finta? Pokušaj da se Iranci namame u lažni osjećaj sigurnosti ovog vikenda? Ili su pregovori iza kulisa koje je vodio Trumpov imenovani mirotvorac Steve Witkoff propali, piše BBC.

Odmah nakon napada, malo se zna, ali u svojoj objavi na društvenim mrežama i u televizijskom obraćanju, Trump je pokušao otvoriti vrata miru.

Međutim, to bi mogao biti optimističan izgled. Dok su Izraelci uložili značajne napore u smanjenje iranskih vojnih sposobnosti, ajatolah i dalje ima oružje na raspolaganju.

Stvari bi se mogle brzo zakomplicirati.

Sada počinje igra čekanja. Kako će Iran odgovoriti na napade na tri svoja mjesta, uključujući Fordw, koji se smatra krunskim draguljem njegovog nuklearnog programa?

Trump se čini da se nada da će američki napadi prisiliti Iran na veće ustupke za pregovaračkim stolom, ali čini se malo vjerojatnim da će nacija koja nije voljna razgovarati dok je pod izraelskim napadom biti sklonija kada padaju i američke bombe.

I dok se činilo da Trump implicira da je američki napad bio pojedinačni, uspješan događaj, ako to nije slučaj, onda će pritisak da se ponovo udari rasti - ili će predsjednik preuzeti ozbiljan politički rizik zarad minimalne vojne dobiti.

Riskira politički udarac

Taj rizik uključuje domaće političke probleme, zajedno s pitanjima međunarodne sigurnosti.

Izgledi američkog napada na Iran već su izazvali oštre kritike ne samo od strane demokrata, već i unutar Trumpovog vlastitog pokreta "Amerika na prvom mjestu".

Neobična odluka predsjednika da održi svoj nacionalni govor u pratnji trojice svojih bližih savjetnika možda je bio pokušaj projekcije jedinstva unutar njegove stranke.

Vance je, posebno, bio otvoreni zagovornik suzdržanije američke vanjske politike i nedavno se oglasio na društvenim mrežama kako bi iznio stav da je Trump i dalje neintervencionista kojem bi njegove pristalice trebale dati korist od sumnje.

Ako je ovaj napad jednokratni događaj, Trump bi mogao izgladiti podjele unutar svoje baze. Ali ako to uvuče SAD u veći sukob, predsjednik bi mogao izazvati ustanak u svojim redovima.

Nedjeljni napad bio je agresivan potez za predsjednika koji se hvalio da nije započeo nijedan novi rat tokom svog prvog predsjedničkog mandata i koji je redovno kritikovao prethodnike koji su uvlačili zemlju u strane sukobe tokom kampanje prošle godine.

Trump je napravio svoj potez. Kuda će dalje ići nije u potpunosti pod njegovom kontrolom.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...